Pomagajmo žabicam Phliški bajer

Pomagajmo žabicam Phliški bajer SAVE the FROGS

Prav lepo pozdravljeni! Pretekli teden smo prenesli le par osebkov, zato smo zaščitno ograjo za naše žabice na enem delu...
15/04/2022

Prav lepo pozdravljeni!



Pretekli teden smo prenesli le par osebkov, zato smo zaščitno ograjo za naše žabice na enem delu že pospravili.

Akcija prenašanja žabic 2022 je zaključena. 🐸😀

Še enkrat HVALA vsem in prav vsakemu posebej za pomoč pri prenašanju žabic.🐸

Nekateri , ki so priskočili na pomoč, mi niso pustili kontakta, zato prosim, če je kdo od vas poslal koga na teren - posredujte mu /jim to zahvalo!

Lepo pozdravljeni,

Polona Podboršek

08/04/2022

Dobro jutro,

Želim se vam vsem iskreno zahvaliti za vso pomoč pri prenašanju v letošnji sezoni.
Čez cesto smo varno prenesli kar 3.039 dvoživk.🐸😉💪

Očitno so na bajerju uspešno opravile svoje druženje in se že množično vračajo. Sploh po cesti proti Šinkovem turnu in proti Kosezam.

Ker je za danes in jutri napovedan dež, je velika verjetnost, da jih bo spet ogromno na cesti, na poti nazaj v svoja bivališča.

Zato vas lepo prosim, če najdete še malo energije, da vsaj prvo rundo spravimo varno nazaj čez cesto, da ne končajo pod kolesi avtomobilov.🙁
Vračale se bodo sicer nekje do konec poletja, ob vsakem dežju.

Da lažje pridejo same čez cesto in jim ograje niso ovira, smo ograje na nekaterih delih dvignili. Tiste, ki jih poberete na cesti, jih samo prestavite za ograjo v smeri, v katero gredo in bodo same nadaljevale pot proti gozdu. Ali polju, kakor pač hočejo. 😉😜
Začnejo nekje okrog 20h, mogoče malce prej, ker je oblačno, zaključimo okrog 22h, takrat se tudi promet umiri.

Ker so žabe vsepovsod po cesti, ta, zaključni, del akcije ni najbolj primeren za otroke.
Ne vem, to veste sami najbolje, skrbi me le to, da bi kdo od otrok stekel na cesto po žabo - pred avto.

Svetilka in odsevni jopič sta OBVEZNA OPREMA.
Sploh če dežuje in je vidljivost slabša zato nas vozniki ne opazijo takoj.
No, pa seveda dobro palerino ali dežnik, če dežuje. 😀🐸

Za vsa morebitna dodatna pojasnila sem vam na voljo.
Se vidimo,

Polona

Obvestilo koordinatorke akcijeŽivjo,najprej vsem, ki pomagate dvoživkam čez cesto, najlepša hvala.🐸☺Kot sem že napisala,...
04/04/2022

Obvestilo koordinatorke akcije

Živjo,

najprej vsem, ki pomagate dvoživkam čez cesto, najlepša hvala.🐸☺
Kot sem že napisala, se , predvsem samice krastač, že množično vračajo. Če jih vidite na cesti, jih prestavite v tisto smer, v katero grejo. Malce stran od ograje,da jih tisti za vami ne poberejo in nesejo nazaj na bajer. Teh, ki gredo že nazaj, ni potrebno šteti.

Obenem vas še enkrat prosim, da mi po končanju prenašanja pošljete število prenešenih žabic.( Lahko na mail, sms, viber. karkoli 😁😜)
Sploh tisti, ki ste bili v četrtek in 31.3.22 tako zelo pridni.
Nekateri ste mi podatke poslali, ampak glede na to, kakšna norišnica je bila na terenu, mi je čudno nizka številka prenešenih.
En dan prej smo jih prenesli 639, v četrtek le 288.

Številke niso zame, saj ne tekmujemo. 😀 Pošljem jih na prej na Center za kartografijo flore in favne, kjer spremljajo velikosti in spremembe habitatov in število njihovih prebivalcev.

Če pa vas zanima, smo trenutno na 2630 prenešenih.

Za primerjavo je spodaj priložena razpredelnica.

Polona

Akcija pomagajmo žabicam čez cesto Koseze Šinkov turn 2022Akcija je v polnem teku, objavo zacetka sta 28.3 izdali Obcina...
04/04/2022

Akcija pomagajmo žabicam čez cesto Koseze Šinkov turn 2022

Akcija je v polnem teku, objavo zacetka sta 28.3 izdali Obcina Vodice in Mengeš, ki nas ze vec let podpirata pri postavljanju in shranjevanju ograj.

