Wybcz 87-152 Łubianka

Wybcz 87-152 Łubianka Pierwsza wiadomość o wsi Wypczik pochodzi z 1364 r., kiedy to wielki mistrz krzyżacki Winrich von Kniprode potwierdził własność rycerską . W 1520 r. W 1570 r. in.

Pierwsza wiadomość o wsi Wypczik pochodzi z 1364 r., kiedy to wielki mistrz krzyżacki Winrich von Kniprode potwierdził własność rycerską synom zmarłego Hansa von Soesta, Piotrowi i Tylmannowi. Po wybuchu wojny trzynastoletniej król Kazimierz Jagiellończyk przekazał wieś w ręce wojewody chełmińskiego, Gabriela Bażyńskiego, a ten, w zamian za udzieloną pożyczkę, przekazał ją mieszczaninowi toruńskie

mu, Hermannowi Pape. król Zygmunt I Stary przekazał wieś radzie miasta Torunia. miejscowość należała do posiadłości szlacheckich Torunia i posiadała dwie karczmy oraz folwark o powierzchni około 270 ha. Od 1601 r. kolejnym posiadaczem Wybcza był rajca Koyen. Wybcz. Pałac (obecnie szkoła podstawowa). fot. A.Hermann
W ciągu XVII w. rada miasta Torunia wielokrotnie wydzierżawiała wieś, którą, m. w latach 1694–1695 dzierżawił Jakub Giering, a w latach 1696–1699 hrabia Bogusław Ernst von Denhoff. W XVIII w. dzierżawcami byli: Gotffried von Buttner, Mikołaj Jackowski, Tomasz Ciborski oraz Albrecht Dobrski, który w 1789 r. przekazał go swojemu synowi, Hipolitowi. Od 1810 r. nowym właścicielem wsi był Carl von Parpart ,a po jego śmierci majątek przeszedł na syna, Juliusa. Od 1910 r. właścicielem majątku był Horst von Parpart. Obiekty krajoznawcze: We wsi zachował się eklektyczny dwór (obecnie szkoła) wzniesiony w latach 1858–1861 według projektu architekta Martiny z Torunia, dworski park krajobrazowy z wieloma gatunkami drzew i krzewów. Na terenie parku znajdują się szczątki grobowca dawnych właścicieli, von Parpartów oraz dwa skupienia drzew: jedno z sześcioma dębami szypułkowymi o obwodzie 215–335cm, drugie z czterema bukami czerwonolistnymi i lipą drobnolistną o obwodzie 314–395cm, a także pojedyncza surmia zwyczajna o obwodzie 199cm – pomniki przyrody żywej.

Zorza... Dzień dobry 😉Miłego dnia ...❤️Waldek Kozik
24/01/2026

Zorza...
Dzień dobry 😉
Miłego dnia ...❤️
Waldek Kozik

AKTUALIZACJA | Sytuacja z WILKAMI w naszej okolicy⚠️❗W nawiązaniu do mojego poprzedniego wpisu, na Portalu Nawra, w któr...
08/01/2026

AKTUALIZACJA | Sytuacja z WILKAMI w naszej okolicy⚠️❗

W nawiązaniu do mojego poprzedniego wpisu, na Portalu Nawra, w którym informowałem o obserwacji wilków w Trzebczu Szlacheckim, pojawiają się kolejne, bardzo niepokojące sygnały z sąsiednich miejscowości.
Obecnie dorosłe osobniki wilków są widywane także w rejonie Wybcza, Nawry oraz Grzybna. Zgłoszenia pochodzą od mieszkańców i dotyczą nie pojedynczych tropów, ale realnych obserwacji zwierząt poruszających się w pobliżu zabudowań.
Chciałbym również dodać, że osobiście słyszałem wycie wilków około godziny 23:00 przedwczoraj. Dźwięki dochodziły z niedużej odległości i nie pozostawiały wątpliwości co do źródła. To wyraźny sygnał, że zwierzęta są aktywne nocą i przemieszczają się coraz bliżej terenów zamieszkanych.
Sytuacja zaczyna robić się niepokojąca. Należy pamiętać, że wilki to dzikie i potencjalnie groźne zwierzęta, szczególnie gdy czują się oswojone z obecnością człowieka lub brakuje im naturalnego pożywienia.

