Głównymi celami, jakie stawia przed sobą Ruch, są działania na rzecz wzmocnienia aktywności kobiet w życiu publicznym. MY, kobiety zrzeszone w wyodrębnionej strukturze partii dumne z przynależności do nowoczesnej, otwartej na przemiany kulturowe, społeczne i ekonomiczne formacji politycznej, chcemy budować społeczeństwo egalitarne, w którym człowiek jest wartością nadrzędną. Ideą która nam przyśw
ieca, jest praca
na rzecz faktycznego równouprawnienia kobiet i mężczyzn we wszystkich aspektach życia społecznego, ekonomicznego, politycznego i kulturalnego. Dążymy do wyrównania szans kobiet na rynku pracy, zrównania płac
na równorzędnych stanowiskach, ułatwień w godzeniu życia zawodowego i prywatnego poprzez zapewnienie każdemu dziecku miejsca w żłobku i przedszkolu, zmian w oświacie w wyniku których od najmłodszych lat będzie propagowany partnerski a nie patriarchalny model związku i rodziny. Domagamy się edukacji seksualnej, dostępu do bezpłatnych, nowoczesnych środków antykoncepcyjnych, prawa do legalnej aborcji oraz refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro. Walczymy o wyeliminowanie z naszego życia dyskryminacji ze względu na płeć,orientację seksualną, wiek, kolor skóry, narodowość lub przynależność etniczną, światopogląd, stan cywilny oraz rodzinny. Żądamy legalizacji związków partnerskich, przyjęcia i stosowania prawa eliminującego przemoc wobec kobiet i dzieci. Zobowiązujemy się zwracać szczególną uwagę na niepowielanie stereotypów poprzez które pomniejszana jest wartość kobiet, Zawsze stosujemy i upowszechniamy żeńskie formy językowe w mowie potocznej i urzędowej. Zrobimy wszystko aby równy status kobiet i mężczyzn był fundamentem polityki
i prawa w Polsce. Przez wieki mogłyśmy być tylko dobrymi córkami i siostrami, żonami, matkami i gospodyniami albo zakonnicami. Poglądy na temat roli kobiet w życiu publicznym oraz naszych praw zaczęły zmieniać się dzięki ideom Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku kobiety zostały dopuszczone do uniwersytetów, jeszcze później sufrażystki wywalczyły dla nas prawa wyborcze. Niestety, proces równouprawnienia i dziś napotyka na wielkie trudności. W naszym kraju istotną przeszkodą jest tradycja i religia, a ściślej mówiąc władza kościoła katolickiego. Wielkim wysiłkiem, musimy codziennie przeciwstawiać się stereotypom historycznym, kulturowym, społecznym i politycznym. Mimo tego, że stanowimy 52 % populacji i jesteśmy lepiej wykształcone, ciągle jest nas mniej na stanowiskach kierowniczych (36 %), na najwyższych szczeblach zarządzania ( dyrektorzy generalni, prezesi firm) stanowimy zaledwie 2%. Im wyższe stanowisko, wyższy prestiż, większe pieniądze, tym mniej kobiet. Jeszcze gorzej jest w polityce ( w sejmie zasiada tylko 24% posłanek) Mimo zachodzących zmian kulturowych nadal główny ciężar opieki nad dziećmi i starymi rodzicami, a także gro wszelkich prac domowych spada na kobiety (ponad 80 %, 45 godzin więcej w skali tygodnia) To powoduje, że kobiety łatwiej wypadają z rynku pracy, mniej zarabiają ( na równorzędnych stanowiskach o 17,5 % ) a potem mają mniejsze emerytury, a nawet jeśli " siedzą w domu " (nawet z 5 dzieci) nie mają jej wcale. Oznacza to także, że kobiety częściej niż mężczyźni żyją w ubóstwie lub są na nią narażone. Z jednej strony uwielbienie dla " Matki Polki, anachroniczne całowanie w rękę, a z drugiej nie możność wyegzekwowania alimentów na dzieci, czy praca za seks i dyskryminacja ze względu na płeć i wiek ( ogłoszenia w których poszukiwane są panie tylko do 25 roku życia ) wciąż są obecne w naszej rzeczywistości. wolnej Polsce odebrano nam prawo decydowania o swojej rozrodczości, prawicowe, fanatycznie religijne środowiska ciągle próbują zaostrzyć, bardzo restrykcyjną, obowiązującą od 1993 roku ustawę antyaborcyjną. A prawo do aborcji to nie obowiązek, tylko możliwość jej wykonania. Każda kobieta która chce może urodzić dziecko ( nawet najbardziej chore) kochać je i wychowywać. W cywilizowanym państwie nie wolno jednak zmuszać do rodzenia. Celami politycznymi kobiet, w naszej partii są :
1. rzeczywiste równouprawnienie kobiet i mężczyzn
2. po to do statutu partii wprowadziliśmy zapis o parytecie i suwaku na listach wyborczych i władzach partii
3. wyeliminowanie z programów nauczania oraz podręczników szkolnych i akademickich treści utrwalających stereotypy płciowe i kulturowe
4. zrównanie płac na równorzędnych stanowiskach
5.dostęp do edukacji seksualnej, badań prenatalnych, bezpłatna nowoczesna antykoncepcja
6. prawo do legalnej aborcji
7. przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet ( fizycznej, psychicznej, ekonomicznej ) pomoc w dostępie do instytucji pomocowych, ratyfikowanie Konwencji Rady Europy
8. dostęp do żłobków dla potrzebujących oraz zapewnienie miejsc w przedszkolach wszystkim dzieciom
9. stworzenia i finansowania sieci wiejskich centów edukacyjno - kulturalnych, zapewnienie dzieciom wiejskim letniego wypoczynku, systemu stypendialnego
10. urlopy rodzicielskie, z których na wzór skandynawski będą zobowiązani korzystać także ojcowie
11. zapewnienie miejsc pracy kobietom 50 +
12. 40% kwoty w zarządach spółek zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej
13. ułatwienie dostępu do kultury
14. upowszechnianie i popularyzacja wiedzy na temat praw kobiet, skuteczne przeciwdziałanie dyskryminacji ,mobbingowi i molestowaniu seksualnemu w miejscach pracy.
15. umożliwienie osobom samozatrudniającym się ubieganie się o zwolnienia lekarskie z powodu choroby dzieci
16. zakaz stosowania kar fizycznych wobec dzieci
17.ustanowienie prawa dzięki któremu to sprawca przemocy a nie ofiary muszą opuszczać mieszkanie
18. przywrócenie opieki medycznej i stomatologicznej w szkołach
19. przełamanie stereotypowego i seksistowskiego wizerunku kobiet w reklamie, serialach, filmach; monitorowanie mediów pod kątem przestrzegania zakazu emitowania treści dyskryminujących ze względu na płeć
20. zabieganie o udział kobiet w debatach medialnych i publicznych
21. systematyczne i progresywne włączanie problematyki równości płci do wszystkich strategii i działań politycznych, samorządowych, edukacyjnych, społecznych, ekonomicznych i kulturalnych.