Syców dawniej i dziś

Syców dawniej i dziś Historia Sycowa a stan obecny . Zachęcam do komentowania, dopisywania historii opowiadanych przez Waszych dziadków. Administratorem strony jest Edmund Goś

Członek Towarzystwa Miłośników Sycowa

Wiadomo gdzie była kaplica w szpitalu.W sobotę 18.05. kończyłem swój post tymi słowami:Wspomniany ołtarz był w sycowskim...
28/05/2026

Wiadomo gdzie była kaplica w szpitalu.
W sobotę 18.05. kończyłem swój post tymi słowami:
Wspomniany ołtarz był w sycowskim szpitalu do nocy 18/19.X.1963r, gdy został wymontowany i przewieziony do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.
Czy ktoś pamięta, w którym miejscu „starego” budynku szpitala znajdowała się kaplica szpitalna?

Uzyskałem informację od pielęgniarek w szpitalu, że kaplica była na pierwszym piętrze w niszy, którą pokazuję na przedwojennym zdjęciu szpitala. Ta część budynku została usunięta w 1978r. w momencie budowy łącznika nowego szpitala ze „starym” budynkiem szpitala.
Dla pełnego uzupełnienia sytuacji wokół ołtarza dołączam fragment historii parafii:
„Starsi mieszkańcy Sycowa jeszcze do dziś wspominają gorszące incydenty i spory prowokowane przez władze, do których dochodziło w związku z działalnością kapelana w kaplicy miejscowego szpitala. Zaczęło się od tego, że 10 maja 1962r. dyrektor szpitala na polecenie przewodniczącego PRN zabronił kapelanowi odprawiania nabożeństwa dla chorych przebywających w szpitalu. Gdy ksiądz nie zastosował się do polecenia, został w październiku 1962 zwolniony z funkcji. Nabożeństwa odprawiano jednak dalej i dopiero w nocy z 18 na 19 października 1963r. wymontowano ołtarz z kaplicy szpitalnej i przewieziono go pod kościół parafialny. Niedługo potem 6 pracowników POM w Sycowie bez porozumienia z proboszczem załadowało ołtarz na samochód i przewieziono go do kościoła polsko-katolickiego we Wrocławiu. Interwencje biskupa u władz wojewódzkich i w ministerstwie domagającego się zwrotu mienia kościelnego nie przyniosły zmiany decyzji.”
Proboszczem parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła w Sycowie był Kazimierz Świdkiewicz (proboszcz w latach 1957-1974).

Źródła:
https://parafia-sycow.pl/historia-parafii/
https://naszlaku.com/wroclaw-kosciol-sw-marii-magdaleny/
Zdjęcie archiwalne szpitala z 1903r. – Muzeum Regionalne w Sycowie
Zdjęcie współczesne korytarza szpitala na I piętrze - autora

Co ma wspólnego św. Elżbieta Węgierska z sycowskim szpitalem? Przybliżmy postać św. Elżbiety, księżniczki węgierskiej, t...
22/05/2026

