Ruch Kobiet na Podbeskidziu

Ruch Kobiet na Podbeskidziu Ruch Kobiet powstał 11.03.2012 r. w Warszawie z inicjatywy Wicemarszałkini Sejmu RP Wandy Nowickiej. Nie dość że w tzw. zwiększenie liczby kobiet w polityce, min.

Głównymi celami, jakie stawia przed sobą Ruch, są działania na rzecz wzmocnienia aktywności kobiet w życiu publicznym. MY, kobiety zrzeszone w wyodrębnionej strukturze partii dumne z przynależności do nowoczesnej, otwartej na przemiany kulturowe, społeczne i ekonomiczne formacji politycznej, chcemy budować społeczeństwo egalitarne, w którym człowiek jest wartością nadrzędną. Ideą która nam przyśw

ieca, jest praca
na rzecz faktycznego równouprawnienia kobiet i mężczyzn we wszystkich aspektach życia społecznego, ekonomicznego, politycznego i kulturalnego. Dążymy do wyrównania szans kobiet na rynku pracy, zrównania płac
na równorzędnych stanowiskach, ułatwień w godzeniu życia zawodowego i prywatnego poprzez zapewnienie każdemu dziecku miejsca w żłobku i przedszkolu, zmian w oświacie w wyniku których od najmłodszych lat będzie propagowany partnerski a nie patriarchalny model związku i rodziny. Domagamy się edukacji seksualnej, dostępu do bezpłatnych, nowoczesnych środków antykoncepcyjnych, prawa do legalnej aborcji oraz refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro. Walczymy o wyeliminowanie z naszego życia dyskryminacji ze względu na płeć,orientację seksualną, wiek, kolor skóry, narodowość lub przynależność etniczną, światopogląd, stan cywilny oraz rodzinny. Żądamy legalizacji związków partnerskich, przyjęcia i stosowania prawa eliminującego przemoc wobec kobiet i dzieci. Zobowiązujemy się zwracać szczególną uwagę na niepowielanie stereotypów poprzez które pomniejszana jest wartość kobiet, Zawsze stosujemy i upowszechniamy żeńskie formy językowe w mowie potocznej i urzędowej. Zrobimy wszystko aby równy status kobiet i mężczyzn był fundamentem polityki
i prawa w Polsce. Przez wieki mogłyśmy być tylko dobrymi córkami i siostrami, żonami, matkami i gospodyniami albo zakonnicami. Poglądy na temat roli kobiet w życiu publicznym oraz naszych praw zaczęły zmieniać się dzięki ideom Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku kobiety zostały dopuszczone do uniwersytetów, jeszcze później sufrażystki wywalczyły dla nas prawa wyborcze. Niestety, proces równouprawnienia i dziś napotyka na wielkie trudności. W naszym kraju istotną przeszkodą jest tradycja i religia, a ściślej mówiąc władza kościoła katolickiego. Wielkim wysiłkiem, musimy codziennie przeciwstawiać się stereotypom historycznym, kulturowym, społecznym i politycznym. Mimo tego, że stanowimy 52 % populacji i jesteśmy lepiej wykształcone, ciągle jest nas mniej na stanowiskach kierowniczych (36 %), na najwyższych szczeblach zarządzania ( dyrektorzy generalni, prezesi firm) stanowimy zaledwie 2%. Im wyższe stanowisko, wyższy prestiż, większe pieniądze, tym mniej kobiet. Jeszcze gorzej jest w polityce ( w sejmie zasiada tylko 24% posłanek) Mimo zachodzących zmian kulturowych nadal główny ciężar opieki nad dziećmi i starymi rodzicami, a także gro wszelkich prac domowych spada na kobiety (ponad 80 %, 45 godzin więcej w skali tygodnia) To powoduje, że kobiety łatwiej wypadają z rynku pracy, mniej zarabiają ( na równorzędnych stanowiskach o 17,5 % ) a potem mają mniejsze emerytury, a nawet jeśli " siedzą w domu " (nawet z 5 dzieci) nie mają jej wcale. Oznacza to także, że kobiety częściej niż mężczyźni żyją w ubóstwie lub są na nią narażone. Z jednej strony uwielbienie dla " Matki Polki, anachroniczne całowanie w rękę, a z drugiej nie możność wyegzekwowania alimentów na dzieci, czy praca za seks i dyskryminacja ze względu na płeć i wiek ( ogłoszenia w których poszukiwane są panie tylko do 25 roku życia ) wciąż są obecne w naszej rzeczywistości. wolnej Polsce odebrano nam prawo decydowania o swojej rozrodczości, prawicowe, fanatycznie religijne środowiska ciągle próbują zaostrzyć, bardzo restrykcyjną, obowiązującą od 1993 roku ustawę antyaborcyjną. A prawo do aborcji to nie obowiązek, tylko możliwość jej wykonania. Każda kobieta która chce może urodzić dziecko ( nawet najbardziej chore) kochać je i wychowywać. W cywilizowanym państwie nie wolno jednak zmuszać do rodzenia. Celami politycznymi kobiet, w naszej partii są :
1. rzeczywiste równouprawnienie kobiet i mężczyzn
2. po to do statutu partii wprowadziliśmy zapis o parytecie i suwaku na listach wyborczych i władzach partii
3. wyeliminowanie z programów nauczania oraz podręczników szkolnych i akademickich treści utrwalających stereotypy płciowe i kulturowe
4. zrównanie płac na równorzędnych stanowiskach
5.dostęp do edukacji seksualnej, badań prenatalnych, bezpłatna nowoczesna antykoncepcja
6. prawo do legalnej aborcji
7. przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet ( fizycznej, psychicznej, ekonomicznej ) pomoc w dostępie do instytucji pomocowych, ratyfikowanie Konwencji Rady Europy
8. dostęp do żłobków dla potrzebujących oraz zapewnienie miejsc w przedszkolach wszystkim dzieciom
9. stworzenia i finansowania sieci wiejskich centów edukacyjno - kulturalnych, zapewnienie dzieciom wiejskim letniego wypoczynku, systemu stypendialnego
10. urlopy rodzicielskie, z których na wzór skandynawski będą zobowiązani korzystać także ojcowie
11. zapewnienie miejsc pracy kobietom 50 +
12. 40% kwoty w zarządach spółek zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej
13. ułatwienie dostępu do kultury
14. upowszechnianie i popularyzacja wiedzy na temat praw kobiet, skuteczne przeciwdziałanie dyskryminacji ,mobbingowi i molestowaniu seksualnemu w miejscach pracy.
15. umożliwienie osobom samozatrudniającym się ubieganie się o zwolnienia lekarskie z powodu choroby dzieci
16. zakaz stosowania kar fizycznych wobec dzieci
17.ustanowienie prawa dzięki któremu to sprawca przemocy a nie ofiary muszą opuszczać mieszkanie
18. przywrócenie opieki medycznej i stomatologicznej w szkołach
19. przełamanie stereotypowego i seksistowskiego wizerunku kobiet w reklamie, serialach, filmach; monitorowanie mediów pod kątem przestrzegania zakazu emitowania treści dyskryminujących ze względu na płeć
20. zabieganie o udział kobiet w debatach medialnych i publicznych
21. systematyczne i progresywne włączanie problematyki równości płci do wszystkich strategii i działań politycznych, samorządowych, edukacyjnych, społecznych, ekonomicznych i kulturalnych.

