Nie przebiegały tędy żadne linie frontu, nie było tu żadnej bitwy. Były tylko przygotowane okopy, które okazały się zbędne. Wykopano je na polach mieszkańców w kolonii Konieczna zwanej Modrzewiem oraz na polach za Starą Wsią. Wraz z nadchodzącą niepodległością w lipcu 1918 roku przyszła do Konieczna Ochotnicza Straż Pożarna. Jej założycielem i pierwszym prezesem był ks. Franciszek Marszycki, probo
szcz tutejszej parafii. Wówczas OSP liczyła około 30 członków. 6 maja br. odbędą się uroczystości jubileuszowe jednostki. Jej organizatorami byli zapewne także członkowie pierwszego zarządu: Ignacy Biernacki (naczelnik), Jan Kaczmarek (zastępca naczelnika), Andrzej Staniek (gospodarz), Antoni Lenart (skarbnik). Franciszek Marszycki (1909-1914)
W roku 1909 był administratorem parafii Goszcza w dekanacie miechowskim. Proboszczem w Brzezinach był przez 4 i pół roku, od 1909 r. Pokrył płytami kamiennymi połowę cmentarza kościelnego i poprawił schody. W 1913 roku rozpoczął budowę nowej plebanii. Z Brzezin przeniesiony został do Małogoszcza. Był następnie proboszczem Parafii Konieczno. Zmarł w 1923 roku i został pochowany w Koniecznie. Działań jednostki nie przerwała okupacja hitlerowska. Dla swoich potrzeb przed II wojną światową wybudowano drewnianą strażnicę, którą zniszczyli pod koniec wojny Niemcy przerabiając ją na stajnię dla swoich koni. Po drugiej wojnie światowej przy pomocy mieszkańców Konieczna wybudowano nową murowaną strażnicę. W 1985 roku w remizie zostało dobudowane piętro i klatka schodowa. Uroczyste otwarcie domu strażaka nastąpiło w dniu 14 maja 1989 roku. Otwarcie to połączone zostało obchodami Święta Ludowego. Obecnie w budynku znajduje się Biblioteka Publiczna oraz świetlica, w której odbywają się m.in. próby i nauka orkiestry dętej OSP Konieczno, zebrania wiejskie, szkolenia organizowane dla rolników z Konieczna i okolicznych miejscowości czy wiejskie zabawy choinkowe. Z pomieszczeń strażnicy korzysta również miejscowy Zespół Placówek Oświatowych z Konieczna organizując akademie szkolne i przedszkolne. W strażnicy ma siedzibę reaktywowane w 2016 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Koniecznie Obecnie OSP Konieczno liczy 60 członków w tym 17 kobiet plus młodzi członkowie orkiestry. OSP Konieczno uczestniczy w akcjach pożarniczo-gaśniczych oraz w zawodach sportowo-pożarniczych. Ma samochody bojowe MAN i JELCZ. Dumą jednostki jest orkiestra dęta, która uczestniczy w uroczystościach gminnych i powiatowych. Jest doceniana na przeglądach artystycznych różnego szczebla. Siła bojowa:
MAN TGM 18.320 GBA-Rt 4/29
Jelcz GCBA 7/32
KRS: 0000197724
NIP: 6562044342