18/06/2026
🟡 Kamēr Jelgavas pilsētas dome aktīvi mudina iedzīvotājus dibināt apkaimju biedrības un gatavojas iedzīvotāju padomes izveidei, bet Cēsu novada pašvaldība ievieš īpašu finansiālu atbalstu iedzīvotāju padomju iniciatīvu īstenošanai, Ventspils domes vadība atsakās veidot iedzīvotāju padomes, savukārt Ogres novada domes vadība tās ignorē, kritizē un neņem vērā to paustos viedokļus.
Ventspilī jau vairākus mēnešus Bruno Jurševics, Kustības “Par!” deputāts Ventspils domē, aicina Ventspils domes vadību turpināt darbu pie Ventspils iedzīvotāju padomju izveides.
Diemžēl esam saņēmuši atbildi, ka pašlaik domes vadība neredz nepieciešamību tās veidot.
Tas rada pamatotu jautājumu – kāpēc Ventspils domes vadība baidās no aktīviem iedzīvotājiem?
Iedzīvotāju padomes nav šķērslis pašvaldības darbam. Tās ir iespēja iedzīvotājiem regulāri iesaistīties savas pilsētas un apkaimju attīstībā, nevis tikai reizi četros gados vēlēšanās.
Tās palīdz pašvaldībai labāk saprast iedzīvotāju vajadzības, pieņemt kvalitatīvākus lēmumus. Pašvaldība, kas ieklausās savos iedzīvotājos, vienmēr pieņem labākus lēmumus.
Janvārī Ventspils dome pati vienbalsīgi lēma sekmēt iedzīvotāju padomju izveidi. Taču šobrīd, šķiet, kas tas ir aizmirsts. Rodas iespaids, ka iedzīvotāju līdzdalība tiek atbalstīta tikai tik ilgi, kamēr tā netraucē domes vadībai un iedzīvotāju viedoklis sakrīt ar tās viedokli.
Mēs uzskatām, ka Ventspils ir pelnījusi mūsdienīgu, atvērtu un demokrātisku pašvaldību. Iedzīvotāju padomes nav drauds varai – tās ir iespēja pieņemt gudrākus lēmumus un veidot stiprāku pilsētu. Demokrātija nebeidzas vēlēšanu dienā. Tai ir jādarbojas katru dienu.