Ośrodek Kultury Norwida

Ośrodek Kultury Norwida Miejska instytucja kultury działająca niemal od początku istnienia Nowej Huty. Ośrodek Kultury Norwida działa na terenie Nowej Huty i na rzecz tej dzielnicy.

Skupia się przede wszystkim na realizacji programów edukacyjnych, artystycznych, społeczno – kulturalnych i proekologicznych skierowanych do społeczności lokalnej Nowej Huty oraz Miasta Krakowa.

Dzień dobry! Już czerwcowo, niemniej radośnie zapraszamy Was na wspólny czas właśnie tutaj. W przestrzeni ogrodu działko...
03/06/2026

Dzień dobry! Już czerwcowo, niemniej radośnie zapraszamy Was na wspólny czas właśnie tutaj. W przestrzeni ogrodu działkowego na Wzgórzach Krzesławickich spotkamy się już po raz trzeci, aby: GRUNTować relacje.

Projekt „GRUNTowanie relacji: Ukorzenianie” zaprasza uczestników i uczestniczki do wejścia w relację z otaczającą przyrodą jak z bliską, ważną osobą — z czułością, uważnością i troską. W ramach warsztatów uczestnicy i uczestniczki nawiązują bezpośredni kontakt z drzewami, roślinami i ziemią. Każdy element natury traktowany jest jako autonomiczny podmiot zdolny do relacji.

Podczas działań możliwe jest dotykanie, kładzenie się, spacerowanie, głaskanie czy prowadzenie werbalnych dialogów z roślinami, dzielenie się myślami i emocjami. Można także po prostu być — ponieważ samo „bycie” może stać się aktem czułości.

13 czerwca (sobota) godzina 10:00.

Będziecie z nami?
Zapisy oraz szczegóły spotkania umieszczamy w komentarzu :)

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa / Ośrodek Kultury Norwida

Wydarzenie realizowane w ramach działań Laboratorium Odporności Kulturowej w Nowej Hucie. Projekt Pacesetters.eu. Program Horyzont Europa.

Wszystko zaczęło się od podróży do Norymbergi. W latach 90. grupa krakowskich animatorów kultury i społeczników odwiedzi...
02/06/2026

Wszystko zaczęło się od podróży do Norymbergi. W latach 90. grupa krakowskich animatorów kultury i społeczników odwiedziła tamtejsze Pole Doświadczeń Zmysłowych – park edukacyjny. Wśród uczestników i uczestniczek wyjazdu była Danuta Szymońska, wieloletnia dyrektorka Ośrodka Kultury Norwida. Widok dzieci biegających boso po sensorycznych ścieżkach i ludzi bawiących się urządzeniami demonstrującymi prawa fizyki zrobiły na niej ogromne wrażenie. Po powrocie do Krakowa postanowiła stworzyć podobne miejsce w Polsce 🇵🇱

Pomysł na ówczesne czasy wydawał się zbyt śmiały i miejscy urzędnicy go odrzucili. Szansa na realizację pojawiła się dopiero w 2004 roku, kiedy Ośrodek Kultury Norwida zainicjował Partnerstwo Inicjatyw Nowohuckich i został liderem projektu „Nowa Huta – Nowa Szansa”. Program realizowany był w latach 2005–2008 dzięki środkom Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL oraz wsparciu miasta Krakowa. Projekt miał ożywić Nową Hutę poprzez działania społeczne, edukacyjne i kreatywne. W jego ramach powstało jedenaście tzw. manufaktur integracyjnych, tworzących miejsca pracy dla osób pozostających bez zatrudnienia. Najbardziej niezwykłą z nich okazał się właśnie Ogród Doświadczeń.

20 listopada 2006 roku w Parku Lotników Polskich odbyło się symboliczne wkopanie kamienia węgielnego pod przyszły ogród. Nad parkiem pracował zespół ekspertów: architektów, fizyków, dydaktyków i inżynierów. Realizacją przedsięwzięcia zajęli się wspólnie Ośrodek Kultury Norwida, Stowarzyszenie „Siemacha” oraz Krakowski Zarząd Komunalny. Inwestycja wciąż napotykała problemy, ale dzięki oddaniu i pomysłowości byłej dyrektor Ośrodka, udało się doprowadzić ją do finału.1 czerwca 2007 roku pierwszy w Polsce park edukacyjny został oficjalnie otwarty.

