Goriška si

Goriška si Goriška.si izvira iz pobude Luke Manojlovića in s svojimi aktivnostmi deluje v dobro skupnosti.

🏗🏗🏗 Gradnja kanalizacijskega omrežja na Gradišču nad Prvačino napreduje z nezmanjšano hitrostjo. V nekem trenutku pa je ...
07/03/2026

🏗🏗🏗 Gradnja kanalizacijskega omrežja na Gradišču nad Prvačino napreduje z nezmanjšano hitrostjo. V nekem trenutku pa je bila delovna vnema tolikšna, da so krajanom zaprli čisto vse dostope do domačega kraja. Ali, kot se je slikovito izrazil lokalni radio, na Gradišče bi bilo mogoče le z gondolo. Na to in na dejstvo, da prebivalstvo s tem ni bilo predhodno seznanjeno, je v svoji izjavi opozorila mestna svetnica Goriške.si in predsednica KS Gradišče Tanja Gregoric. 🏗🏗🏗

🚒🚒🚒 Od varnega dostopa do kraja so lahko odvisna tudi človeška življenja in imetje. Lahko se zgodi, da je minuta zamude pri dostopu intervencijskega vozila usodna. Krajani Gradišča vedo, da nesreča nikdar ne počiva, saj se je pred samo nekaj meseci pri gradnji kanalizacije smrtno ponesrečil delavec. 🚑🚑🚑

‼️V Goriški.si pozivamo k pravočasnemu obveščanju o zaporah dostopnih poti in k izvajanju le-teh na način, da bodo čim manj moteče, predvsem pa varne za prebivalstvo.‼️

https://www.facebook.com/share/p/1DWJvFrTFi/

GRADIŠČE NAD PRVAČINO: Krajani opozarjajo na težave z dostopom, saj potekata dve investiciji.

Kot je povedala predsednica krajevne skupnosti, Tanja Gregorič: „𝐺𝑟𝑎𝑑𝑏𝑖𝑠̌𝑐̌𝑒 𝑗𝑒 𝑜𝑑𝑝𝑟𝑡𝑜 𝑛𝑎 𝑣𝑒𝑐̌ 𝑘𝑟𝑎𝑗𝑖ℎ, 𝑡𝑒𝑧̌𝑘𝑜 𝑗𝑒 𝑖𝑡𝑖 𝑖𝑧 𝑣𝑎𝑠𝑖 𝑖𝑛 𝑣 𝑣𝑎𝑠, 𝑧𝑑𝑎𝑗 𝑠𝑒 𝑗𝑒 𝑠̌𝑒 𝑛𝑒𝑘𝑎𝑘𝑜 𝑑𝑎𝑙𝑜. 𝐵𝑖 𝑏𝑖𝑙𝑜 𝑝𝑟𝑎𝑣𝑖𝑙𝑛𝑜, 𝑑𝑎 𝑠𝑒 𝑢𝑟𝑒𝑑𝑖 𝑜𝑏𝑣𝑜𝑧𝑛𝑜 𝑝𝑜𝑡, 𝑘𝑒𝑟 𝑧𝑑𝑎𝑗 𝑏𝑜𝑗𝑜 𝑧𝑎𝑐̌𝑒𝑙𝑖 𝑔𝑟𝑎𝑑𝑖𝑡𝑖 𝑘𝑎𝑛𝑎𝑙𝑖𝑧𝑎𝑐𝑖𝑗𝑜 𝑖𝑧 𝐷𝑜𝑟𝑛𝑏𝑒𝑟𝑘𝑎 𝑔𝑜𝑟, ℎ𝑘𝑟𝑎𝑡𝑖 𝑝𝑎 𝑛𝑖 𝑜𝑑𝑝𝑟𝑡𝑎 𝑝𝑜𝑡 𝑧 𝑂𝑠̌𝑒𝑣𝑙𝑗𝑒𝑘𝑎, 𝑧 𝑅𝑒𝑛𝑐̌. 𝑂𝑏𝑠𝑡𝑎𝑗𝑎 𝑒𝑑𝑖𝑛𝑜 𝑒𝑛𝑎 𝑝𝑜𝑡, 𝑘𝑖 𝑏𝑖 𝑗𝑜 𝑙𝑎ℎ𝑘𝑜 𝑢𝑟𝑒𝑑𝑖𝑙𝑖, 𝑎 𝑠𝑒 𝑠𝑟𝑒𝑑𝑠𝑡𝑣𝑎 𝑛𝑒 𝑧𝑎𝑔𝑜𝑡𝑜𝑣𝑖𝑗𝑜. 𝑆𝑚𝑜 𝑟𝑎𝑧𝑜𝑐̌𝑎𝑟𝑎𝑛𝑖.“