Co ma wspólnego św. Elżbieta Węgierska z sycowskim szpitalem?
Przybliżmy postać św. Elżbiety, księżniczki węgierskiej, tercjarki franciszkańskiej, świętej Kościoła katolickiego.
Elżbieta była trzecim dzieckiem króla Węgier Andrzeja II z dynastii Arpadów i Gertrudy Meran. Wyszła za mąż w wieku 14 lat i owdowiała w wieku 20 lat . Po śmierci męża odzyskała posag, przeznaczając go na budowę szpitala, w którym osobiście posługiwała chorym. Stała się symbolem chrześcijańskiego miłosierdzia, po śmierci w 1231 roku w wieku 24 lat; została kanonizowana 25 maja 1235 roku. Święta Elżbieta Węgierska znana jest z cudu róż . Według legendy, podczas roznoszenia bochenków chleba ubogim, Elżbieta natknęła się na swojego męża i jego drużynę myśliwską. Mąż, który często ganił ją za dobroczynność, zapytał, co ukrywa pod płaszczem. Zawstydzona Elżbieta otwarła płaszcz, ukazując bukiet róż .
Gdy pisałem o historii szpitala w Sycowie ( 27.04.)wspomniałem, że w kaplicy szpitalnej pierwotnie był neogotycki ołtarz pw. św. Elżbiety Węgierskiej datowany na ok. 1892r.
Na wspomniany ołtarz składają się:
-główna figura św. Elżbiety Węgierskiej – patronki ubogich i chorych
-figury świętych Antoniego i Józefa.
Wspomniany ołtarz był w sycowskim szpitalu do nocy 18/19.X.1963r, gdy został wymontowany i przewieziony do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.
Czy ktoś pamięta, w którym miejscu „starego” budynku szpitala znajdowała się kaplica szpitalna?
Źródła:
https://naszlaku.com/wroclaw-kosciol-sw-marii-magdaleny/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Elżbieta_z_Turyngii
Zdjęcie obecnej kaplicy szpitalnej - autora

Spotkanie po latach seniorów sycowskiego harcerstwaPomysł, aby zorganizować spotkanie instruktorów byłego Hufca ZHP Sycó...
16/05/2026

Spotkanie po latach seniorów sycowskiego harcerstwa
Pomysł, aby zorganizować spotkanie instruktorów byłego Hufca ZHP Syców zrodziło się na początku tegoż roku. Bo przecież minęło w listopadzie 2025r. niespostrzeżenie 80 lat od powstania drużyn harcerskich w Sycowie. Została sporządzona lista „weteranów harcerstwa” z terenu Sycowa, Dziadowej Kłody, Międzyborza i Twardogóry, co dało 49 nazwisk. Harcerskim sposobem zaproszenia dotarły do adresatów z terminem spotkania: 16 maja, Sala Koncertowa Szkoły Muzycznej w Sycowie. Kolegium byłych komendantów Hufca w sile sześciu osób sprawnie podzieliła zadania do realizacji przygotowując spotkanie. I tak w dniu dzisiejszym (16.05.) na Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej pojawiło się 30 z 49 zaproszonych instruktorów z wymienionych wcześniej terenów działania Hufca Syców. Wśród nich były osoby, które przyjechały do Sycowa po długiej nieobecności, (np. phm Bartłomiej Bodio Komendant Hufca 1992-1995 po 31 latach) pokonując niedogodności podróży, aby spotkać się w gronie dawno nie widzianych przyjaciół harcerskiej przygody.
Ale również zaszczyciła nas swą obecnością nestorka naszego Hufca dh hm Janina Wysocka. Każdy z przychodzących otrzymywał plakietkę okolicznościową, a zuchy i harcerze uczestniczący w spotkaniu otrzymywali ozdobne przewieszki. Tok spotkania był przeplatany piosenkami harcerskimi i zuchowymi. Była przedstawiona historia Hufca i poczet prowadzących Hufiec od phm Piotra Kremki (1946-1949) po hm Annę Kamzol-Suś (2019-2022). Przez 80 lat Hufcem Syców kierowało po kolei 17 Komendantów z rekordzistą w naszym gronie Komendantów hm Ryszardem Zmyślonym, który kierował Hufcem 18 lat.
Po prezentacji zdjęć z lat 1945-2025 wymieniając jednocześnie miejsca, daty i osoby występujące na wspomnianych fotkach z historii Hufca, nastąpił czas wspomnień, opowiadań z obozów i zbiórek harcerskich. I tak niezauważalnie minęło ponad dwie godziny spotkania. Kolejne minuty to nieformalne rozmowy przy kawie i cieście. Aż trudno było się rozstać. „Weterani” zawnioskowali, aby takowe spotkanie odbyło się już za rok i chętnie się pojawią. Serdecznie dziękuję Dyrekcji Szkoły Muzycznej za udostępnienie swoich progów na spotkanie oraz Muzeum Regionalnemu w Sycowie za przygotowanie wystawy z historią Hufca.
Spotkanie opisał jedenasty Komendant Hufca (1975-1984) hm Edmund Goś
Zdjęcia: hm Stefan Mizera