👉 Apel do mieszkańców:
zachowujcie szczególną ostrożność po zmroku,
nie spacerujcie samotnie nocą po obrzeżach miejscowości i terenach leśnych,
pilnujcie zwierząt domowych, zwłaszcza psów,
nie podchodźcie do wilków i nie próbujcie ich płoszyć na własną rękę,

wszelkie obserwacje zgłaszajcie odpowiednim służbom.

To nie jest próba siania paniki, ale rzetelna informacja i ostrzeżenie. Lepiej zachować czujność teraz, niż żałować później. Jeśli sytuacja będzie się rozwijać, będę informował na bieżąco.
Proszę o udostępnianie – niech jak najwięcej osób zachowa ostrożność.
Waldek®

Wszystkiego najlepszego w nowym roku 🙂
31/12/2024

Wszystkiego najlepszego w nowym roku 🙂

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,pełnych wiary, nadziei i miłości.Radosnego, wiosennego nastroju,serdecznych spot...
08/04/2023

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego Alleluja.

W niedzielę przypada 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Papież zmarł w Watykanie w wigilię niedzieli Bożego Miłosierdzi...
02/04/2023

W niedzielę przypada 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Papież zmarł w Watykanie w wigilię niedzieli Bożego Miłosierdzia - 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. Miał 84 lata. Nazywany był papieżem rodziny.
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był trzecim co do długości w historii papiestwa - po św. Piotrze i Piusie IX.Wybrany podczas konklawe 16 października 1978 r., został 264. papieżem w dziejach. Był zarazem pierwszym od 455 lat następcą św. Piotra, który nie był Włochem i pierwszym papieżem Słowianinem. Po jego wyborze na papieża zgodnie podkreślano, że był, jak mało kto, przygotowany do podjęcia tego zadania.

Miał za sobą przeszłość wykładowcy, naukowca, filozofa, publicysty, autora książek, biskupa historycznej diecezji, któremu przyszło sprawować rządy w konfrontacji z reżimem komunistycznym, wziął też aktywny, twórczy udział w Soborze Watykańskim II.W młodości występował w teatrze i pisał wiersze. Robił to także jako papież.

Wiadomość o śmierci papieża ogłosił 100 tysiącom modlących się ludzi arcybiskup Leonardo Sandri, mówiąc: "Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca".

Przy łożu zmarłego w papieskich apartamentach byli najbliżsi współpracownicy Ojca Świętego, m.in.: osobisty sekretarz papieża abp Stanisław Dziwisz, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki (obecnie arcybiskup lwowski) i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki.W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu który też 16 października 1978 r. ogłosił wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową a 2 kwietnia 2005 r. żegnał papieża Polaka.

Świety Natychmiast!!!

Mszy pogrzebowej 8 kwietnia na placu Świętego Piotra przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, a uczestniczyło w niej kilkaset tysięcy osób, wśród nich około 300 tysięcy Polaków. Obecni byli szefowie państw i rządów oraz koronowane głowy i przywódcy religijni z całego świata. Była to największa uroczystość pogrzebowa w historii. W czasie mszy widoczne były transparenty z hasłem "Santo subito", czyli apelem o natychmiastową kanonizację papieża Polaka.Jan Paweł II został pochowany w Grotach Watykańskich. Jego beatyfikacji dokonał papież Benedykt XVI 1 maja 2011 r. Po niej grób papieża przeniesiono do kaplicy Świętego Sebastiana w bazylice Świętego Piotra, niedaleko Piety Michała Anioła. Odprawiane są tam regularnie msze.

Papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym 27 kwietnia 2014 r. Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny był rekordowo krótki.

Jan Paweł II, nazwany papieżem pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.

"Teologiczna bomba"...

Jan Paweł II głównym tematem swojego pontyfikatu uczynił kwestię ludzkiej seksualności, małżeństwa i rodziny.