Več v prvem komentarju.

V Goriški.si smo že dlje časa zaskrbljeni zaradi kakovosti zraka na območju Mestna občina Nova Gorica, zlasti v ožjem me...
25/02/2026

V Goriški.si smo že dlje časa zaskrbljeni zaradi kakovosti zraka na območju Mestna občina Nova Gorica, zlasti v ožjem mestnem središču.

Svetniška vprašanja in poizvedbe o vzrokih in onesnaževalcih zaenkrat niso dala veliko odgovorov, vsaj nekateri izsledki analize pa so vseeno prišli v javnost.

⁉️Pri vsem tem pa najbolj bode v oči dejstvo, da zadnja analiza kakovosti zraka ni javno objavljena, njena predstavitev pa je potekala v dopoldanskem času na delovni dan. Je bilo to naključje ali pa je bilo to z namenom, da se predstavitve udeleži čim manjše število ljudi?⁉️

Svetnik Goriške.si Gabrijel Fišer se je nedavno udeležil tudi sestanka društva Legaambiente Gorizia o problematiki Livarne ter vonjav in prašnih delcev, ki se pojavljajo na območju Solkana in Solkanskih polj.

Problematika je zelo kompleksna, a hkrati izjemno pomembno za kakovost življenja in zdravje prebivalcev goriškega somestja.

📢Napovedujemo, da bomo problematiko podrobno spremljali in od odločevalcev terjali odgovore na vprašanja!📢

‼️Pomembno je, da se problematiko izpostavi, se o njej razpravlja in jo začne reševati! ‼️

📢📢📢Svetniško vprašanje svetnice Goriške.si Tine Krog o prikrivanju in brisanju komentarjev na socialnih omrežjih Mestna ...
25/02/2026

📢📢📢Svetniško vprašanje svetnice Goriške.si Tine Krog o prikrivanju in brisanju komentarjev na socialnih omrežjih Mestna občina Nova Gorica, ki ga je vzpodbudilo kritično pisanje občanke v Primorskih novicah, je doživelo velik odmev v lokalnih medijih!📢📢📢

⁉️ Kaj pa vi mislite? ⁉️

Ali držijo navedbe nekaterih občanov in novogoriških mestnih svetnikov, da občina na svoji facebook strani prikrito omejuje komentiranje in na ta način tudi svobodo govora? “FB profil ne sme biti le PR oglasna deska, na kateri so dovoljene le hvale,

⏩️Kaj pa VI mislite?⏪️❓️Ali res potrebujemo še en javni zavod ali bi bilo bolje upravljanje z objekti in dediščino EPK p...
26/01/2026

⏩️Kaj pa VI mislite?⏪️

❓️Ali res potrebujemo še en javni zavod ali bi bilo bolje upravljanje z objekti in dediščino EPK prepustimo obstoječim strukturam in javnim zavodom?❓️

❓️Koliko proračunskih sredstev bi porabili v enem in koliko v drugem primeru?❓️

❓️Je nadaljevanje obstoja javnega zavoda GO2025! res garant za nadaljevanje čezmejnega sodelovanja, zbliževanja in skupnih projektov?❓️

🔜🔜🔜

‼️Na ta vprašanja v svetniški skupini in gibanju Goriška.si pričakujemo odgovore!‼️

Več kot 300 milijonov evrov naj bi bila cena, ki smo jo – skupaj z Italijani – plačali za projekt Evropske prestolnice kulture. Izračun stroškov sicer še ni dokončen, vključuje pa tudi prenovo železniške postaje, Rafutskega parka in amfiteater. Prah pa zdaj dvigujejo informacije, da že...

