02/06/2026
Czy refleksja zaczyna się od myślenia - czy może najpierw od doświadczenia? 🤔
👉 Zapraszamy wrocławskich nauczycieli na bezpłatne warsztaty z Jakubem Wyborskim „Od doświadczenia do refleksji. Ciało, działanie i przeżycie w edukacji”.
W edukacji często zaczynamy od pojęć, definicji i rozmowy. Tymczasem wiele najważniejszych pytań uczniowie rozumieją naprawdę dopiero wtedy, gdy czegoś doświadczą — ciałem, emocjami, relacją lub działaniem.
Podczas warsztatu przyjrzymy się doświadczeniu jako punktowi wyjścia do refleksji i głębszego rozumienia. Uczestnicy sami wezmą udział w serii aktywności opartych na ruchu, interakcji, ograniczeniu percepcji, napięciu społecznym oraz komunikacji.
W trakcie zajęć będziemy między innymi⤵️
▪️ badać, jak działa komunikacja i jak łatwo ulega zniekształceniom,
▪️ doświadczać różnicy między komunikacją uległą, agresywną i asertywną,
▪️ analizować znaczenie precyzji, zaufania i perspektywy w relacjach,
▪️ przyglądać się poczuciu sprawiedliwości poprzez doświadczenie nierówności i arbitralności decyzji,
▪️ wykorzystywać scenki, ruch i improwizację do pracy nad refleksją etyczną,
▪️ eksplorować granicę między tym, co realne, wyobrażone i wspólnie „uznane za istniejące”.
Warsztat ma charakter praktyczny — uczestnicy nie tylko poznają konkretne ćwiczenia, ale przede wszystkim doświadczą mechanizmów, które później będą analizowane i przekładane na pracę z uczniami.
Prowadzący omówi przykłady aktywności wykorzystywanych przeze siebie podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą oraz sposoby adaptowania ich do różnych grup wiekowych i przedmiotów.
📆 11 czerwca (czwartek), godz. 15.45-19.45 w Auli dla Kultury (ZS nr 1 we Wrocławiu).
☑ Zapisy (kod formy KKU15): https://www.wcdn.wroc.pl/szkolenia/forma.php?forma=12061
ℹ️ Szkolenie jest bezpłatne dla nauczycieli zatrudnionych w placówkach prowadzonych przez Gminę Wrocław.
Do zobaczenia!