OBČINA Vodice:
POMAGAJMO ŽABICAM ČEZ CESTO!

Odsek Koseze pri Vodicah - Mengeš predstavlja eno izmed cest v Sloveniji, ki ovira selitveno pot dvoživk iz gozda do mrestišča (Phliški bajer). Spomladi se namreč do bajerja odpravi več kot 2.000 osebkov različnih vrst dvoživk: krastače, rjave žabe, zelene žabe in pupki. Za prenos dvoživk preko ceste je nujno potrebna pomoč prostovoljcev. Akcija Pomagajmo žabicam čez cesto poteka vsak dan, od mraka naprej (okoli 20. ure).

VEČ O TEM ▶ https://www.vodice.si/objava/613313

Obcina Mengeš:
Na Šinkovem turnu so tudi v letu 2022 postavili ograjo za zaščito zavarovanih dvoživk pred povozom
Občina Mengeš je del območja Natura 2000, kjer je potrebna posebna skrb za zavarovane živalske vrste in njihov habitat. Posebna skrb je namenjena zavarovanim dvoživkam, ki se v pomladnih in jesenskih mesecih iz bajerja množično selijo v primerne razmnoževalne, oziroma prezimovalne habitate. Občina Mengeš je bila nosilec projekta LAS Zgodbe naših mokrišč, ki se je lani sicer zaključil. Neglede na to, je Občina tudi letos postavila ograje za zaščito zavarovanih dvoživk pred povozom. Polona Podboršek, ki koordinira prostovoljce je povedala: »Ograja je postavljena na najbolj kritičnem odseku ceste in sicer do konca selitve zavarovanih dvoživk. V letu 2022 je selitev dvoživk nekoliko specifična, zaradi vetra se je prvi val selitve umiril, zato takoj, ko se bodo ponoči temperature dvignile, pričakujemo intenzivne selitve. Posebej, če bodo v tem času še padavine.« Prav zato je na koncu še posebej povabila prostovoljce, da se prijavijo po mailu [email protected] ali pokličejo na G: 041 261 941, saj pričakujejo, da bo selitev dvoživk v letu 2022 strnjena in zelo intenzivna. Posebej dodaja tudi, da je cesta, kjer so postavljene ograje, dokaj prometna, zato je nujna in obvezna oprema odsevni jopič in svetilka. Varnost je ena prvem mestu.

Občina Mengeš je v sodelovanju z Zavodom RS za varstvo narave prvič postavila zaščitno ograjo pod cesto med Mengšem in Šinkovim Turnom leta 2015. Pri postavitvi se, za zagotavljanje prometne varnosti udeležencev v prometu, upošteva predpisani varnostni odmik od cestišča. Poskrbljeno je tudi za ustrezno prometno signalizacijo.

Ograja iz propilena visoke gostote, zelene barve v dolžini 400 m je bila postavljena leta tudi 2021. Zadržala je 2.962 dvoživk, od tega 2.773 krastač, 184 rjavih žab in kar 5 pupkov, ki so jih predstavniki zavoda skupaj s prostovoljci prenesli čez cesto. Dvoživke se v pomladnih in jesenskih mesecih iz bajerja množično selijo v primerne razmnoževalne in prezimovale habitate. Selitev poteka prek ceste med Mengšem in Šinkovim Turnom, kjer je v preteklosti prihajalo do množičnega povoza dvoživk, kar dolgoročno negativno vpliva na velikost populacije teh zavarovanih vrst dvoživk.

V letu 2022 pričakujejo, da bo selitev dvoživk, glede na vreme, zelo intenzivna in strnjena v celo kratko obdobje, zato k prenašanju dvoživk vabijo dodatne prostovoljke in prostovoljci. Za prenos dvoživk potrebujete vedro, dobro svetilko in odsevni jopič. Prenašanje se prične ob mraku, okoli 18:30. Za več informacij in sporočanje glede števila prenesenih dvoživk, prosim pišete Poloni na [email protected] ali pokličite 041 261 941.

In še nekaj foto utrinkov..

Prav lepo pozdravljeni.V soboto, 12.6.2021  bomo na Phliškem bajerju / Koseze pri Vodicah - Šinkov turn organizirali dru...
09/06/2021

Prav lepo pozdravljeni.

V soboto, 12.6.2021 bomo na Phliškem bajerju / Koseze pri Vodicah - Šinkov turn organizirali drugi tradicionalni žabji piknik.

S seboj prinesite piknik stol, lahko tudi mizo.

