Gmina Nowogród położona jest w zachodniej części województwa podlaskiego, w powiecie łomżyńskim na obszarze Międzyrzecza Łomżyńskiego. Miasto Nowogród położone jest malowniczo na wysokiej skarpie naprzeciwko ujścia Pisy do Narwi. Niewiele jest miast o tak pięknym położeniu, niewiele jest miast gdzie znajduje się ujście jednej rzeki do drugiej. Tu właśnie Pisa łączy się z Narwią. Szczególne warunki
naturalne, bezpośrednie sąsiedztwo Puszczy Kurpiowskiej, skrzyżowanie tras wodnych i lądowych z północy na południe i ze wschodu na zachód, droga wodna z Warszawy na Mazury predestynują Nowogród do pełnienia funkcji turystycznej. Turystyka, obok rolnictwa, stanowi podstawowy kierunek rozwoju Nowogrodu i gminy Nowogród. Aby rozwój miasta i gminy szedł w tym kierunku, należy nasz region odkryć dla świata. Rolnictwo
Podstawą gospodarki gminy jest rolnictwo. Dominuje sektor prywatny (82%).Użytki rolne stanowią 68,8% powierzchni gminy i są dość słabej jakości. Grunty orne klasy V-VI stanowią 56.6%. Użytki zielone występują w dnach dolin rzecznych i obniżeniach terenu. Gospodarstwa rolne w gminie są średniej wielkości. Ponad 65% to gospodarstwa do 10 ha (w tym 61% to gospodarstwa do 5 ha). Wzrasta liczba gospodarstw o powierzchni 15 ha i więcej. Obecnie jest ich ok. 17%. Dominuje produkcja mieszana i hodowla bydła mlecznego. Blisko 30% gospodarstw rolnych prowadzi również działalność pozarolniczą. Gospodarka komunalna
Gmina jest zwodociągowana w 99%. Wodociąg łączy 15 miejscowości. Ogólna długość sieci wodociągowej wynosi 51,13 km. Korzysta z niej 1042 gospodarstw domowych. Każdy kto chciał i chce mógł i może zostać przyłączony do sieci. Gmina Nowogród posiada mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków, oddaną do użytku w 1992 roku, o wydajności 300 m3 na dobę. Sieć kanalizacji sanitarnej oparta jest na układzie grawitacyjno-pompowym. Jej długość wynosi 7,4 km, 301 przyłączy. Obsługuje jedynie Nowogród - część gospodarstw domowych z terenu miasta. Pozostałe gospodarstwa na terenie gminy, korzystają z przydomowych, lokalnych zbiorników bezodpływowych. Obecnie trwa budowa przydomowych oczyszczalni z filtrem roślinnym, które prawie w 100% oczyszczają ścieki powstające w naszych gospodarstwach domowych. Mieszkańcy zdecydowali, że budują je indywidualnie. Od roku 2008 prowadzimy segregację odpadów komunalnych. Podjęliśmy współpracę z zakładem recyklingu i realizacja programu jest coraz skuteczniejsza. Składowisko odpadów w Nowogrodzie jest czynne tylko do 2012 roku, potem będziemy je tylko rekultywować i kształtować mastabę. Odpady komunalne z terenu gminy będą przewożone do Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czartorii obecnie budowanego Łomżyńskiego Rejonu Funkcjonalnego Gospodarki Odpadami. Turystyka
Nowogród jest newralgicznym fragmentem liniowych projektów turystycznych „Pisa - Narew" i „Szlak wodny Króla Stefana Batorego - Zalew Zegrzyński - Niemen" bo tu łączą się obie rzeki Pisa z Narwią i tu znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych - Skansen Kurpiowski im. Aby turystyka wodna mogła się rozwijać niezbędna jest infrastruktura - porty, przystanie, plaże, kąpieliska, pola namiotowe, hotele, gospodarstwa agroturystyczne, punkty obsługi turystów i inne obiekty ułatwiające żeglarzom i wodniakom podróż. Do obecnie istniejącej infrastruktury turystycznej, na którą składają się hotel „Zbyszko" w Nowogrodzie, Ośrodek „Energetyk" położony nad Narwią w obrębie sołectwa Jankowo Młodzianowo, Ośrodek Wypoczynkowo - Rehabilitacyjny Pensjonat Ptaki oraz Ośrodek Oazowy Caritas w Balikach dołączają gospodarstwa agroturystyczne w Nowogrodzie, Morgownikach. To niewiele. Ale już coś. Jeśli inicjatywy tych gospodarstw się powiodą zapewne powstaną kolejne. Dziwne jest, że nie ma zainteresowania tą formą przyciągnięcia turystów z Balik, Serwatek, Szablaku czy Jankowa. Zagospodarowanie przestrzenne