Rada Miasta Krakowa nadała mu imię Stanisława Lema – pisarza, który łączył naukę z wyobraźnią. Rok później, po zakończeniu projektu „Nowa Huta – Nowa Szansa”, Ogród Doświadczeń został włączony do struktur Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, gdzie funkcjonuje do dziś. W 2008 roku otrzymał Główną Nagrodę w konkursie „Polska Pięknieje - 7 Cudów unijnych” w kategorii Obiekt Turystyczny oraz nagrodę specjalną, ufundowaną przez Polską Organizację Turystyczną, w ogólnopolskim konkursie „Bramy Kraju”. Natomiast osoby które stworzyły Ogród Doświadczeń przestały z nim współpracować.

Początkowo na sześciu hektarach znajdowało się ponad 50 urządzeń prezentujących zjawiska z zakresu optyki, mechaniki, hydrostatyki i akustyki. Z czasem ekspozycja zaczęła się powiększać, powstał szereg nowych stref edukacyjnych. Miejsce, które zaczęło się od jednej podróży do Norymbergi, dzięki determinacji Danuty Szymońskiej, stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich centrów edukacji, w którym naukę poznaje się poprzez ruch, dotyk i eksperymentowanie.

Na wystawie w Galeria Huta Sztuki / Ośrodek Kultury Norwida i możecie aktualnie zobaczyć zdjęcie z podpisania aktu erekcyjnego przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Danutę Szymońską. Zapraszamy do oglądania wystawy „Dom Sztuki. Dom Ludzi. 70 lat Ośrodka Kultury Norwida” 🖼

Ciekawostkę przygotowała: Monika
Autorka zdjęcia: Monika
Autor ramy i kolażu: Mateusz

02/06/2026

TATY FEST. Natura, sztuka, ruch. Dzień Ojca z ARTzona / Ośrodek Kultury Norwida to wyjątkowy program warsztatów i spotkań, ba, nawet treningu bokserskiego specjalnie dla ojców i opiekunów!

▪︎ Muminki będą szukać domu - wraz z Fundacją Zaczytani.org spotkamy się na warsztatach bajkoedukacyjnych z elementami plastycznymi.

▪︎ Wraz z prowadzącym, Pawłem Worobiejem, zaprosimy tatusiów na trening bokserski, a Jakub Kałużny zorganizuje dla nas rodzinną akademię survivalu czyli z "Tatą do lasu"! Myślicie, że to wszystko?

▪︎ Ada Kossowska-Sułek zapozna nas z wakacyjną wyprawką: kije deszczowe, malowane kamienie i woreczki na skarby to gadżety, które wspólnie przygotujemy!

11 i 13 czerwca to celebrowanie czasu dla Ojców ❤️

Program i szczegóły znajdziecie na naszej strony, hop - link w komentarzu! Dofinansowano ze środków Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

[Opis filmu: w tle radosna muzyka i duży napis TATY FEST na początku filmiku. Kadr przedstawia maskotkę, muminka, opartego o zabawkę na trawie. W oddali mężczyzna, który zbliża się do maskotki, powolnymi krokami zbliża się do muminka, którego podnosi z trawy, gestem przytulenia się do niego. W kadrze drzewa, błękitne niebo, plac zabaw].

Halo, halo! Czy wiecie, że 13 czerwca będziecie mieli okazję spotkać nas na Dniach Nowej Huty? 🥳Na stanowisku Ośrodka Ku...
01/06/2026

Halo, halo! Czy wiecie, że 13 czerwca będziecie mieli okazję spotkać nas na Dniach Nowej Huty? 🥳

Na stanowisku Ośrodka Kultury Norwida będzie czekać na Was masa atrakcji, również dla tych najmłodszych. Każda chętna osoba przygotuje własne, barwne portrety Cypriana Kamila Norwida z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych i technik artystycznych. Równocześnie z gotowych szablonów powstaną papierowe kwiaty inspirowane Łąkami Nowohuckimi.

Stanowiska staną się przestrzenią do eksperymentowania z kolorem, formą i wyobraźnią pod okiem animatorek z Biblioteka Górali / Ośrodek Kultury Norwida.