⭕️[Prihodnost Goric po koncu EPK]⭕️V gibanju Goriška.si že od samega začetka projekta EPK spremljamo njegove učinke na l...
22/01/2026

⭕️[Prihodnost Goric po koncu EPK]⭕️

V gibanju Goriška.si že od samega začetka projekta EPK spremljamo njegove učinke na lokalno okolje in poudarjamo pomen dolgoročnih učinkov, predvsem v luči okrepitve čezmejnega sodelovanja in projektov.

⚠️⚠️⚠️

Zaenkrat s tem nismo zadovoljni, ker menimo, vsako mesto zase vodilo predvsem svoj projekt s premalo pravimi stičnimi točkami,zato smo pred novim letom na novinarski konferenci na Trgu Evrope, ki so jo spremljali lokalni in nacionalni mediji z obeh strani meje, med drugim predlagali naslednje:

‼️‼️

1. Vsaj eno skupno sejo občinskih svetov obeh mest letno, in to ne zgolj simbolično, temveč z gradivom s področja čezmejnih projektov in sodelovanja, ki ga skupaj pripravita obe občinski upravi,l.

2. Formalno sodelovanje med upravama in župana z zavezujočimi in utemeljenimi zaključki.

3. Uvedbo pouka jezikov območja v šolah – oblikovanje učnih načrtov s podporo občin in – po potrebi – tudi slovenske države in dežele Furlanije Julijske krajine (FJK).

4. Oblikovanje formalnega čezmejnega telesa/oddelka, sestavljenega iz predstavnikov obeh občin, ki skupaj vodi in upravlja projekte ter dvakrat letno predstavi svoje zaključke občinskim svetom. To telo bi konceptualno zapolnilo vrzel, ustvarjeno med EZTS GO in občinama. Znano je namreč, da EZTS, čeprav deluje na tem področju, nima politične odgovornosti in nima pravic odločanja o prioritetah projektov.

‼️‼️

Tak predlog bomo uradno predstavili tudi na seji Mestnega sveta kot pobudo!

➡️➡️➡️

Obe mesti pa še vedno - kljub navideznemu koncu ločitve, še vedno delijo tudi ⛔️kontrole na mejni črti⛔️. Italijanska stran jih je vzpostavila oktobra 2023 in kljub drugačnim napovedim z njimi še vztraja in jih tudi znova in znova podaljšuje.

⭕️Podpiramo programsko sorodno gibanje Forum Gorizia, ki v soboto, 24. januarja 2026, ob 11. uri ob priliki prihoda olimpijske bakle v Gorico na mejni črti na Rafutu v zvezi s tem pripravlja protestno akcijo!⭕️

Svetnik gibanja Goriška.si Neđat Šalja je na silvestrovo obiskal tiste, ki morajo najdaljšo noč preživeti na delovnem me...
31/12/2025

Svetnik gibanja Goriška.si Neđat Šalja je na silvestrovo obiskal tiste, ki morajo najdaljšo noč preživeti na delovnem mestu in skrbijo za varnost in zdravje občanov. Zaželel jim je uspešno in mirno delo na silvestrovo in se jim poklonil s simboličnim posladkom.✨️✨️✨️

Dobrim željam se pridružujemo vsi člani gibanja in hkrati vsem občanom in podpornikom kličemo srečno, mirno in strpno leto 2026! ✨️✨️✨️

📌📌📌Kljub predprazničnemu času smo bili svetniki gibanja Goriška.si v zadnjih tednih zelo aktivni. 📌📌📌Neđat Šalja je v sv...
28/12/2025