Podczas katechez środowych, wygłaszanych co tydzień od roku 1979 do 1984 r., Jan Paweł II przedstawił wizję ludzkiej płciowości i relacji między męskością i kobiecością, zwaną teologią ciała, którą watykanista George Weigel określił mianem "teologicznej bomby z opóźnionym zapłonem".Rodzinie poświęcony był pierwszy synod jego pontyfikatu, który odbył się w Rzymie między 26 września a 25 października 1980 r. Jego owocem była adhortacja apostolska "Familiaris consortio", w której Jan Paweł II zaznaczył, że "rodzina w czasach dzisiejszych znajduje się pod wpływem rozległych, głębokich i szybkich przemian społecznych i kulturowych". Podkreślił, że "Kościół jest świadomy tego, że małżeństwo i rodzina stanowią jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości", dlatego "pragnie nieść swoją naukę i zaofiarować pomoc".

Oceniając sytuację rodziny we współczesnym świecie, Jan Paweł II wskazał na zjawiska pozytywne, jak "zwrócenie większej uwagi na jakość stosunków międzyosobowych w małżeństwie, na podnoszenie godności kobiety, na odpowiedzialne rodzicielstwo i na wychowanie dzieci".Z drugiej strony wskazał na niebezpieczeństwa - "błędne pojmowanie w teorii i praktyce niezależności małżonków we wzajemnych odniesieniach (...); stale wzrastającą liczbę rozwodów, plagę przerywania ciąży, coraz częstsze uciekanie się do sterylizacji i faktyczne utrwalanie się mentalności przeciwnej poczęciu nowego życia"..."Na obraz i podobieństwo"
Wychodząc od biblijnego opisu stworzenia człowieka, zawartego w Księdze Rodzaju, papież wskazał, że "Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, powołując go do istnienia z miłości, powołał go jednocześnie do miłości".

W następstwie tego - jak zastrzegł - "płciowość (...) nie jest bynajmniej zjawiskiem czysto biologicznym, lecz dotyczy samej wewnętrznej istoty osoby ludzkiej jako takiej".

"Urzeczywistnia się ona w sposób prawdziwie ludzki tylko wtedy, gdy stanowi integralną część miłości, którą mężczyzna i kobieta wiążą się z sobą aż do śmierci. Całkowity dar z ciała byłby zakłamaniem, jeśliby nie był znakiem i owocem pełnego oddania osobowego, w którym jest obecna cała osoba, również w swym wymiarze doczesnym, jeżeli człowiek zastrzega coś dla siebie lub rezerwuje sobie możliwość zmiany decyzji w przyszłości, już przez to samo nie oddaje się całkowicie" - czytamy w "Familiaris consortio".

Zdaniem Jana Pawła II "jedynym 'miejscem' umożliwiającym takie oddanie w całej swej prawdzie jest małżeństwo". "Instytucja małżeństwa nie jest wynikiem jakiejś niesłusznej ingerencji społeczeństwa czy władzy ani zewnętrznym narzuceniem jakiejś formy, ale stanowi wewnętrzny wymóg przymierza miłości małżeńskiej, które potwierdza się publicznie jako jedyne i wyłączne, dla dochowania w ten sposób pełnej wierności wobec zamysłu Boga Stwórcy" - pisał.

Wyjaśnił, że wedle zamysłu Bożego, małżeństwo jest podstawą szerszej wspólnoty rodzinnej, ponieważ sama instytucja małżeństwa i miłość małżeńska są skierowane ku rodzeniu i wychowaniu potomstwa. "Małżonkowie, oddając się sobie, wydają z siebie nową rzeczywistość - dziecko, żywe odbicie ich miłości, trwały znak jedności małżeńskiej oraz żywą i nierozłączną syntezę ojcostwa i macierzyństwa" - zaznaczył.wartość jej zadania macierzyńskiego i rodzinnego w odniesieniu do wszystkich innych zadań publicznych i wszystkich innych zawodów" - pisał.

W ogłoszonej 25 marca 1995 roku encyklice "Evangelium Vitae" Jan Paweł II podkreślił, że życie ludzkie pochodzi od Boga, jest Jego darem, Jego obrazem i odbiciem. "Bóg jest jedynym Panem tego życia: człowiek nie może nim rozporządzać" - pisał.

Wskazał na konieczność "budzenia w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji".

