11/06/2026
Targowa 17 - kukułcze j**o
26 maja 2026 dowiedziałam się, że w tym roku Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Gdyni zakupiło budynek na ul. Targowa 17 z przeznaczeniem na schronisko dla osób w kryzysie bezdomności z uzależnieniami (alkohol, narkotyki itd.) z województwa pomorskiego!
Od 1 maja ponad 50 osób nielegalnie zamieszkało w budynku (docelowo ma być prawdopodobnie 200-300 osób?).
Budynek nie spełnia warunków dla prowadzenia takiej działalności.
Póki co jest to samowola budowlana.
Na Sesji RM w dniu 27.05.2026 r mieszkańcy osiedla "Sady" wyrazili swój protest w związku z powstaniem schroniska.
Mamy swoich lokalnych uzależnionych bezdomnych , którymi opiekuje się Stowarzyszenie "Fides", również przy wsparciu miasta.
Osoby z uzależnieniami zwożone z całego województwa do Malborka to kukułcze j**o dla miasta. Bo to nie tylko o dach nad głową chodzi. Część z tych osób nie ma środków do życia i nie jest ubezpieczona. W takiej sytuacji jeśli rodzima gmina bezdomnego nie pokryje np. kosztów leczenia, pogrzebów itd. (a nie chcą płacić) to Malbork będzie musiał . Informują o tym lekarze, pracownicy MOPS, służby.
Przedstawiciele ChSD wspominają o prawach osób czynnie uzależnionych ignorując zupełnie prawa mieszkańców Malborka, którzy w pierwszej kolejności powinni mieć możliwość wypowiedzenia, czy wyrażają zgodę na taką działalność w swoim mieście.
27 maja, na sesji podpisałam wniosek do Przewodniczącego RM dot. zapisu w miejscowym planie zakazu zakładania schronisk dla bezdomnych w mieście.
Ludzie uzależnieni powinni mieszkać z dala od punktów sprzedaży alkoholu i używek z możliwością spokojnej pracy i terapii.
Są skargi na obcych mężczyzn pod wpływem alkoholu, którzy zaczepiają wulgarnymi zwrotami, śpią na ławkach, piją alkohol,, zanieczyszczają miasto, przesiadują na placach zabaw pod wpływem , załatwiają potrzeby fizjologiczne w miejscach publicznych, wchodzą na klatki schodowe zakłócają spokój mieszkańców, żebrzą.
Dzisiaj nie byłoby tych problemów, gdyby burmistrz miasta poinformował radnych i mieszkańców o planach dotyczących tego budynku.
Serdecznie pozdrawiam
Zdjęcie: M.Sobczak