21/04/2026
❗️❗️❗️
https://www.facebook.com/share/1CqV1v6rn1/?mibextid=wwXIfr
🟥 "Prowadzony przez siostry zakonne "DOM CHŁOPAKÓW" nie jest potrzebny, nie służy wystarczająco Dzieciom z największymi niepełnosprawnościami, nie wspiera odpowiednio polskich Rodzin. Taką wizję przedstawia dziś Pani Minister Katarzyna Nowakowska - Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Polski2050 - czytamy na stronie znanego bardzo domu pomocy Dom Chłopaków w Broniszewicach. Nowakowska ma inną wizję i twierdzi, że Dom Chłopaków nie będzie już mógł przyjmować nowych DZIECI." - czytamy na stronie sióstr i trzeba przyznać, że nawet komuniści nie odważyli się tak traktować środków kościelnych, które wspomagali.
A przypominamy, że w Domu Chłopaków w Broniszewicach mieszka ponad 50 chłopców i młodych mężczyzn z najcięższymi niepełnosprawnościami, porażeniem czterokończynowym, głębokim autyzmem, wadami genetycznymi. Wielu z nich nigdy nie wróci do rodzin, bo rodziny nie są w stanie ich udźwignąć. Tu mają nie tylko opiekę medyczną i terapeutyczną. Mają dom. Mają siostry, które są dla nich jak matki. Mają personel, który przychodzi „jak do drugiego domu”.
🟥 Niewybaczalną obrzydliwością jest to, że Katarzyna Nowakowska - Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej okazuje się być kolejny prymitywem w rządzie Donald Tusk i nazywa siostry "betonem" czyli kimś kto rzekomo nie rozumie, co jest prawdziwym dobrem dla Dzieci. W nowej ustawie pojawia się zapis, że Dzieci nie będą już kierowane Domu i innych tego typu miejsc. Ma nastąpić tzw. deinstytucjonalizacja, czyli PRYWATYZACJA!
Według sióstr tworzone będą OŚRODKI TERAPEUTYCZNE dla Dzieci (kolejna instytucja w ramach prywatyzacji), które w ocenie sióstr będą dużo uboższe we wspieraniu rozwoju
"Oczywiście oficjalna narracja Ministerstwa i Pani Minister kierowana do mediów jest zupełnie odwrotna: że jesteśmy potrzebni, że jesteśmy profesjonalni w pracy z Dziećmi z najcięższymi niepełnosprawnościami, że wykonujemy ważną misję itd. I co w związku z tym? Dzieci od przyszłego roku nie będą już mogły znaleźć u nas Domu. Bo w Polsce powstaną dużo lepsze OŚRODKI TERAPEUTYCZNE. Może rzeczywiście Dzieci z czterokończynowym porażeniem, z wadami genetycznymi, z głębokim autyzmem, zaczną biegać, mówić i założą swoje rodziny właśnie dzięki OŚRODKOM TERAPEUTYCZNYM. Byłoby super.
Ale każdy, kto miał do czynienia z Dziećmi z głębokimi niepełnosprawnościami, wie, że to wizja oderwana od realiów — że mówimy o codziennym wsparciu, godności, bezpieczeństwie i jakości życia, a nie o cudownych przemianach..." - czytamy na stronie Dom Chłopaków w Broniszewicach
"W tym roku mija 75 lat doświadczenia w zapewnianiu Chłopakom Domu — prawdziwego, stałego miejsca, w którym są rozumiani i zaopiekowani. Można nazwać nas BETONEM, a można też zatrzymać się i skorzystać z mądrości wielu pokoleń ludzi, którzy przez lata zajmowali się TYMI, których niepełnosprawności nikt w rodzinie nie był w stanie udźwignąć."
🟥 Ministerstwo obiecuje „nowe, lepsze ośrodki”. Siostry odpowiadają: „To wizja oderwana od rzeczywistości”. I mają rację, bo w Polsce nie ma magicznych ośrodków, które w ciągu roku zastąpią to, co zbudowano przez dekady. Spór nie jest zatem tylko o jeden dom w Broniszewicach, a spór o filozofię i traktowanie najsłabszych. Dziecko z najcięższą niepełnosprawnością to przede wszystkim nie „przypadek terapeutyczny”, a człowiek, który zasługuje na dom, stabilność i miłość.
Nawet jeśli ta miłość nie mieści się w unijnych wskaźnikach reprywatyzacji! Ale ważne jest to, że siostry Dominikanki nie proszą o litość, a zdrowy rozsądek i zanim urzędnicy w Warszawie podpiszą ustawę, niech przyjadą do Broniszewic i niech zobaczą uśmiech chłopaka, który nie mówi, ale wie, że jest kochany.
I niech spróbują mu wytłumaczyć, że od przyszłego roku „takie domy już nie będą potrzebne”.
Bo jeśli miłość do najsłabszych nazywamy „betonem” to mamy problem znacznie większy niż jedna ustawa. Mamy problem z Katarzyna Nowakowska - Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która nawet nie jest betonem, a człowiekiem radzieckim, który natychmiast ma złożyć dymisję. A świat przy okazji dowie się, że jest potworem pozbawionym człowieczeństwa!⤵️⤵️
Szymon Hołownia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Koalicja Obywatelska Telewizja Republika wPolsce.pl
Portal Warszawski