23/10/2015

Apel naszej przewodniczącej i kandydatki Anity Ziegler- Chamielec. My też przyłączamy się do tego apelu.

Z naszym wsparciem stoi! :)
22/10/2015

Z naszym wsparciem stoi! :)

Nasza koleżanka, członkini Twojego Ruchu, przewodnicząca Ruchu Kobiet na Podbeskidziu kandydatką do Sejmu RP. Wspieramy ...
13/10/2015

Nasza koleżanka, członkini Twojego Ruchu, przewodnicząca Ruchu Kobiet na Podbeskidziu kandydatką do Sejmu RP. Wspieramy i zachęcamy 25 października wybrać właśnie ją.
Anita Ziegler-Chamielec nr.5 na liście Zjednoczonej Lewicy

24/06/2015

Oświadczenie dla prasy:W sobotę 27. czerwca “Abortion drone” po raz pierwszy przetransportuje paczki z pigułkami poronnymi z Frankfurtu nad Odrą w…

Bielsko-Biała przyjazne kobietom. Już niedługo cykl naszych spotkań z mieszkankami Bielska-Białej. Wspólnie zastanowimy ...
26/05/2015

Bielsko-Biała przyjazne kobietom. Już niedługo cykl naszych spotkań z mieszkankami Bielska-Białej. Wspólnie zastanowimy się, jak realnie wpływać na decyzje włodarzy. Nic o nas bez nas.

