19/04/2024
Szanowni Państwo,
W dniu dzisiejszym chcielibyśmy porozmawiać z Wami o spółce komunalnej, o której ostatnio tak głośno. Drodzy Państwo, nie jesteśmy przekonani, czy spółka komunalna w naszej gminie ma prawo bytu. Jak Państwo wiecie gmina nie może sama prowadzić działalności gospodarczej. Stąd też nastąpiłaby konieczność utworzenia osobnego bytu jakim byłaby spółka komunalna. Zgodnie z przepisami prawa na czele spółki staje zarząd, obok zarządu oczywiście osobna obsługa księgowa. Potrzeba całego zarządu począwszy od prezesa, aż po pracowników obsługujących sprzęt. Oprócz utrzymania zarządu, pracowników, zakupu sprzętów trzeba też zapewnić odpowiednie garażowanie. Przypomnijmy, że sprzęt, nie ograniczy się jedynie do jednego, małego traktorka. Mówimy tu o koparce wraz z odpowiednimi akcesoriami (łyżkami, widłami itp.), traktorem wraz z odpowiednimi akcesoriami i wieloma innymi sprzętami, których zakup wynosić będzie miliony złotych. Dodatkowo, do tego wszystkiego dochodzi brak garaży, potrzebnych do przetrzymywania maszyn przez cały rok.
Podchodząc do całego tematu logicznie: przez 12 miesięcy w roku, niezależnie od pogody i różnorodności pór roku (zimy śnieżne/zimy bezśnieżne, rok suchy/rok mokry itp.) musimy utrzymywać sprzęt i ludzi. Podajmy tutaj przykład zimy 2020. Gmina wydała wówczas na odśnieżanie zaledwie 10565,61 zł. W roku 2021 - 28722,64 zł, 2022 – 32087,57 zł. Tendencja wydatków na utrzymanie dróg w należytym stanie w zimę jest więc różna. Podobnie jest z innymi wydatkami dot. utrzymania dróg.
Skąd wziąć na to pieniądze? Drodzy Państwo, my nie wiemy, bo kandydat wychodzący z takim pomysłem, nie chciał się z nami spotkać, ani odpowiedzieć na pojawiające się w sieci pytania, dotyczące utrzymania spółki. Domyślamy się jednak, że będzie chciał znaleźć na to fundusze przez podniesienie podatków, a być może nawet dodanie kilku nowych, których nie zapłaci nikt inny jak my – MIESZKAŃCY GMINY.