28/05/2026
Wiadomo gdzie była kaplica w szpitalu.
W sobotę 18.05. kończyłem swój post tymi słowami:
Wspomniany ołtarz był w sycowskim szpitalu do nocy 18/19.X.1963r, gdy został wymontowany i przewieziony do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.
Czy ktoś pamięta, w którym miejscu „starego” budynku szpitala znajdowała się kaplica szpitalna?
Uzyskałem informację od pielęgniarek w szpitalu, że kaplica była na pierwszym piętrze w niszy, którą pokazuję na przedwojennym zdjęciu szpitala. Ta część budynku została usunięta w 1978r. w momencie budowy łącznika nowego szpitala ze „starym” budynkiem szpitala.
Dla pełnego uzupełnienia sytuacji wokół ołtarza dołączam fragment historii parafii:
„Starsi mieszkańcy Sycowa jeszcze do dziś wspominają gorszące incydenty i spory prowokowane przez władze, do których dochodziło w związku z działalnością kapelana w kaplicy miejscowego szpitala. Zaczęło się od tego, że 10 maja 1962r. dyrektor szpitala na polecenie przewodniczącego PRN zabronił kapelanowi odprawiania nabożeństwa dla chorych przebywających w szpitalu. Gdy ksiądz nie zastosował się do polecenia, został w październiku 1962 zwolniony z funkcji. Nabożeństwa odprawiano jednak dalej i dopiero w nocy z 18 na 19 października 1963r. wymontowano ołtarz z kaplicy szpitalnej i przewieziono go pod kościół parafialny. Niedługo potem 6 pracowników POM w Sycowie bez porozumienia z proboszczem załadowało ołtarz na samochód i przewieziono go do kościoła polsko-katolickiego we Wrocławiu. Interwencje biskupa u władz wojewódzkich i w ministerstwie domagającego się zwrotu mienia kościelnego nie przyniosły zmiany decyzji.”
Proboszczem parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła w Sycowie był Kazimierz Świdkiewicz (proboszcz w latach 1957-1974).
Źródła:
https://parafia-sycow.pl/historia-parafii/
https://naszlaku.com/wroclaw-kosciol-sw-marii-magdaleny/
Zdjęcie archiwalne szpitala z 1903r. – Muzeum Regionalne w Sycowie
Zdjęcie współczesne korytarza szpitala na I piętrze - autora