Gmina stara się wspomagać mieszkańców poprzez uregulowanie zagospodarowania przestrzennego. Obecnie na ukończeniu są 4 miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego:
1. MPZP Ptaki-Baliki-Sewatki,
2. MPZP zachodniej części Nowogrodu od mostu na Narwi do starej grobli przedwojennej przeprawy przez Narew,
3. MPZP części Nowogrodu położonej przy targowicy,
4. MPZP części Nowogrodu przy szosie do Sławca przeznaczeniem na podstrefę Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Gmina Nowogród będzie realizować szereg inwestycji rekreacyjno-wypoczynkowych i turystycznych w ramach projektów Pisa-Narew i Szlak Wodny Króla Stefana Batorego:
- I etap - port rzeczny i przystań turystyczna na rzece Narew,
- II etap - plaża i kąpielisko na rzece Narew w Nowogrodzie,
- III etap - na terenie innych miejscowości gminy obiekty turystyczne i rekreacyjno-wypoczynkowe. W tym przystań, pola namiotowe i punkty obsługi turystów w Serwatkach, przystanie w Balikach, Morgownikach przy moście u ujścia Pisy oraz na Narwi pomiędzy Szablakiem i Nowogrodem. Na terenie skarpy nadnarwiańskiej proponuje się prywatnym inwestorom zbudowanie kompleksu rekreacyjno-turystycznego, na który powinny się składać
- aquapark,
- całoroczny tor saneczkarski w wąwozie po torowisku kolejki wąskotorowej,
- sztuczne lodowisko,
- obiekty hotelowo-gastronomiczne. Istotnym dla turystyki oraz ochrony środowiska będzie odtworzenie naturalnego koryta Narwi i wyspy poniżej mostu w Nowogrodzie. Na wyspie osada rybacka - domy na palach, warsztat szkutniczy, sieciarski, etc. Propozycją dla turystów mogą być obserwacje ptactwa i innych zwierzęcych mieszkańców wyspy, noclegi na wodzie, rybactwo tradycyjne, uczestnictwo w budowie łodzi-pychówek. Inne plany z zakresu turystyki i rekreacji:
Ścieżka ekologiczna Nowogród - Morgowniki - Lecień - Pianki ok. 9 km
Ścieżka rowerowa ekologiczna Nowogród - Morgowniki - Ptaki - Baliki - Serwatki 15 km,
Ścieżka rowerowa ekologiczna Nowogród - Łomża; część od Nowogrodu przez Szablak do granicy gminy 10 km,
Ścieżka rowerowa ekologiczna Nowogród - Jankowo - Czartoria 8 km. W roku 2011 powinien zostać uruchomiony punkt obsługi turystów w Nowogrodzie. Trwają przygotowania do zorganizowania „Szlaku schronów bojowych SGO Narew" ciągnących się od Nowogrodu do Łomży i Czartorii. Plany rozwoju gminy
Ogromną szansą dla Nowogrodu i gminy będzie podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na powierzchni ponad 25 ha mogą powstać zakłady przemysłowe, magazyny, które zapewnią pracę dla mieszkańców okolicznych miejscowości nie tylko z naszej, ale i z sąsiednich gmin. Oczywiście nie mogą to być inwestycje uciążliwe dla środowiska naturalnego. Powstający przemysł spowoduje niewątpliwie rozwój usług okołoprzemysłowych i usług typowo miejskich, a także ze względu na położenie w środowisku rolniczym - usługi dla rolnictwa. Będą one usytuowane i skoncentrowane wokół targowicy miejskiej. Pragniemy aby w okolicach targowicy i na niej samej powstała giełda motoryzacyjna, giełda rolno-towarowa dla całego regionu północno-wschodniej Polski. Na osiedlu Skarpa zakończyło się scalenie i podział gruntów - jest tam wydzielonych 119 działek. W bieżącym roku właściciele działek będą mogli je sprzedawać, a nowi właściciele bez problemów uzyskają pozwolenia na budowę. To oczywiście nakłada na gminę obowiązek budowy dróg, a wcześniej przyłączy energetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągu i kanalizacji. Planowane jest to na lata 2012-2016.
