aprila izvedejo fantje in dekleta iz Gančan, ki v tekočem letu dopolnijo 18 let, katere domačini imenujejo lejtniki (letniki). Po vasi nosijo smrekov vrh okrašen s papirnatimi rožami, katerega pritrdijo na mlaj, ter ga postavijo v vasi. Prvič so v Gančanih postavili majoš na začetku maja leta 1919, postavili so ga fantje in možje v zahvalo Mariji, ker so se živi vrnili iz prve svetovne vojne. Prvi
č so pri vaški kapeli na žrd tovornega voza pritrdili vrh breze in ga okrasili s cvetjem španskega bezga. Pozneje so bili majoši vedno višji in okrašeni najprej s kitami in šopki pravega cvetja, nato iz raznobarvnega krep papirja. aprila 2019 , so v Gančanih praznovali 100-letnico od postavitve prvega majoša. Dan so začeli s krašenjem vrha, ki so ga okrasili z raznoraznim cvetjem iz krepapairja, ki so ga začeli pripravljati že pred novim letom. Popoldne so okrašenim vrh nosili skozi celo vas. Vrh so pritrdili na deblo, s katerim skupaj merita blizu 30 metrov. Mlaj oziroma majoš, so vaščani s skupnimi močmi ročno postavili. Sledil je pester kulturni program, na katerem je bil prisoten tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.