03/07/2017
Uratowane życie na szczycie Czantorii – pierwsza pomoc na wagę złota!
Ta poruszająca historia ze szczęśliwym zakończeniem wydarzyła się 13 czerwca na szczycie góry Czantoria. Pewien starszy mężczyzna stracił przytomność i osunął się na ziemię! Na szczęście, wśród turystów znalazł się pan Adam Miśkiewicz, nauczyciel matematyki z Rawy Mazowieckiej, który natychmiast podbiegł do poszkodowanego i udzielił mu pierwszej pomocy, wykonując masaż serca. Po 20 minutach przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratowniczego z lekarzem Tomaszem Darochą na pokładzie, który szybko zauważył, że pan Adam prawidłowo przeprowadza reanimację, więc poprosił go, aby kontynuował masaż do momentu, aż ekipa ratunkowa przygotuje niezbędne sprzęty medyczne. Nauczyciel przyznaje, że już po kwadransie jego ręce słabły, bo prawidłowy masaż serca wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym. Niestety, mimo iż prosił o wsparcie kogoś z turystów, nikt nie odważył się pomóc ofierze. Pan Adam zachował zimną krew, a adrenalina dodała jego dłoniom sił, dzięki czemu zdołał uciskać klatkę piersiową mężczyzny przez 40 minut. Chory odzyskał przytomność dopiero w śmigłowcu, a jego córka poinformowała później pana Adama, że stan ojca ustabilizował się, a on sam czeka na zabieg wszczepienia bypassów.
To jednak nie koniec historii. Wczoraj na Facebooku wspomniany wcześniej lekarz, Tomasz Darocha, opublikował post, w którym opowiedział o szlachetnej oraz odważnej postawie pana Adama i prosił wszystkich o pomoc w odnalezieniu nauczyciela, ponieważ chciałby mu osobiście podziękować i zaproponować spotkanie w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach, gdzie mógłby ponadto zaoferować mu dalsze szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Moc mediów społecznościowych szybko zadziałała, już po kilku godzinach jeden z użytkowników udostępnił artykuł z Dziennika Łódzkiego opisujący bohaterską postawę matematyka. Pacjent przeżył, pan Adam – początkowo anonimowy – został odnaleziony i doceniony, a doktor Darocha – lekarz z powołania – poruszył szalenie ważny temat dotyczący udzielania pierwszej pomocy. Jak sam napisał: „Dzięki prowadzonej wcześnie pierwszej pomocy możemy mówić o bardzo dobrym łańcuchu przeżycia. Niezbędne jest wprowadzenie dobrze zaplanowanego programu nauczania pierwszej pomocy w ramach edukacji w szkołach podstawowych.” Przyklaskujemy słowom lekarza i liczymy, że ta historia zmobilizuje nas wszystkich do sprawnego i skutecznego pomagania potrzebującym!
Aleksandra Hańderek
Fot. źródło - Dziennik Łódzki
Cieszyn998 Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - Śmigła w akcji Czantoria - kolej linowa