Co to za Zakład?Od kilku dni szukamy odpowiedzi dotyczącej zdjęcia z  lat 60-tych XX w. z ulicy Wojska Polskiego. Otóż p...
14/05/2026

Co to za Zakład?
Od kilku dni szukamy odpowiedzi dotyczącej zdjęcia z lat 60-tych XX w. z ulicy Wojska Polskiego. Otóż prawie każdy z ówczesnych mieszkańców kupował pieczywo w piekarni u Ciapy. To wiemy, ale dom dalej był Zakład …….. napis nie do odczytania. Coś świtało, że może zakład zegarmistrzowski? Był takowy i rzemieślnik przeniósł się do Międzyborza, ale czy to był w tym miejscu? Siostra moja przypomina sobie o pasmanterii (sklep z nićmi i kordonkiem), ale czy to tutaj? Mam zdjęcie ( i to pamiętam), że był w tym miejscu skup wełny. To było w momencie wyburzania zachowanego ostatniego budynku w ciągu ulicy. Pytaliśmy wielu sycowian, niestety bezskutecznie.
Może ktoś sobie przypomni.
Źródła:
Zdjęcia : Muzeum Regionalne w Sycowie

Odwrotna część skrzydeł ołtarza W poprzednim dniu pokazałem odwrotną część skrzydeł ołtarza w kościele parafialnym p.w. ...
08/05/2026

Odwrotna część skrzydeł ołtarza
W poprzednim dniu pokazałem odwrotną część skrzydeł ołtarza w kościele parafialnym p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie autorstwa Brunona Tachőtschela w latach 1914-1915. W takiej odsłonie widziałem ten ołtarz ponad 30 lat temu. Ale warto wspomnieć co zawiera. W rozdzielonych laskowaniem polach przedstawiono: od lewej: św. Piotr, św. Marek, św. Paweł; w drugiej św. Franciszek z Asyżu, św. Notburga z Eben i św. Roch.
W obramowaniu znajduje się napis w j. łacińskim, który w wolnym tłumaczeniu brzmi:
„Święta Mario, [patronko] Bractwa Różańcowego, święty Michale, [patronie] kościoła przyłączonego do macierzy w Ślizowie, święci Piotrze i Pawle, [patroni] Katolickiego Stowarzyszenia Rzemieślników, święci Jakubie i Filipie, [patroni] kościoła filialnego w Kozie Wielkiej, święty Marku, [patronie] kościoła sepulkralnego w Komorowie (dziś Święty Marek), św. Franciszku, [patronie] trzeciego zakonu świeckiego, święci Jerzy i Rochu, [patroni Stowarzyszenia] Murarzy Katolickich i święta Notburgo, [patronko] Stowarzyszenia Pobożnych Rodzin módlcie się za nas”
W maswerkowe płycizny nad dolnymi listwami wplecione zostały tarcze herbowe, przypisane każdemu świętemu.
Źródła:
-Ołtarz Główny (1914-1915) Kościoła Parafialnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła autorstwa Brunona Tschőtschela; Barbara Maria Andruszkiewicz. Zeszyty Historyczne nr 23
Syców 2013 + zdjęcia odwrotnych części skrzydeł.
-Zdjęcie całego ołtarza – Jezus żyje w Sycowie w Naszej świątyni,
Redakcja ks. Sz. Cierpik, Foto Studio Nelec z Ostrzeszowa,
Syców 2019

Dwa skrzydła ołtarza Poniższe dwa skrzydła pewnego ołtarza widziałem ponad 30 lat temu. Czy ktoś rozpoznaje ten ołtarz?
07/05/2026

Dwa skrzydła ołtarza
Poniższe dwa skrzydła pewnego ołtarza widziałem ponad 30 lat temu. Czy ktoś rozpoznaje ten ołtarz?

