28/05/2026
Majowe spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki w Stęszewie odbyło się – używając poetyckiej metafory – trochę w oparach absurdu, a to za sprawą naszej lektury 📚, mianowicie książki Clifforda Chase’a „Oskarżony pluszowy M.” 🧸. Na pierwszy rzut oka 👀 historia tytułowego bohatera, czyli pluszowego misia, jest bowiem tak osobliwa, że może nie tylko zaskoczyć 😮, ale nawet zniechęcić czytelnika. Okazuje się jednak, że dziwaczna fabuła jest jedynie pretekstem do pokazania pewnych mechanizmów społecznych, a powieść w rzeczywistości jest satyrą na łatwość, z jaką tworzymy kozły ofiarne, pochopne osądzanie tego, czego nie można zrozumieć 🤷♂️ i absurdy amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości 🇺🇸⚖️.
Jeżeli pluszowego misia – symbol najbardziej niewinnych uczuć 💗 – można oskarżyć o całe zło świata 🌍 (i to dosłownie – proszę zajrzeć do książki! 📖), to nikt nie może być pewien przysłowiowego dnia ani godziny ⏳ w świecie, który z jednej strony ignoruje potrzebę akceptacji, a z drugiej błyskawicznie potrafi zbiorowo osądzić na podstawie wyssanych z palca teorii spiskowych. Wydaje się, że pod groteską fabuły przypominającej skrzyżowanie baśni z powieścią fantasy Autor ukrył coś w rodzaju współczesnego traktatu filozoficznego pobudzającego do refleksji i dyskusji 💬 nad kondycją społeczeństwa, które przecież uważamy za wysoko rozwinięte, a które wciąż nie może wyzwolić się z konieczności folgowania pierwotnym instynktom 🐾.
Członkowie naszego Klubu (pomimo dość szczupłej frekwencji 😊) odważnie „wzięli na warsztat” 🔧 tę niekonwencjonalną książkę i – choć pojawiły się opinie, że tylko obowiązek wypowiedzenia się na jej temat podczas spotkania zmusił ich do przeczytania całości 📘 – przyznali, że odkrywanie zamysłu Autora i sensu przekazu powieści jest możliwe jedynie poprzez język metafor, satyry i literackiego eksperymentu✍️. Zapewne wielu z nich nie sięgnęłoby po tę książkę, gdyby nie członkostwo w DKK, ale wielu też przyznaje, że właśnie za to cenią nasze spotkania i lektury: możliwość poznania i wypowiedzenia się na temat tekstów, które niekoniecznie trafiają w ich gusta, sprawia, że stają się dojrzalsi jako krytycy literaccy, a to z kolei ubogaca ich jako świadomych czytelników 📚💛.
Każdy, kto chciałby rozwijać się właśnie w tym kierunku, a jeszcze do nas nie dotarł, jest mile widziany – zapraszamy na kolejne spotkanie! 🤗📅