18/12/2023
Kiedy to zleciało? 🙈🙈🙈
Dwa lata temu rozpoczęła się nasza przygoda, która trwała do dziś...
To była szalona podróż pełna wspaniałych chwil, których nigdy nie zapomnimy i zostaną one z nami na zawsze!
Każdy etap tego zamówienia nauczył nas czegoś innego i dał nam niesamowitą satysfakcję z pracy na rzecz drugiego człowieka. W ramach działań informacyjnych zorganizowaliśmy wspólnie aż 28 spotkań podczas, których szerzyliśmy wieści o idei wolontariatu i marzeniach aby zrealizować go na obszarach rewitalizowanych. Ale były też spotkania upowszechniające podczas, których szukaliśmy organizacji, które chciałyby dołączyć do naszej bazy funkcji społecznych abyśmy mogli dostosować rodzaj wolontariatu do potrzeb kandydatów.
Dzięki wszystkim naszym działaniom udało się znaleźć aż 127-miu kandydatów na wolontariuszy, którzy po rozmowach z naszymi koordynatorami zostali skierowani na szkolenia podstawowe i 53 osoby, które były zainteresowane szkoleniem dla koordynatorów wolontariatu.
Szkolenia podstawowe to był istny szał! Było ich aż 14 edycji, a wszystkich wolontariuszy, którzy wzięli w nich udział było aż 107- to ogrooomna liczba, która niesamowicie nas cieszy! W ramach tych szkoleń wolontariusze poznali ogólne zasady działania wolontariatu włączając w to sprawy formalno- prawne czy tematy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Pomogliśmy im odkryć ich potencjał oraz staraliśmy się jak najlepiej potrafimy przygotować na pierwsze zderzenie z wolontariatem w placówkach. Następnym przystankiem były szkolenia profilowane realizowane w Fundacja Ferso, które przygotowywały wolontariuszy na działanie w organizacji o określonym profilu wsparcia. Zorganizowano łącznie 16 szkoleń dla łącznie 96-uczestników! Wolontariusze mogli skorzystać ze szkoleń o charakterze animacyjnym, pedagogicznym, senioralnym czy wspierające pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu nasi wolontariusze byli gotowi na wiele sytuacji wchodząc w etap wdrażania wolontariatu.
W szkoleniach dla koordynatorów wolontariatu wzięło udział aż 67 osób- to również był dla nas ważny moment, który decydował o tym jak będzie funkcjonował wolontariat w nowopowstałych miejscach i w tych już działających!
No i to co kochaliśmy najbardziej!!!!
Do wdrażania wolontariatu zostało zarekomendowanych 85-ciu wolontariuszy i 30 podmiotów. Finalnie porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontariackich podpisały 73 osoby, które podjęły współpracę z 27-ma jednostkami (przepracowując min. 10 h). Efektem Zadania jest przepracowanie przez wolontariuszy społecznie łącznie 862 h na rzecz wybranych funkcji społecznych i w preferowanej formie. Wielu wolontariuszy realizuje wolontariat dalej do tej pory!
A pamiętacie o Wolontariacie Sąsiedzkim? To była stosunkowo nowa forma wolontariatu jednak przypadło ona wszystkim bardzo do gustu i zadziało się dzięki niej wiele pięknych inicjatyw!!! Zorganizowano 10 spotkań propagujących ideę wolontariatu, spotkania zorganizowano w podmiotach przy, których działał wolontariat sąsiedzki a były to Biblioteki Miejskie np. przy ul. Gdańskiej 8 czy w Bibliotece Odyseja, a w spotkaniach wzięło udział ponad 40 osób. W dalszym etapie zrekrutowano Ambasadorów Wolontariatu Sąsiedzkiego a było ich łącznie aż 36! To oni organizowali różnego rodzaju warsztaty czy akcje podwórkowe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W ramach zamówienia pozyskano aż 69 Wolontariuszy Sąsiedzkich, którzy działali na rzecz lokalnej społeczności z wielkim zaangażowaniem zmieniając rzeczywistość na lepsze! To wszystko zasługa Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS
W ramach działań edukacyjno-kulturalnych została stworzona Akademia Młodego Wolontariusza skierowana do uczniów szkół podstawowych dzięki, której idea wolontariatu została przybliżona najmłodszym! Organizowano quizy o wolontariacie, gry podwórkowe czy pikniki. We wszystkich działaniach Akademii młodego Wolontariusza wzięło udział ponad 100-uczniów co pokazuje jak duży potencjał jest w tej grupie docelowej.
Dziękujemy za to wszystko przede wszystkim Wam drodzy Wolontariusze! Ale ściskamy też mocno naszych partnerów, z którymi przez ten cały okres realizowaliśmy to zamówienie! Bez Was to by się nie udało :) Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Fundacja Ferso, Fundacja Strefa
Dzisiaj żegnamy się z Rewitalizacją, ale mamy nadzieję, że nie na długo! Ten dzień chociaż smutny jest przemieszany z wielkim szczęściem ponieważ osoba, która odpowiadała przez ten czas za organizację w całym zamówieniu została doceniona! Mowa o Mariusz Kołodziejski, który pilnował wszystkiego od samego początku aż do końca. Gdyby nie jego koordynacja byłoby nam bardzo ciężko wyrobić się ze wszystkimi działaniami. To prawdziwy mózg operacji, który prowadził nas przez wszystkie etapy za rękę krok po kroku! Dzisiaj to jego dzień ponieważ odbiera on medal 600-lecia łodzi z rąk Pani Prezydent Hanna Zdanowska! Dziękujemy w jego imieniu i naszym. To się po prostu mu należy. Cieszymy się niezmiernie, że w nasze kochane miasto docenia takie osoby jak Mariusz!
No to co Kochani! Do Zobaczenia wkrótce...Niech Wróżka Rewitaluszka będzie z Wami, bądźcie zdrowi, szczęśliwi i tryskajcie energią tak wysoko jak woda z rury na Legionów!!!