03/06/2026
Zdobyliśmy kolejne pieniądze.
Nie chwalimy się wszystkimi dofinansowaniami (bo na tym m.in. polega nasza praca), ale w tym przypadku postanowiłem podjąć ten temat.
Właśnie otrzymaliśmy 217 tysięcy złotych (80% wartości inwestycji) na remont garażu w piwnicach remizy OSP w Szczawnicy.
Warto tę kwestię podkreślić z dwóch powodów:
- po pierwsze dofinansowanie przekazał Wojewoda Małopolski na utworzenie magazynów na potrzeby ochrony ludności i obrony cywilnej. Jak bardzo jest to ważne w dzisiejszych, niepewnych czasach nie trzeba chyba nikogo przekonywać.
- po drugie jest to już kolejne dofinansowanie na rzecz straży pożarnej. W 2023 roku gmina łącznie na wszystkie OSP wydała około 52 tysięcy złotych (pozyskała 49 tysięcy złotych).
Tymczasem w latach 2024-2025 pozyskaliśmy dofinansowania i kupiliśmy:
sprzęt do działań bojowych (pompy, ubrania, szkolenia, sprzęt pralniczo-suszący we wszystkich remizach),
wóz ratowniczo -gaśniczy Renault,
wóz z drabiną Steyr,
pojazd Polaris, quad,
wykonaliśmy remonty i przebudowy (gruntowny remont, wymiana instalacji CO i źródeł ciepła i wymiana bram wjazdowych do remizach w Szczawnicy iw Szlachtowej)
za łączną kwotę ponad 1 milion 859 tysięcy złotych, z czego wkład własny gminy wyniósł prawie 571 tysięcy złotych; reszta to dofinansowania.
W efekcie w ciągu ostatnich dwóch lat wydaliśmy na straże pożarne w gminie prawie 1️⃣8️⃣ RAZY WIĘCEJ niż w 2023 roku a pozyskaliśmy prawie 2️⃣1️⃣ RAZY WIĘCEJ niż w 2023 roku.
Kosmos!!!🤯😮
Taka skuteczność ludzi, którzy piszą wnioski i na co dzień współpracują ze strażakami z ramienia urzędu niebywale cieszy…
Czy warto wydawać tyle pieniędzy na nasze jednostki OSP?
Zadajcie sobie to pytanie, gdy będziecie zmuszeni wybrać w telefonie numer 112.
Tomek Moskalik
Bogdan Szewczyk Osp Szczawnica OSP Szlachtowa OSP Jaworki