Tym samym jako niemoralne określił dopuszczanie się aborcji, czyli zabójstwa człowieka od momentu poczęcia aż do narodzin, eutanazji oraz wykorzystywanie embrionów i płodów ludzkich jako przedmiotu eksperymentów. Jan Paweł II zaznaczył, że przerywanie ciąży często określane jest słowem "zabieg", co "zmierza do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej".

Zastrzegł, że "żadna okoliczność, żaden cel, żadne prawo na świecie nigdy nie będą mogły uczynić godziwym aktu, który sam w sobie jest niegodziwy, ponieważ sprzeciwia się prawu Bożemu, zapisanemu w sercu każdego człowieka, poznawalnemu przez sam rozum i głoszonemu przez Kościół".

O eutanazji pisał, że "nikt nie może się domagać, aby popełniono ten akt zabójstwa wobec niego samego lub wobec innej osoby powierzonej jego pieczy, nie może też bezpośrednio ani pośrednio wyrazić na to zgody. Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać ani na to przyzwalać".
...
W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja na temat poziomu wiedzy byłego papieża na temat pedofili w polskim kościele, uważam że dyskusja i nieudolna próba obrony w temacie czy wiedział, bardziej mu szkodzi niż pomaga. Wiedział, musiał wiedzieć, gdyż pedofilia w polskim kościele nie jest zjawiskiem nowym, zawsze była ukrywana stanowiąc pewnego rodzaju tajemnicę poliszynela, gdzie wszyscy wiedzieli jednak nikt nic z tym nie robił.
Taka była linia kościoła, której jako sługa, nauczony bezwzględnego posłuszeństwa zwyczajnie się trzymał.
Jego autorytet w wielu dziedzinach jest niekwestionowany, wiedza na temat ciemnych stron kościoła katolickiego stanowi pewnego rodzaju rysę na jego życiorysie, W mojej ocenie jednak nie może przesądzać, a tym bardziej przekreślać jego zasług i wkładu, w kształtowanie czasów w których żył, nie wiem i nie próbuję zgadywać dlaczego nic nie zrobił, by przeciwdziałać takim zbrodniom jakim jest wykorzystywanie seksualnie nieletnich przez księży oraz innych dostojników katolickich. Faktem jest że gdyby ukrócił ten proceder lub zdecydowanie się do niego odniósł... Byłoby to jednym z wielkich jego sukcesów.
Waldek

Głodująca wieś...Witam was dzień dobry,nie wiem czy wiecie że, przednówek, czyli okres zaczynający się u schyłku zimy i ...
23/03/2023

Głodująca wieś...