1 Maja Święto Pracy Dzisiejszy słoneczny dzień 1 maja odbywał się w ciszy i spokoju. Na ulicach przemykające samochody, ...
01/05/2026

1 Maja Święto Pracy
Dzisiejszy słoneczny dzień 1 maja odbywał się w ciszy i spokoju. Na ulicach przemykające samochody, ludzie stojący przy lodziarniach lub grilujący na swych ogródkach.
Jakże inaczej ten dzień rozpoczynał się w latach 50-tych do 80-tych ubiegłego wieku.
Od rana natarczywa, głośna muzyka marszowa nadawana głośnikami informowała, że czas iść na stadion miejski, aby o 10,oo po krótkim przemówieniu I Sekretarza PZPR-u wyruszyć trasą pochodu w rytm muzyki granej przez orkiestrę ulicami Sycowa: Młyńską, Komorowską , Mickiewicza, Armii Czerwonej (obecnie Jana Pawła II) do Placu Wolności przed trybunę honorowa i dalej już w luźnym szyku do parku na betonkę i bufet. W parku przygrywała w muszli koncertowej orkiestra, odbywały się występy młodzieży szkolnej. A wieczorem zabawa ludowa do białego rana przy bufecie obficie zaopatrzonym ( przede wszystkim w napoje alkoholowe).
Źródła:
Zdjęcia z: Kronika SP w Sycowie
Archiwum Mieczysława Majewskiego
Muzeum Regionalne w Sycowie
Zbiory własne autora

Historia budynku szpitala w Sycowie Oglądanie filmu w dniu 23.04. w Centrum Kultury „Jego serce zostało w Sycowie” było ...
27/04/2026

Historia budynku szpitala w Sycowie
Oglądanie filmu w dniu 23.04. w Centrum Kultury „Jego serce zostało w Sycowie” było dla mnie inspiracją, aby opisać historię budynku szpitala w Sycowie. Mija właśnie 222 lata [1804r.] od zastąpienia drewnianego budynku szpitala św. Mikołaja, (który istniał już w XV wieku), dwukondygnacyjnym murowanym budynkiem. Został on wybudowany ze środków kasy szpitalnej. Rozbudowany w 1879r., zostaje podniesiony do rangi szpitala powiatowego (Kreiskrankenhaus). Budowa nowego zespołu szpitalnego,uruchomionego uroczyście 24.02 1906 r., wymagało około 1930r. rozbudowy o fragment skrzydła północnego i zespółu budynków pomocniczych.
Budynek główny częściowo neogotycki, częściowo bezstylowy, murowany z cegły, dwukondygnacyjny, podpiwniczony, z trzema ryzalitami i trzykondygnacyjną wieżą mieszczącą klatkę schodową. Zachowane są fragmenty oryginalnej stolarki okiennej i drzwiowej oraz metalowe schody z ok.1930r. W kaplicy szpitalnej pierwotnie był neogotycki ołtarz pw. św. Elżbiety Węgierskiej, wymontowany 18/19.X.1963r, przewieziony do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu (obecnie w kaplicy przy nawie południowej). Budynki pomocnicze szpitala dobudowane ok.1930r., modernistyczne, murowane z cegły, jednokondygnacyjne, na rzucie kwadratu i dwóch prostokątów, częściowo w stanie ruiny. Kiedyś były to oddziały: położniczy, zakaźny i pralnia. W głębi parczku prosektorium.
Powojenne plany rozbudowy szpitala w 1967r.zostały zrealizowane dopiero w 1979r. dobudowując od zachodu nowe skrzydło o 6 kondygnacjach. Połączono go z dotychczasowym, starym budynkiem.Znalazły się w nim: sala operacyjna, sale chorych, dyżurki lekarzy i pielegniarek, laboratoria, winda i inne konieczne pomieszczenia
Ale to już inna historia.
Źródła:
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, tom IV, Zeszyt 1 , Część 2
Syców i powiat sycowski na śląskim pograniczu. Stanisław Chowański, 2013r.
Zdjęcia; Muzeum Regionalne w Sycowie

