29/05/2019
W dniach 15-22 marca cztery uczennice z naszej szkoły uczestniczyły w wyjeździe projektowym Erasmus+ „Let’s be green together” wraz z czterema krajami partnerskimi (Hiszpania, Włochy, Litwa oraz Rumunia) Wyjazd rozpoczęliśmy od zwiedzania stolicy Rumunii – Bukaresztu.
18 marca odbyło się zwiedzanie szkoły oraz trening „Jak użyć wiedzy i umiejętności praktycznych nabytych w trakcie działań projektowych”. Podczas tego treningu uczniowie tworzyli prace plastyczne z materiałów z recyklingu. Po południu zwiedzaliśmy „Princley Court” oraz „Chindia Tower” - jeden z zamków Vlada Tepesa (Draculi).
19 marca odbyło się spotkanie projektowe, podczas którego uczniowie uczyli się obsługi profesjonalnego programu Glogster, w którym to stworzyli broszurki informacyjne podsumowujące działania projektowe dotyczące zanieczyszczeń w Polsce oraz krajach partnerskich, a także plakaty informacyjne związane z ekologią. Po południu oddaliśmy się zwiedzaniu starego miasta, odwiedziliśmy również ratusz, gdzie uczniowie mieli okazję nawiązać rozmowę z burmistrzem.
20 marca uczestniczyliśmy w zajęciach poprowadzonych na „Valahia University”, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć nowoczesny sprzęt, używany m.in. do pozyskiwania energii świetlnej. Zobaczyliśmy filmiki promujące pracę przy tworzeniu robotów, a po południu wzięliśmy udział w świetnie przygotowanym festiwalu talentów, podczas którego nasi uczniowie zaprezentowali zaprojektowane oraz przygotowane przez siebie stroje z materiałów recyklingowych.
21 marca wzięliśmy udział w wycieczce do Parku Narodowego Bucegi, gdzie wspólnymi siłami zasadziliśmy drzewa. Następnie dowiedzieliśmy się o skali zanieczyszczeń, z którymi musi zmagać się Park Narodowy z powodu lekkomyślności odwiedzających go turystów.
22 marca odbyła się wystawa komiksów, zdjęć i plakatów przygotowana przez wszystkie szkoły partnerskie. Dzięki tej wystawie mogliśmy podziwiać, jak każda szkoła realizowała przez ostatni rok założenia projektowe, w tym m.in. sadzenie roślin czy sprzątanie miast. My wzięliśmy udział w zanim było to modne :-) Podczas wystawy zostały nam zaprezentowane przygotowane wcześniej przez uczniów biuletyny sportowe, a uczennica naszej szkoły przedstawiła wyniki ankiety nt. budżetu rodzinnego. Na koniec wspólnie śpiewaliśmy ekologiczne piosenki, w tym m.in. „Different World” Alana Walkera, rozwiązaliśmy eco quiz, by sprawdzić, jak bardzo eco jesteśmy, a następnie rozdane zostały certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na uroczystą, pożegnalną kolację, podczas której serca wszystkich uczestników podbił tematyczny Candy Bar.
Podczas wyjazdu projektowego uczniowie zakwaterowani byli u tzw. „host families”, dzięki czemu mogli ćwiczyć swoje umiejętności językowe. Niektóre z naszych uczennic porozumiewały się świetnie zarówno w języku angielskim, jak i w języku hiszpańskim.