📌📌📌Kljub predprazničnemu času smo bili svetniki gibanja Goriška.si v zadnjih tednih zelo aktivni. 📌📌📌

Neđat Šalja je v svojih pobudah županu in občinski upravi izpostavil skrb za varnost občanov na javnih krajih in tudi skrb in pomoč za pomoči potrebne: ↘️↘️

‼️"V centru Nove Gorice občani že nekaj časa čutimo nelagodje zaradi motenj javnega reda. Glede na to, da imamo dobro urejene organizacije, ki za ljudi z različnimi potrebami zelo dobro poskrbijo (imamo Dnevni center za brezdomce, Goriško varno sobo, ŠENT, ...), je zdaj čas, da stvari popravimo in uredimo. Nujno je ojačati nadzor - za to imamo zelo učinkovito redarsko službo in tudi policijo, poleg pogostejšega in vidnejšega nadzora bi morali izdajati tudi sankcije. Gre namreč za naše občane in za javni prostor, ki mora postati spet varen in prijeten za vse."‼️

V razpravi se je oglasil tudi svetnik Gabrijel Fišer, ki je med drugim povedal:

‼️"Dolgoročne rešitve, h katerim moramo pristopiti, so kompleksne in začnejo se doma, v šolah, pri vzgoji, pri integraciji in tako naprej. In samo, če bo tukaj neka sinergija med institucijami, potem bomo pravo pot tudi našli."‼️

***

⚠️Goriška.si ostaja zavezana skrbi za dobro počutje in varnost občanov in tudi skrbi za pomoč ranljivim in socialno ogroženim skupinam prebivalstva.⚠️

***

Svetniki gibanja so aktivni tudi na drugih področjih. Sledite nam!

‼️Mestni svetnik gibanja Neđat Šalja  je na četrtkovi seji podal odmevno pobudo (povzemamo jo spodaj), ki poziva odgovor...
19/10/2025

‼️Mestni svetnik gibanja Neđat Šalja je na četrtkovi seji podal odmevno pobudo (povzemamo jo spodaj), ki poziva odgovorne k skrbi za varnost v mestnem središču.‼️

Kaj pa vi mislite?

⛔️⛔️⛔️

Zadeva: Pobuda za NUJNO ukrepanje zaradi nevarnih razmer v prostoru bivše tovarne Ideal in okolici avtobusne postaje v Novi Gorici

Spoštovani,

v stavbi bivše tovarne Ideal v Novi Gorici se že dlje časa dogajajo nevarne in povsem nesprejemljive stvari.

V tem prostoru je bil pred časom storjen umor, pred dnevi je soseda našla človeka, ki je spal v svoji drvarnici, zdaj pa se je tam zgodilo še spolno nasilje nad mladoletnim dečkom.

To presega vse meje razumnega potrpljenja. Občani smo zgroženi in se sprašujemo, koliko tragedij se mora še zgoditi, preden bodo pristojni organi ukrepali.

Ta prostor je že dolgo znan kot zbirališče ljudi brez dovoljenja, zato je nesprejemljivo, da se takšno stanje še vedno dopušča.

Zahtevamo, da Mestna občina Nova Gorica v sodelovanju s Policijsko upravo Nova Gorica ter vsemi pristojnimi inšpekcijskimi službami (gradbeno, zdravstveno, sanitarno in okoljsko) nemudoma ukrepa ter:

➡️opravi pregled in zavarovanje prostora bivše tovarne Ideal,

➡️po potrebi odredi zaprtje ali odstranitev objekta,

➡️zagotovi stalno prisotnost redarstva in policije na tem območju,

➡️v sodelovanju z inšpekcijami preveri vse morebitne nevarnosti za zdravje in varnost ljudi.

Poleg tega opozarjamo, da se tudi v okolici avtobusne postaje v Novi Gorici redno zbirajo skupine posameznikov, ki se vedejo sumljivo in ogrožajo varnost mimoidočih.

Po navedbah občanov so mladoletnim ponujali prepovedane substance, ob zavrnitvi pa postali verbalno in fizično nasilni.