Witam was dzień dobry,
nie wiem czy wiecie że, przednówek, czyli okres zaczynający się u schyłku zimy i trwający aż do pierwszych zbiorów, przez niemal całą historię był najtrudniejszym momentem w życiu mieszkańców XVIII- XIX wiecznej wsi.
Kiedy kończyły się zapasy zgromadzone w poprzednim roku chłopom groziła nawet śmierć głodowa...🙄
Sytuacja była tak bardzo zła że ludowe porzekadło głosiło: „Gdy przyjdzie marzec, umrze niejeden starzec”.
Doskonale opisał sytuację polskiej wsi w tamtym czasie, nasz pisarz noblista Reymont w swej powieści ,,Chłopi", do której przeczytania gorąco was zachęcam.
Powieść jest o średnio zamożnym chłopie Borynie, gospodarzu na włościach i perypetiach jego otoczenia.
Doskonale jest tam ujęty wątek biedy oraz głodu, który dotyka nawet najbliższych Boryny, między innymi jego syna Antka z rodziną, parobków oraz innych mieszkańców wsi takich jak Agata, która na jesień na żebry do miasta się wybierała, by oszczędzić swoim gospodarzom wydatku na jej utrzymanie gdy nie będzie dla niej pracy.
Jan Słomka, wiejski pamiętnikarz żyjący w drugiej połowie XIX wieku, wspominał, że jeszcze w czasach jego ojca wiosną „nieraz spadała taka klęska głodowa, że nawet za pieniądze nie można było zboża kupić.
Gdy głód dokuczał i nie było ani ziarnka w domu, to gospodarz wybierał się z pieniędzmi, aby gdzieś parę garncy jakiegokolwiek zboża kupić i domowników pożywić. Chodził od wsi do wsi, od miasteczka do miasteczka, a dzieci zgłodniałe wyglądały tymczasem ojca, jak zbawienia... Możecie sobie tylko wyobrazić jakie było rozczarowanie i rozpacz, gdy po powrocie z takiej wędrówki okazało się że ojciec kładł pieniądze na stół oświadczając że nic nie kupił 😔... lamentom nie było końca.
Nierzadko też ceny zbóż na przednówku rosły dwukrotnie a nawet trzykrotnie, dlatego za wszelką cenę starano się unikać wydawania pieniędzy, do napełnienia żołądków wykorzystywano wszystko to, co można było znaleźć w polu i w lesie. Dodatkowo nawet podczas ciężkich prac polowych jadano najwyżej dwa razy dziennie, a często tylko jeden raz.
Po jakie produkty spożywcze sięgali chłopi chcąc zapewnić sobie chociaż minimalną liczbę niezbędnych kalorii, ubodzy mieszkańcy wsi jedli wiosną „szczaw, niektóre ziela, liście z buraków i z młodej kapusty, otręby, grys, wykę, łuski z hreczki, plewy”. Te ostatnie zmieszane z resztkami mąki służyły „do wypiekania chleba i placków”, z chwastów używanych w tym czasie najczęściej jedzono łobodę, czyli lebiodę (Henopodium) którą siekano i gotowano na wodzie a następnie zaprawiwszy czosnkiem lub mlekiem, jedzono.
Potrawa taka zowie się „wołok“. Jako przymieszki do chleba używali chłopi kolb z kukurydzy, które suszyli i mielili na mąkę.
W czasie braku ziemniaków biedacy przeszukiwali jeszcze raz grunt, na którym one rosły w poprzednim roku, i tych na pół zgniłych używali za pokarm. Ważne miejsce w czasie przednówku zajmowały także grzyby, jagody leśne, makuchy z siemienia lnianego i konopnego oraz zielone owoce, jak śliwki, jabłka i gruszki, które spożywali ugotowane.
Historycy dawnych lat piszą:
.."Dzieci jedzące trawę,
we wschodnich powiatach Galicji (okolice Brzeżan, Czortkowa, i Tarnopola) w garnkach głodujących chłopów lądowały nawet żółwie. O skali głodu, jaki panował wiosną w tamtej części zaboru austriackiego najlepiej świadczy wypowiedź Sofrona Witwickiego.
Greckokatolicki ksiądz i poseł na Sejm Krajowy Galicji bez ogródek stwierdzał, że gdy w jego parafii „nastał przednówek dzieci się pasły, jak sam widziałem trawą, a chłopi przymuszeni są liście z bukowego drzewa za pożywienie używać a tamtejsi biedacy na przednówku piją na obiad polewkę, sporządzoną z serwatki...
Życzę wam miłego dnia, możemy się tylko cieszyć że nie żyjemy w tamtych czasach. Chociaż szczerze mówiąc w dniu dzisiejszym dotykają nas inne problemy, wszechobecna drożyzna, galopująca inflacja... I brak stabilnego jutra, spędza sen z powiek niejednej głowie rodziny...
Waldek ®

Dzisiaj 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, dobry czas by przybliżyć wam sylwetkę tego wielkiego człowieka... Zapra...
19/02/2023

Dzisiaj 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, dobry czas by przybliżyć wam sylwetkę tego wielkiego człowieka...
Zapraszam do lektury 🙂🙂🤔

Kopernik urodził się 19 lutego1473 roku w Toruniu, a zmarł 21 maja.1543 we Fromborku. Był najmłodszym synem kupca Mikołaja i Barbary Watzenrode. Po śmierci ojca, gdy Kopernik miał 10 lat, jego opiekunem prawnym został wuj, Łukasz Watzenrode, który zapewnił mu wykształcenie opłacając naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie studiował matematykę, fizykę, astronomię i filozofię. Następnie Kopernik studiował prawo i medycynę w Bolonii i Padwie.
Po studiach wrócił do Torunia i od 1503 roku pracował jako sekretarz swojego wuja, był również kanonikiem, ale nie przyjął nigdy święceń kapłańskich. Pracował też dla rządu, jako ekonom.