Foto z początku lat 70-tych XX wieku. Na ławeczce na Placu Wolności w Sycowie siedziało sobie sześciu  mężczyzn w sile w...
22/04/2026

Foto z początku lat 70-tych XX wieku.
Na ławeczce na Placu Wolności w Sycowie siedziało sobie sześciu mężczyzn w sile wieku. Od lewej to - jeżeli dobrze rozpoznaję i pamiętam- :
-Sendrowicz ?,
-Zuterek Leszek – były księgowy szpitala
-Bachliński Leon – były starosta
- Stachura ? ,
- Jarmakowicz Władysław- były Przewodniczący MRN Syców
-Demianicz Michał – były radny
Zdjęcie to wykonał sycowski fotograf Mieczysław Majewski.

Pomnik Hansa Bernarda von Maltzan Nagrobek figuralny barona Johanna Bernharda von Maltzana, wolnego pana stanowego na Wa...
15/04/2026

Pomnik Hansa Bernarda von Maltzan
Nagrobek figuralny barona Johanna Bernharda von Maltzana, wolnego pana stanowego na Wartenbergu (Syców), starosty księstwa opolsko-raciborskiego, zmarły w 1569r.
Pomnik pierwotnie będący na ścianie wschodniej kaplicy Maryjnej, a od 1906r. w kaplicy Grobowej ma wymiary: wysokość 4,80m i szerokość 2,20m. Prawie w całości wykonany z piaskowca. W polu środkowym ukazuje naturalnych rozmiarów figurę rycerza w zbroi z hełmem u lewej stopy. Na fryzie belkowania inskrypcja w języku łacińskim:
TU SPOCZYWA IAN BERNHARD MALZAN, POCHODZĄCY Z RODU BARONÓW
W SPOKOJU CHRYSTUSOWYM SPOCZYWAJĄ JEGO KOŚCI
GŁOSICIEL EWANGELII: PRAWDZIWY OBRONCA I SPRAWIEDLIWY
ŻYŁ ŻYCIEM PEŁNYM POBOŻNOŚCI
W zwieńczeniu kartusz z herbem v. Maltzan otoczony wieńcem laurowym, ujęty przez dwie figury kobiece – personifikacje Nadziei i Wiary. W górnej części strefy cokołowej tablica inskrypcyjna z czerwonego marmuru z napisem w języku niemieckim:
„Szlachetny pan Hanns
Bernhard Maltzan, baron z Wartenbergu
i Petzelin, Rő Kay, mistrz, radca
Naczelny komendant Opola
i Raciboru, legat królewski
w Polsce, zmarł w Lublinie, tamże,
z Bożą łaską, 7 maja 1569 roku.
Niech Bóg ma go w swojej opiece”.
Ujęta dekoracją okuciową i półplastycznymi uskrzydlonymi główkami anielskimi. W uszakach dekoracja okuciowa i głowy satyrów z profilu. Na osi dolnej części strefy cokołowej uskrzydlona główka anielska, flankowana przez maski kobiece z podwikami i wachlarzowatymi pióropuszami.
Źródła:
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, tom IV, Zeszyt 1 , Część 2
„Historia wolnego państwa stanowego, miasta i powiatu Syców” Josepha Franzkowskiego w tłumaczeniu Anny Hryniewieckiej – Zeszyty Historyczne Nr 25,wrzesień 2014r. + zdjęcia
Tłumaczenia z j. łacińskiego i niemieckiego – Tłumacz DeepL
Zdjęcia autora

Adres

Edmund Goś
Syców
56-500

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Syców dawniej i dziś umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Syców dawniej i dziś:

Udostępnij