Powojenny Walim" Klisze św. pamięci Filipa Rozbickiego"

Powojenny Walim" Klisze św. pamięci Filipa Rozbickiego" Szlak tablic wykonanych ze zdjęć św.pamięci Filipa Rozbickiego jednego z pierwszych osadników w Armii Wojska Polskiego brał udział w walkach o Berlin.

Filip Rozbicki (ur. 19 maja 1919, zm. 23 sierpnia 2011) – polski fotograf amator, żołnierz 1. Armii Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej.

Życiorys
W czasie II wojny światowej jako żołnierz 1. Był jednym z pierwszych osadników polskich w Wüstewaltersdorf (obecnie Walim), gdzie był między innymi pierwszym organistą kościoła parafialnego pw. św. Barbary oraz założycielem radiowęzła w Zakłada

ch Przemysłu Lniarskiego „Walim”. Był również aktywnym fotografem-amatorem dokumentującym pierwsze lata osadnictwa polskiego w Walimiu i jego okolicach. Po jego śmierci odnaleziono 120 rolek negatywów ze zdjęciami jego autorstwa z lat 1947-1959. Na przełomie lat 2015/2016 odnaleziono kolejne 70 rolek filmów zawierających dodatkowo powojenne zdjęcia ze Świdnicy, Wadowic, Warszawy oraz Wrocławia. Unikatowość i znaczenie historyczne archiwum fotograficznego Rozbickiego będącego pierwszym fotograficznym dokumentalistą w regionie po II wojnie światowej podkreśla między innymi walimski regionalista Łukasz Kazek. Zdjęcia Rozbickiego prezentowane były w trakcie wystawy z okazji 70-lecia osadnictwa polskiego w Walimiu.

Adres

Walim

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Powojenny Walim" Klisze św. pamięci Filipa Rozbickiego" umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij