05/12/2023
📍 5. december - mednarodni dan prostovoljstva
👉 Kdo smo CZ Mengeš?
V RS imamo na ravni države organizirane sile za zaščito, reševanje in pomoč, ki se delijo na: prostovoljne, poklicne in dolžnostne enote (državljanska dolžnost). V nekaterih enotah imajo kombinacijo npr. poklicnih in prostovoljnih članov. Člani CZ Mengeš se uvrščamo v prostovoljno enoto. 💙 Hkrati pa sami to prostovoljstvo dojemamo, tudi kot državljansko dolžnost, način življenja in osebno željo pomagati skupnosti in bližnjim. 🤗
👉 Smo preprosti ljudje in vsak od nas igra v življenju več različnih vlog: smo žene in možje s službami, matere in očetje z družinami, imamo svoje zasebno življenje ... 👨👩👧👦👨👩👦👦👨👩👧👧 In kljub temu, da danes živimo v obdobju, ko nihče od nas nima na razpolago preveč časa, mi svojega namenimo še prostovoljstvu.
👉 Zakaj? Ker nas to delo dodatno izpolnjuje.
😔 Slaba stran tega je, da ko smo mi aktivirani, to ne pomeni nič dobrega, ne za nas, ne za ostale prebivalce naše države oziroma določenih območji. V glavnem delujemo takrat, ko se zgodijo velike nesreče. Izobraževanja, ki potekajo v času "mirnega obdobja", pa imajo prav tako grenak priokus, saj je vsa pozornost usmerjena na našo pripravljenost in ravnanje v primeru večjih nesreč.
🫶 Ljudje smo si različni. Nekateri v stresnih situacijah zamrznejo, drugi rešujejo sebe in drugim ne morejo pomagati, nekateri fizično in psihično takšnega pritiska ne morejo prenesti. Zato pa smo mi in nam podobni, tisti, ki lahko v takih situacijah priskočimo na pomoč drugim. Zelo prav nam pridejo na prvem mestu močna volja posameznika, potem pa še ostale veščine, kot so iznajdljivost, različna znanja, poznanstva, komunikativnost …
☝️ Mi nismo tisti, ki sprejemajo velikih in dolgoročnih načrtov glede urejanja okolice, za to imamo druge strokovnjake v državi. Tudi ne usmerjamo finančne pomoči, tudi za to so pristojne druge službe. 💙🚒🚑🚓 Pripadniki CZ, različnih reševalnih enot, služb za zaščito in ostali prostovoljci smo v prvih dneh ob velikih nesrečah za naše sodržavljane res skoraj vse. 🫵 Žal pa se velikokrat po nesrečah tudi mi znajdemo med tistimi, na katere se kaže s prstom, da niso naredili dovolj.
Ob poplavi, ki se nam je zgodila avgusta, je imelo več kot polovica članov CZ tudi prizadete domove. 🌊🌧 Svoje družine in poplavljene domove so pustili in ure in ure preživeli v štabu, iz katerega so usmerjali humanitarno pomoč, organizirali prostovoljce, prevoze, nabavo opreme, razvlažilcev itd. Takrat smo bili zelo veseli naših prijateljev in sorodnikov, ki so poskrbeli za naše domove, da smo mi z ostalimi službami, med njimi PGD Mengeš, Slovenska vojska, Občina Mengeš ..., lahko poskrbeli za tiste občane, ki so potrebovali pomoč. 🙏
Posamezniki tvorimo družbo, v kateri živimo in mi v CZ Mengeš verjamemo, da če vsak, če ima to možnost, primakne malo pozornosti in energije k njenem urejanju in napredku, nas vse čaka lepša prihodnost. 🌞🌎 Zato smo tukaj in tudi bomo v prihodnosti. Večkrat se zgodi, da na nas letijo tudi neprimerni očitki, ki se nanašajo na zadeve, ki sploh niso v sklopu naše pristojnosti. Vendar vsem včasih tudi s trdnimi argumenti marsičesa ne moremo dopovedati.
👍 Kljub temu gremo naprej in bomo vedno pripravljeni pomagati, če bo treba, saj imamo, tako kot katerikoli pripadniki drugih prostovoljnih organizacij, vztrajnost in voljo. 💪
❤️ Z upanjem, da bomo na delu čim manjkrat, vam želimo lep in miren december! 🍀🐞🫶