Mikołaj Kopernik – astronom

W 1533 roku Kopernik ukończył teorię heliocentryczną. Słusznie jednak obawiał się reakcji Kościoła na jego rewolucyjne i sprzeczne z dogmatami tezy, obalające mit Ziemi jako centrum wszechświata. W 1533 założenia teorii Kopernika zostały przedstawione Watykanowi.

Mikołaj Kopernika – od geocentryzmu do heliocentryzmu

W wyniku swoich obserwacji dotyczących wszechświata Kopernik uważał, że teoria geocentryczna jest błędna, zaproponował zmianę na heliocentryzm. Napisał również, że centrum wszechświata znajduje się blisko Słońca, a odległość Słońca od Ziemi jest niewielka w porównaniu z innymi gwiazdami oraz, że to planeta obraca się wokół Słońca, nie na odwrót. Wyjaśnił, że wsteczny ruch gwiazd jest spowodowany ruchem Ziemi po orbicie, nie gwiazd wokół planety.

W roku 1532 Kopernik miał już wszystkie potrzebne obliczenia, oraz zakończył pracę nad manuskryptem „O obrotach sfer niebieskich”.

Wśród jemu współczesnych dominował niepodzielnie pogląd, mówiący, że Ziemia jest płaską tarczą umieszczoną na samym środki Kosmosu. Obalenie tego poglądu było nie tylko trudne, ale i niebezpieczne. Jednak kwestionujące dogmaty dzieło Kopernika „De Revolutionibus” ukazało się w 1543 roku. W tym samym roku Kopernik zmarł we Fromborku, a jego rozprawa znalazła się na watykańskiej liście ksiąg zakazanych.

„De Revolutionibus” skreślono z indeksu w 1828 roku.
Mikołaj Kopernik – ciekawostki

Od roku 1616 do 1822 dzieło Kopernika było w kościelnym wykazie ksiąg zakazanych, zwanym też wykazem ksiąg zatrutych.

Obecnie rękopis dzieła Kopernika przechowywany jest w Bibliotece Jagielońskiej.

Swój bogaty księgozbiór Kopernik zapisał diecezji warmińskiej, z której Szwedzi w roku 1692 ukradli go i obecnie jest on w Szwecji.

Kopernik zajmował się badaniem przyczyn zarazy w Olsztynie. Odkrył, że jej głównym powodem był spożywany zanieczyszczony chleb, który wcześniej leżał na ziemi, po czym był konsumowany razem z brudem i zarazkami. Kopernik wpadł wówczas na pomysł, aby smarować pieczywo masłem, aby przywierający do pieczywa brud zniechęcał ludzi do jedzenia. W efekcie brudny chleb zniknął, zaraza ustąpiła, a smarowanie chleba masłem stało się popularne w całej Europie.
Na cześć astronoma nazwano jeden z kraterów na Księżycu i na Marsie, oraz planetoidę (1322) Coppernicus.

W 1965 roku NBP wyprodukował banknot z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

W 2010 nazwano na jego cześć pierwiastek chemiczny.

W 1542 roku Kopernik doznał wylewu krwi do mózgu, w wyniku czego został częściowo sparaliżowany i utracił mowę. Zmarł kilka miesięcy później, 21 maja 1543 roku. Była to również data publikacji jego najważniejszego dzieła.

Mikołaj Kopernik został najpierw pochowany pod ołtarzem katedry we Fromborku. Po ekshumacji i potwierdzeniu tożsamości astronoma, szczątki zostały pochowane w tym samym mieście.

Mikołaj Kopernik – życie prywatne

Kopernik nigdy się nie ożenił, ale gdy mieszkał we Fromborku był blisko związany z młodszą o ponad 20 lat gospodynią Anną Schilling.

Mikołaj Kopernik – portret z konwalią

Znany jest wizerunek Kopernika przedstawianego jako lekarz z konwalią w dłoni. W średniowieczu roślina ta była symbolem wiedzy i sztuki medycznej.

Adres

Kazimierza Wielkiego 6
Łubianka
87-152

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Wybcz 87-152 Łubianka umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Wybcz 87-152 Łubianka:

Udostępnij