Do tego, w ramach Dni Nowej Huty Nowohuckie Archiwum Społeczne Ośrodka Kultury Norwida organizuje Nowohucki Archifest, czyli seans wywoływania wspomnień. Dotknij zbiorów Nowohuckiego Archiwum Społecznego i zobacz, co sobie przypomnisz. Jakie wspomnienie obudzi w tobie dotyk nowohuckiej cegły? Co sobie przypomnisz, biorąc do rąk hutniczy proporczyk? Co poczujesz, przybijając starą pieczęć?

Temat przewodni Nowohuckiego Archifestu brzmi: „Wywołujemy nowohuckie wspomnienia Zamiast szklanej kuli - cegła, zamiast duchów - wspomnienia”. Wydarzenie poprowadzą Katarzyna Kobylarczyk i Filip Piątkowski.

Nie możemy doczekać się, by poznać Wasze historie, i razem z Wami stworzyć nowe wizerunki naszego patrona! Nasze stanowisko dostępne będzie dla Was od 14:00 do 18:00 na Skwerze Budowniczych Nowej Huty (przy Łąkach Nowohuckich).

To będzie ciepły i kreatywny czas 🌻

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa / Ośrodek Kultury Norwida
Centrum Archiwistyki Społecznej

Zdjęcie: Mateusz

Dzień dobry w dzień dziecka! ♥︎Postanowiliśmy świętować i Was do tego zachęcamy :) Wszystkiego wspaniałego dla Was - dla...
01/06/2026

Dzień dobry w dzień dziecka! ♥︎

Postanowiliśmy świętować i Was do tego zachęcamy :)
Wszystkiego wspaniałego dla Was - dla dużych i małych.

I przy tej okazji zapraszamy naszą "najmłodszą klientelę" na wydarzenia, które dla Was przygotowaliśmy. ♥︎

▪︎ 11 i 13 czerwca: TATY FEST w ARTzona / Ośrodek Kultury Norwida - cała masa świetnych warsztatów dla dzieci, tatusiów i opiekunów.

▪︎ 13 czerwca: Projekt TATO: Kartonowy Rejs Wyobraźni - budujemy statek, latarnię i ryby morskie. Warsztaty dla ojców i opiekunów z dziećmi oraz śniadanie rodzinne w ARTzona / Ośrodek Kultury Norwida. Inauguracja projektu ♥︎

▪︎ 13 czerwca: Dyskusyjny Klub Filmowy Kropka dla dzieci: "David" w Kino Sfinks / Ośrodek Kultury Norwida.

▪︎ 20 czerwca: Piknik rodzinny w Kuźnia / Ośrodek Kultury Norwida - cała moc atrakcji, warsztaty plastyczne, joga, bajkowe spotkania filmowe: Przygody Bolka i Lolka.

Szczegóły na naszej stronie internetowej! Zapraszamy - miłego poniedziałku!

Fotografia: Magda Kotula

Dobry wieczór! Na zakończenie maja - kotek, którego spotkaliśmy na jednej z naszych nowohuckich (a jakże!) przechadzek. ...
31/05/2026

Dobry wieczór! Na zakończenie maja - kotek, którego spotkaliśmy na jednej z naszych nowohuckich (a jakże!) przechadzek. Z wielkimi nadziejami i ciekawością jegomościa z okienka: żegnamy maj i czekamy na nowy miesiąc.

Jak zawsze pełen wydarzeń, spotkań, rozmów, przyrody. Mamy nadzieję, że maj upłynął Wam spokojnie i obieracie nowe kierunki, plany i powoli - wakacyjne myśli.

Dobrego wieczoru!
Dla Was, dla nas, dla kotka!

Do zobaczenia już jutro, w czerwcu! 💚

Foto: Jadzia

29/05/2026

Już w najbliższy wtorek (2 czerwca) czekają nas naprawdę wyjątkowe warsztaty w ramach Kółka Graficznego! W ruch pójdą nie tylko nożyczki, kolorowe skrawki papieru i ścinki gazet, ale także igły i muliny ✨

Spotykamy się w ARTzona / Ośrodek Kultury Norwida (os. Górali 4) o godzinie 17:30.

Na papierze o większej gramaturze będziemy pracować techniką kolażu i haftu. Będziemy używać trzech prostych, idealnych dla osób początkujących ściegów: fastrygi, łańcuszka oraz supełka francuskiego. Stworzone prace staną się okładkami to małych, uroczych zeszytów w formacie A6. W sam raz do nerki lub torebki na letnie zapiski.