Čeprav se je tokrat dogodek končal brez poškodb, bi se lahko iztekel veliko huje. Zato je nujno, da se okoli avtobusne postaje poostri nadzor redarstva in policije ter zagotovi večja varnost občanov in otrok.

‼️Od občine in pristojnih služb pričakujemo konkretne in takojšnje ukrepe za zagotovitev varnosti prebivalcev.‼️

‼️Gre za varnost ljudi in otrok, zato mora biti to absolutna prioriteta.‼️

📢Stroji na Gradišču nad Prvačino so končno zabrneli!  ⛑🚜Prejšnji teden so se dela za izgradnjo kanalizacije pričela. Nuj...
18/07/2025

📢Stroji na Gradišču nad Prvačino so končno zabrneli! ⛑🚜

Prejšnji teden so se dela za izgradnjo kanalizacije pričela. Nujen projekt, ki so ga tamkajšnji prebivalci že težko pričakovali in se zanj dolga leta borili. Pomemben ne le zaradi kanalizacije same, ampak tudi zaradi rešitve plazu, ki vasi že dolgo let povzroča veliko težav.

Pod okriljem ekipe iz prejšnjega mandata Klemen Miklavič se je izdelalo projektno dokumentacijo, pridobilo zagotovilo Ministrstva za naravne vire in prostor o sofinanciranju izgradnje. Hvala tudi vsem zaposlenim na MONG, ki so opravili potrebna dela, da se projekt končno uresničuje! 🤝

V pričakovanju popolnoma nove infrastrukture in rešitve dolgoletnih tegob Gradišča. 🥳

Srečno pri izvajanju del! 🤞

"otvoritev EPICentra!🎉🎉🎉..In končno smo dočakali otvoritev objekta, ki se ga je leta 2019/20 uvrstilo v razpisno knjigo ...
11/07/2025

"otvoritev EPICentra!🎉🎉🎉
..In končno smo dočakali otvoritev objekta, ki se ga je leta 2019/20 uvrstilo v razpisno knjigo EPK 2025.

Še en korak pri uresničevanju vizije iz mandata župana Klemna Miklaviča o oživitvi degradiranega območja ob železnici in izgradnji nove skupne četrti obeh Goric. ✌️

Upamo, da se bodo dolgoročni načrti v tem delu mesta nadaljevali s študentskimi in drugimi stanovanji ter predvsem z univerzitetnim kampusom. Nova Gorica potrebuje mlade ustvarjalne generacije in drzne razvojne korake, ki bodo na dolgi rok zagotavljali privlačna delovna mesta. 🎓

K uresničevanju EPICentra je prispeval tudi Gorazd Božič v času vodenja zavoda GO2025. 👏

Veseli smo, da je Goriška.si pustila na Goriškem dolgoročne sledi, v predalih MONG pa konkretne načte za razvoj. 💪

Srečno upravljalcu objekta GO2025 in čestitke zaposlenim na MONG za vodenje in zaključek izvajalskih del.🤝

[KULTURNI DOM V SOMRAKU?]↘️↘️↘️ Kaj smo o včerajšnjem imenovanju Andreja Šušmelja za direktorja Kulturnega doma Nova Gor...
25/04/2025

[KULTURNI DOM V SOMRAKU?]

↘️↘️↘️ Kaj smo o včerajšnjem imenovanju Andreja Šušmelja za direktorja Kulturnega doma Nova Gorica na včerajšnji seji Mestnega sveta Mestna občina Nova Gorica povedali v Goriski.si?