Brawo :) Prezydent Bronisław Komorowski w końcu zakończył proces Ratyfikacji Konwencji. :)
13/04/2015

Brawo :) Prezydent Bronisław Komorowski w końcu zakończył proces Ratyfikacji Konwencji. :)

Deklaracja Janusza Palikota- kandydata na Prezydenta na spotkaniu zorganizowanym przez Ruch Kobiet i Róno. Janusz Paliko...
16/03/2015

Deklaracja Janusza Palikota- kandydata na Prezydenta na spotkaniu zorganizowanym przez Ruch Kobiet i Róno.
Janusz Palikot zadeklarował swoją walkę na rzecz praw Kobiet, oraz przedstawił swój pomysł otwarcia muzeum im. Marii Skłodowskiej Curie.

Janusz Palikot i Ruch Kobiet Twojego Ruchu Wojciech Wójcik produkcja filmowa http://wojciechwojcik.pl https://www.facebook.com/www.wojciechwojcik Zapraszam d...

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ratyfikację Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i prz...
14/03/2015

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ratyfikację Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. "Cieszymy się bardzo, to wielki dzień dla wszystkich polskich kobiet"- powiedziała Anita Ziegler-Chamielec Przewodnicząca Ruchu Kobiet na Podbeskidziu, inicjatorka pisania listów do Prezydenta z apelem o podpis pod ratyfikacją.

"Polityka europejska- rok wyborczy w Polsce".Wanda Nowicka, Ewa Wójciak, Joanna Gwiazdecka i Barbara Labuda. Na jakie ce...
14/03/2015

"Polityka europejska- rok wyborczy w Polsce".
Wanda Nowicka, Ewa Wójciak, Joanna Gwiazdecka i Barbara Labuda.
Na jakie cele wydajemy pieniądze? Czy dozbrojenie jest potrzebne? Jak się realnie zabezpieczyć przed ewentualnymi zagrożeniami? Wspólna europejska armia?

Kobiety rozmawiają o bezpieczeństwie Polski.

Wczoraj fantastyczne spotkanie z wspaniałymi osobistościami polskiej polityki. Wanda Nowicka, Ewa Wójciak, Małgorzata Pr...
14/03/2015

Wczoraj fantastyczne spotkanie z wspaniałymi osobistościami polskiej polityki. Wanda Nowicka, Ewa Wójciak, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Barbara Nowacka, Kazimiera Szczuka. Dzisiaj w Sejmie ciekawe dyskusje. Ruch Kobiet na Podbeskidziu na debatach z cyklu "Kobiety i polityka".

Sto Lat! Dziś trzecie urodziny Ruchu Kobiet z tej okazji życzymy całemu Ruchowi Kobiet i sobie najwspanialszych chwil, m...
11/03/2015

Sto Lat! Dziś trzecie urodziny Ruchu Kobiet z tej okazji życzymy całemu Ruchowi Kobiet i sobie najwspanialszych chwil, mocy i spełnienia. To, że Ruch Kobiet robi wielką robotę dla wszystkich kobiet nie ulega watpliwości. Prawo kobiet do równowagi w naszym społeczeństwie jest naszym priorytetem. Będziemy dalej dążyć do podpisania przez Prezydenta Konwencji, będziemy pracować na rzecz bezpieczeństwa kobiet. Prawo do aborcji, antykoncepcji... Zwiększenie liczby kobiet w Polityce. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Pracujemy dalej i świętujemy nasze trzecie urodzinki. Dziękujemy sobie wzajemnie, ale przedewszystkim naszej przewodniczącej Małgorzacie Prokop-Paczkowskiej i naszej założycielce Wandzie Nowickiej z trzy wspaniałe i ciężkie lata. Prosimy o więcej, bo jesteśmy bardzo potrzebne.
Do zobaczenia w piątek :)

Adres

Ulica Mickiewicza
Bielsko-Biała
43-300

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ruch Kobiet na Podbeskidziu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Ruch Kobiet na Podbeskidziu:

Udostępnij