Na zajęcia zapraszamy osoby dorosłe, zarówno te, które nie miały wcześniej doświadczenia z graficzną pracą twórczą oraz te, które mają już doświadczenie w temacie i szukają nowych możliwości wykorzystania swojego potencjału. W czerwcu spotykamy się po raz ostatni przed przerwą wakacyjną.

📒 Wstęp: 60 zł/osoba (materiały w cenie)

📒 Zapisy: poprzez link w komentarzu

📒 Czas trwania warsztatów: 2,5 godziny

Kółko Graficzne to zajęcia pozwalające na dużą dozę swobody, kreatywności i spontaniczności, gdzie wymyślasz i kreujesz prace wizualne według Twojej estetyki, eksperymentujesz.

Warsztaty poprowadzi Agnieszka Pięta-Jadczak – animatorka kultury i edukatorka z zakresu rzemiosła papierniczego, koordynatorka i instruktorka Pracowni Papierniczej i Kółka Graficznego w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida, pomysłodawczyni Festiwalu Papieru.

Stwórz swój wakacyjny notes i razem z nami rozpocznij lato ☺️

[Opis filmu: dynamiczne ujęcia kobiecych rąk tworzących przedmiot z papieru. Widać jak kobieta trzyma igły, nawleka mulinę, robi dziury w papierze, przykleja papier do oprawy zeszytu. Na końcu widać gotowy zeszyt lub notatnik.]

Przegląd Małych Form Scenicznych dla dzieci w wieku 4-6 lat w ramach Festiwalu Brzechwałki 💜Serdecznie zapraszamy przeds...
29/05/2026

Przegląd Małych Form Scenicznych dla dzieci w wieku 4-6 lat w ramach Festiwalu Brzechwałki 💜

Serdecznie zapraszamy przedszkola, grupy teatralne z domów kultury oraz teatrzyki rodzinne do udziału w Przeglądzie Małych Form Scenicznych. To konkurs skierowany do dzieci, które pod opieką nauczycielek/nauczycieli, rodziców lub opiekunów zaprezentują swoje umiejętności aktorskie na scenie.

Przegląd stanowi doskonałą okazję do rozwijania kreatywności, wyobraźni oraz pierwszych doświadczeń scenicznych najmłodszych.

➡️ Kiedy? 10 czerwca 2026, 9:30-12:30

➡️ Gdzie? Kuźnia / Ośrodek Kultury Norwida, os. Złotego Wieku 14

➡️ Na czym polega udział?
Każda grupa przygotowuje krótkie przedstawienie (do 15 minut), inspirowane literaturą dziecięcą lub autorskimi scenariuszami. Liczy się pomysłowość, zaangażowanie dzieci oraz radość ze wspólnego tworzenia.

➡️ Jak się zgłosić?
Na stronie internetowej Kuźni udostępniony jest regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia, które trzeba wypełnić i wysłać czytelny skan na adres [email protected]. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 czerwca 2026 r. (termin wydłużony).
Udział w przeglądzie jest bezpłatny.

Przewidujemy nagrody i wyróżnienia dla najlepszych zespołów oraz nagrody indywidualne 🏆

Partnerzy wydarzenia: Teatr Groteska, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Anikino - najbardziej urozmaicone urodziny w Krakowie, Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

Zdjęcia: Julia

28/05/2026

Znacie to? My na pewno! Bo choć lubimy naszą pracę, jeszcze bardziej lubujemy się w kawie ☕️

A tak całkiem serio – jak Wam mija czwartek? My już nie możemy doczekać się jutrzejszego wernisażu w Kuźnia / Ośrodek Kultury Norwida. Niezmiennie zapraszamy Was także do naszego Kino Sfinks / Ośrodek Kultury Norwida, w którym w ten weekend grane będą trzy filmy: Drzewo magii, Młode matki i Werdykt.