"Januarja je večina svetnikov spremenila odlok, ki je prilagodil pogoje za izbiro direktorja novogoriškega Kulturnega doma. Goriska.si je že takrat jasno podala svoje dvome in strahove ter upala, da vendarle ne gre za prilagajanje pogojev že takrat jasno prepoznanemu kandidatu." ‼️

"Danes pa je jasno, da smo odlok dejansko spreminjali zato, da lahko danes potrjujemo imenovanje Andreja Šušmelja za direktorja Kulturnega doma. Po veljavnem odloku res izpolnjuje vse pogoje, vsi pristojni organi so ga potrdili, tako da manjka le še potrditev sveta MONG. A potrditve v žal ne moremo dati, saj so se vsi dvomi, ki smo jih izpostavili januarja, le potrdili, pridružili pa so se tudi novi. Zato bomo proti." ⛔️

"Že januarja smo trdili, da so pri izbiri ustreznih kandidatov najpomembnejše kompetence, izkušnje, kakovost, prodornost in pričakovana učinkovitost. Ali danes potrjujemo resnično najboljšega kandidata?"❓️❓️

"Zdi se namreč, da je sicer po pričakovanjih gladko pot imenovanja Andreja Šušmelja osenčila protikandidatka, ki že 30 let svoje znanje, kariero, strokovnost in ljubezen posveča prav kulturi. Kot muzikologinja in glasbena urednica je v kulturnem svetu pridobila visok ugled in njene izkušnje izpričujejo njeno absolutno kompetentnost in kakovost. A ni bila izbrana."🤷‍♀️

"Zanima nas, ali je bil strokovni svet Kulturnega doma upoštevan pri izbiri najustreznejšega kandidata? V 36. členu Zakona o uresničevanju javnega interesa v kulturi o imenovanju direktorja piše, da »direktorja imenuje na podlagi javnega razpisa ustanovitelj javnega zavoda po predhodnem mnenju sveta in strokovnega sveta za dobo petih let z možnostjo ponovnih imenovanj.« ❗️Mnenje strokovnega sveta je zelo pomembno, zato nas zanima v celoti.❗️ Vse bolj se nam namreč izrisuje potrditev, da je bil ob sami objavi razpisa kandidat že izbran."✖️

"Že pred sejo mestnega sveta je bilo iz kulturnih krogov slišati kar nekaj začudenih in nezadovoljnih odzivov, ki je doseglo tudi svetnike Goriske.si. Toliko bolj, ker je protikandidatka poznana kot primerna in kompetentna oseba, ker jo je kot tako videl tudi strokovni svet zavoda, in ker zavod po statutu nima umetniškega direktorja, torej na direktorja pade večina odločitev, kjer so potrebne strokovne kompetence s kulturnega področja."⚠️

"Novemu direktorju želimo vse najboljše, ostaja pa priokus, da smo zamudili priložnost, da bi se odločili drugače."📍📍📍

[KAJ PA VI MISLITE?]

🤝ZAČENJA SE GRADNJA KANALIZACIJE V GRADIŠČU NAD PRVAČINO 👷👷‍♀️Veseli nas, da se začenja gradnja težko pričakovane kanali...
11/04/2025

🤝ZAČENJA SE GRADNJA KANALIZACIJE V GRADIŠČU NAD PRVAČINO 👷👷‍♀️

Veseli nas, da se začenja gradnja težko pričakovane kanalizacije v Gradišču nad Prvačino, s katero se bo deloma odstranilo vzroke za plazenje.

Več kot 15 let tamkajšnji prebivalci čakajo na ustrezno sanacijo plazu. Vse do leta 2018 se je plazenje reševalo zgolj v sklopu interventnih del in delnih sanacij.

V času županovanja Klemen Miklavič, nekdanji župan Mestne občine Nova Gorica se je k problematiki pristopilo celostno.

S pomočjo tedanje podžupanje Damjana Pavlica je bil z državo doseženo zagotovilo o dokončanju sanacije plazu in sofinanciranju izgradnje kanalizacije, Mestna občina Nova Gorica pa je na podlagi projektne dokumentacije pridobil pravico graditi na tangiranih parcelah ter gradbeno dovoljenje za izgradnjo kanalizacije.

Posebno vlogo je pri tem imela KS Gradišče nad Prvačino, in članica goriska.si_ Tanja Gregoric z angažiranjem tako na terenu kot v mestnem svetu. 💪👏

Address

Nova Gorica
5000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Goriška si posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Goriška si:

Share