Środki pomocowe Unii Europejskiej
Gmina zrealizowała z pomocą unijną trzy projekty infrastrukturalne. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 zrealizowano inwestycje:
- w roku 2009 - Przebudowa układu komunikacyjnego osiedla domów jednorodzinnych w Nowogrodzie - ulice Przeskok, Tońskiego, 550-lecia o wartości 880 948,32 zł.
- w roku 2010 Remont i rozbudowa budynku przedszkola oraz budowa placu zabaw dla dzieci na terenie obejmującym działki nr 1558/6 i 1559 w Nowogrodzie o wartości 928 968,48 zł. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, oś 3 Odnowa i rozwój wsi w roku 2010 zrealizowano projekt Remont i przebudowa klubokawiarni na klub wiejski w Mątwicy. Całkowita wartość inwestycji 920 186,70 zł. W budynku mieści się również filia Biblioteki publicznej. Realizowany jest projekt przebudowy świetlicy w Szablaku. Podpisana została umowa na dofinansowanie inwestycji w Ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zakończenie inwestycji powinno nastąpić w roku 2012. Krajowe środki rozwojowe
Przy Zespole Szkół Samorządowych wznoszona jest hala widowiskowo-sportowa o wymiarach 44 x 36 m. Tu oprócz zwykłych zajęć wychowania fizycznego odbywać się będą imprezy kulturalne, wystawy, imprezy targowe, rekreacyjne, turystyczne. Inwestycję realizuje WPB ROMBUD sp. z o.o. z Olsztyna. Wartość całkowita przebudowy wg oferty wykonawcy wynosi 5 275 738,32 zł. Na realizację zadania Gmina otrzymała dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w wysokości 1 877 976,65 zł. W czerwcu 2008 r. został oddany do użytku nowy most na Pisie w Morgownikach. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich kończy dokumentację techniczną przebudowy drogi nr 645 do Zbójnej i od Zbójnej do Kuzi. Będzie także w jej zakresie aktualizacja przebudowy skrzyżowania ulic Miastkowskiej i St. Konwy w Nowogrodzie oraz remont mostu na Narwi. W ramach Programu Wieloletniego pod nazwą "NARODOWY PROGRAM PRZEBUDOWY DRÓG LOKALNYCH 2008-2011" przebudowane zostały drogi powiatowe ze Sławca do Chmielewa przez Grądy (rok 2009) oraz od drogi wojewódzkiej 648 w Serwatkach do granicy gminy za Kupniną (rok 2010). W roku 2011 realizowana będzie inwestycja - Przebudowa drogi gminnej nr 105831 B (Mątwica - Szablak) i drogi gminnej nr 105832 B (Grzymały - Mątwica) w m. Mątwica o wartości 607 998,34.