Dopinamy ostatnie szlify przed czerwcowymi wydarzeniami, a będzie to miesiąc naprawdę gorący, i nie mówimy tylko o temperaturze. Przed nami Strawa pod Kopcem Wandy, TATY FEST w ARTzona / Ośrodek Kultury Norwida, Nowohucki Archifest w trakcie Dni Nowej Huty, Dyskusyjne Kluby Filmowe, festiwale i specjalne pokazy, a także występy końcoworoczne uczestników i uczestniczek naszych zajęć. Dziać będzie się dużo i mamy nadzieję, że będzie nam dane spotkać się z Wami na którymś z wydarzeń!

A o nich więcej powiemy Wam już niedługo ☺️

Trzymajcie się!

[Opis filmu: mężczyzna w czerwonej koszulce wchodzi do pokoju z białymi ścianami. Rozmawia przez telefon. Na ramieniu ma torbę. Odkłada torbę i telefon i siada przy biurku, przed monitorem. Następnie rozciąga się i momentalnie wstaje i wychodzi.]

Na wczorajszej Wieczorynce dla dorosłych z Katarzyną Kobylarczyk z Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa / Ośrodek Kultury...
28/05/2026

Na wczorajszej Wieczorynce dla dorosłych z Katarzyną Kobylarczyk z Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa / Ośrodek Kultury Norwida cofnęliśmy się do Nowej Huty lat 90. Cieszymy się, że przybyliście tak licznie, by razem z nami odbyć tę podróż do przeszłości - przeszłości, którą wielu z Was pewnie jeszcze pamięta, choć której wielu kolorów (szarych czy jaskrawych) mogliście nie być świadomi! 🍭

Spacer zaczęliśmy od kultowego bazaru Tomex, który powstał w latach 90. To tam królował handel. Nie zna życia, kto nie mierzył jeansów w mroźny dzień, stojąc boso na kartonie. Tam kupowało się tureckie swetry, getry z lajkry i czapki smerfetki. Na Tomexie był także pierwszy sklep z artykułami tylko dla dorosłych. Budka z asortymentem 18+ już nie istnieje, ale Kasia Kobylarczyk szuka właścicieli tego przybytku, żeby nagrać ich wspomnienia do Nowohuckiego Archiwum Społecznego.

Następnie przeszliśmy w okolice kina Świt, które wraz z kinem Światowid przestało funkcjonować, bowiem mieszkańcy zachłysnęli się multipleksami i przestali chodzić do kameralnych kin. To była smutna część opowieści, której przyświecało hasło: likwidacja. Kasia mówiła o zamykaniu kolejnych wydziałów kombinatu, o zamykaniu sklepów, o bezrobociu, biedzie, przestępczości i czarnej legendzie Nowej Huty.

Trzecim przystankiem był park Wiśniowy Sad i osiedle Kolorowe, na którym Kasia się wychowała. Popłynęła osobista opowieść o muzycznych fascynacjach, subkulturach, o pierwszych glanach i marzeniach o skórzanej kurtce. Dalej przeszliśmy w okolice pawilonu na osiedlu Kolorowym, gdzie kiedyś mieścił się bar Marten. Wspominaliśmy kasety wideo. Kasia ma na ten temat ogromną wiedzę, gdyż jej tato prowadził wypożyczalnię i wszystkie nowości oglądała jako pierwsza. Ponieważ jednymi z najczęściej wypożyczanych kaset były te z filmami dla dorosłych, właściciele wypożyczalni stosowali rozmaite fortele, aby nie wpadły one w ręce nieletnich.

Ostatnim punktem było puste miejsce po dawnej budce z fliperami. Wśród uczestników i uczestniczek spaceru były osoby, które niegdyś grały na automatach i doskonale wiedziały, do czego służyła „blacha”. Ostatnia opowieść Kasi dotyczyła budzenia się świadomości ekologicznej w latach 90., wtedy staraniami Pracowni Animacji Ekologicznej w Ośrodku Kultury Norwida ustanowiono Łąki Nowohuckie użytkiem ekologicznym, choć różne podmioty miały zakusy na to miejsce i o mały włos, a powstałoby tam ekskluzywne pole golfowe. Wspominaliśmy też strachy o dziurę ozonową i o pluskwę milenijną.

Kolejna Wieczorynka odbędzie się w lipcu i poprowadzi nas szlakiem kultowych nowohuckich barów i knajp ☕️

Zdjęcia: Monika

Adres

Os. Górali 5
Kraków
31-959

Telefon

+48126442765

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ośrodek Kultury Norwida umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Ośrodek Kultury Norwida:

Udostępnij