10/04/2026
Spoštovani, spoštovane državljanke in državljani, volivci in volivke, danes smo bili priča pomembnim odločitvam v Državnem zboru Republike Slovenije. In ne smemo se sprenevedati. Vsi so imeli enake možnosti. Vsak se je potrudil po svojih močeh in zmožnostih. Tako pač je – vedno so, kot radi rečemo, zmagovalci in poraženci. Pa se vprašajmo: kaj sploh pomeni zmagovalec? In kaj pomeni poraženec? Če si pomagamo s preprosto primerjavo – nogomet. Vsi bi radi igrali v napadu in zabijali gole. A to ni mogoče. Nekdo mora igrati v sredini, nekdo v obrambi, nekdo mora stati v golu. Ekipa lahko deluje le, če vsak opravi svojo vlogo. Če poenostavim: zmagovalec je tisti, ki doseže gol, a brez ostalih ga nikoli ne bi mogel. In prav tukaj nastane problem naše politike. Zakaj je tako težko razumeti, da vse na desni ni slabo in da vse na levi ni slabo? In obratno – da tudi vse na desni ni dobro in vse na levi ni dobro? Zakaj je tako težko sprejeti, da je treba državo voditi skupaj, v sodelovanju? Danes smo videli tudi nekaj, kar bi nas moralo skrbeti. Nekateri niso bili pripravljeni niti zaploskati legalno izvoljenemu predsedniku parlamenta. To ni vprašanje ideologije – to je vprašanje osnovne politične in osebne kulture. In pri tem sploh ni pomembno, ali to počnejo “levi” ali “desni”. Takšno ravnanje je preprosto nedostojno. V zadnjih urah berem očitke, da smo se prodali, da smo izdali svoje volivce. Zato jasno povem: nikogar nismo izdali. Podpreti kandidata za predsednika parlamenta je legitimna, demokratična in suverena odločitev vsake poslanske skupine. Vsi so imeli možnost odločati – in vsak se je odločil po svoji vesti. To je bistvo demokracije. Kaj pri tem nekaterim ni jasno? Je res tako težko seči človeku v roko? Je res tako težko sprejeti odločitev večine, tudi kadar nam ni všeč? Danes ne potrebujemo več delitev, več očitkov in več zamer. Potrebujemo odgovornost. Potrebujemo zrelost. Potrebujemo razumevanje, da politika ni boj za zmago nad nasprotnikom, ampak delo za skupno dobro.
In dragi Zoran Stevanović, vsa leta smo trdo delali za to, kar se dogaja danes. Današnji dan je pokazal, da stranka RESNI.CA ni samo eno ime. Za njo stoji velika množica ljudi in podpornikov, ki jim je mar – mar za to, da se končajo razdori in sovraštvo med levimi in desnimi. A to še ni konec. Pravo delo se šele začenja. Pred nami je obdobje, ko bo treba sodelovati, usklajevati in predvsem reševati državo. Ne za leve. Ne za desne. Za ljudi. Današnji dan zato ni pomemben samo za stranko RESNI.CA. Lahko je začetek novega poglavja za vse, ki jim je mar za to državo in za ljudi v njej.
Zoran, ob tej priložnosti ti v imenu RO stranke Resnica in osebno kot predsednik RO iskreno čestitam ter ti želim uspešno, odgovorno, pošteno in transparentno delo. Naj te pri tvojem delovanju vodijo poštenost, transparentnost, enakopravnost, pravičnost in odgovornost do vseh ljudi.
Verjamem, da boš s svojim znanjem, energijo in vizijo pomembno prispeval k razvoju ter krepitvi zaupanja v naše skupno delo. Želim ti veliko modrosti pri sprejemanju odločitev, poguma pri zagovarjanju pravih vrednot, trdnosti v izzivih ter uspešne rezultate, na katere bomo lahko vsi ponosni.
Čas je, da začnemo igrati kot ekipa.
Če nam ne morete pomagati, nam ne mečite niti polen pod noge.
Moč ljudem.
Predsednik RO stranke RESNI.CA Slavko Moharič.