03/06/2021
Studentes Lindas stāsts par to, kāpēc politikai ir nozīme.
Kad biju bērns, es nespēju saprast politiku, tās idejas un nozīmi. Es toreiz pat nevarēju iedomāties, cik nejauši ir tie cilvēki, kas veido manas dzīves noteikumus (vistiešākajā nozīmē). Es nespēju saprast, kādēļ ir noteikumi, kam jāseko līdzi un kādēļ cilvēki saka, ka “šī ir brīva valsts”, kad te ir noteikumi, kas jāievēro.
Tagad man ir 22. Es vēl joprojām esmu tikai jauniete un vēl joprojām līdz galam neizprotu politikas konceptu (un esmu pārliecināta, ka paši politiķi nespēj pilnībā to izskaidrot), taču zinu, ka esmu daudz ko iemācījusies.
Iemācījusies un sapratusi, bet pats galvenais – attīstījusi sava veida zinātkāri, kad runa ir par šiem “noslēpumainajiem svešiniekiem”, kas pieņem lēmumus (t.i. par politiķiem).
Man politika kļuva par svarīgu, kamēr lielākajai daļai jauniešu (kā es atklāju) tā nerūp.
Politika kļuva man par svarīgu tajā brīdī, kad biju pietiekami klausījusies nerimstošos strīdos un diskusijās gan draugu, gan skolas, gan ģimenes lokā un pirmo reizi uzdevu sev jautājumu: “Kādēļ mums būtu jāiesaistās šajos politikas jautājumos? Īpaši jauniešiem?”
Atbilde, ko atradu jeb pati radīju ir ļoti vienkārša: kamēr tu aktīvi iesaisties politikas jautājumos, tava dzīve ir tavās rokās. Vismaz zināmā mērā.
Protams, ikviens var aizgriezt muguru un cerēt, ka kāds cits aizstāvēs jūsu viedokli, idejas. Bet vai tas notiks? Un ja notiks, tad kur tas mūs aizvedīs?
Es uzskatu, ka tas brīdis, kad tiek apzināti uzgriezta mugura politikai, ir brīdis, kad mēs zaudējam varu pār savu dzīvi. Tas ir brīdis, kad mēs piešķiram visiem tiem pie varas esošajiem cilvēkiem spēku un spējas veidot mūsu dzīves tā, kā viņi to vēlas, nevis mēs paši. Tas brīdis, kad mēs pārtraucam rūpēties par politiku, ir brīdis, kad mēs zaudējam kontroli.
Starp citu, esmu ievērojusi, ka šis brīdis mūsdienās pienāk daudzu cilvēku dzīvēs, taču šie cilvēki atsakās redzēt savu vainu un sūdzas par politikā pieņemtajiem lēmumiem (kaut gan paši atteikušies tajā iesaistīties).
Šis viss var izklausīties pārlieku uzspēlēti un dramatiski, un varbūt tā arī ir, bet es vēlos, lai sadzirdat manu ideju: politikai IR nozīme un mums kā jauniešiem (jo īpaši) ir jāaizstāv tas, kam mēs ticam. Mums ir jārūpējas par politiku, jo tā visvairāk mūs ietekmē. Mums ir jāseko un jāpiedalās vēlēšanās un skaidri jāpauž savs viedoklis.
Kā jauniem cilvēkiem – pasaule ir mūsu rokās. Brīdī, kad novēršam acis no politikas, mēs to zaudējam.