Ker si vsi želimo čim lepše in čimbolj pestre narave, se nagibamo k čim manj odpadkov, zato vas vljudno prosim, da tudi krožnike in kozarce prinesete s seboj in jih tudi odnesete domov. Na bajerju namreč ni smetnjakov, ki bi bili namenjeni piknik odpadkom.

Z oskrbnikom je dogovorjeno, da parkiramo na dovozni poti proti bajerju, ne pa čisto pri bajerju.

Pričnemo ob 13h.

Obenem pa naprošamo, da udeležbo NUJNO potrdite najkasneje do četrtka na email [email protected].

Vljudno vabljeni!

11/04/2021

Prav lepo pozdravljeni!

Pretekli teden smo prenesli le par osebkov, zato smo zaščitno ograjo za naše žabice pospravili.

Akcija prenašanja žabic 2021 je s tem zaključena. 🐸😀

V deževnih dneh se zvečer že množično vračajo in ste seveda vabljeni na pomoč - vendar brez otrok, saj so žabe vsepovsod po cesti, prav tako je žal kar nekaj povoženih, kar ni za otroške učke.🙁

Če pa vas zanima kako uspešni smo bili letos, so spodaj številke😀

- Rekordno dolgo obdobje selitve - več kot 2 meseca!
- Prenesli smo 2.962 dvoživk, kar je 376 več kot lani.
- Od tega 2.773 krastačk,
- 184 rjavih žabic (sekulje in rosnice) in
- 5 pupkov!

Fantastično!

Še enkrat HVALA vsem in prav vsakemu posebej za pomoč pri prenašanju žabic.🐸

Nekateri , ki so priskočili na pomoč, mi niso pustili kontakta, zato prosim, če je kdo od vas poslal koga na teren - posredujte mu /jim to zahvalo!

Ne vemo, kakšna bo situacija v prihodnjih mesecih, ampak smo optimisti in računamo na že 2. tradicionalni žabji piknik.😀

Prvi možni datum piknika je sobota, 29.5. 2021, rezervni datum pa sobota, 12.6.2021

Več o pikniku, ko bomo videli, kakšni bodo COVID odloki okrog druženja.

Upam, da letos piknik uspe in nam ga ne odnese spet corona.

Lepo se imejte, SE VIDIMO maja ali junija...... 😉🐸

Polona Podboršek

p.s.
Če želite, da vas o akciji ne obveščam, mi prosim pošljite mail.

Spet ohladitev in pavza. Uradno smo na 2962 prenešenih, kar je cca 400 več kot lani in cca 600 manj kot leto prej.
05/04/2021

Spet ohladitev in pavza. Uradno smo na 2962 prenešenih, kar je cca 400 več kot lani in cca 600 manj kot leto prej.

02/04/2021

Najprej VSEM najlepša hvala za vsako minuto, ki ste jo namenili žabicam.

Zaenkrat nam je po statistiki uspelo prenesti 2.929 žabic.

Super, ne ? 🐸😁

Kar se zdaj dogaja, so res zadnji koraki akcije in tudi najbolj naporni del.

Žabe lezejo iz obeh strani, zato je potrebno kar veliko skakanja po cesti, da vsak pokriva en del ceste.

Žabic, ki gredo nazaj, ne štejemo. Najlažje jih je samo prestaviti čez cesto, v tisto smer, kamor grejo.

Ta del akcije ni primeren za manjše otroke, ker je na žalost kar nekaj povoženih žabic, kar pa ni za vse male učke za videti...

Za danes in jutri je bil napovedan dež, kar pomeni pestro na terenu.


Torej, če vam je le ostalo še kaj energije za zadnji del akcije, pridite tudi jutri na pomoč - malce pred 20. uro.

😂Se splača. Že izbiramo datum za že 2. tradicionalni žabji piknik!!😂

Upajmo, da ga tudi letos ne odnese Korona....
Upoštevajte:
- VARNOST (Svetilke in odsevni jopič- vaša varnost je vaša odgovornost)
- COVID UKREPE (maske na prostem - po lastni presoji)

Še enkrat hvala in upam, da se v naslednjih dneh vidimo.

Aja, še to:
Naj bodo jajca čimbolj pisana in potica dobro nafilana. In naj zajčki ne prinesejo preveč čokolade.... 😋

Lep pozdrav,
Polona Podboršek

30/03/2021

Danes je bil spet en nor večer.

Vseh skupaj je bilo 226 prenesenih in s tem smo presegli lansko številko!!!

Smo na 2647👍

Velika večina je bila pobrana v gozdu proti Mengšu, nekaj na klancu. Proti Utiku jih ni bilo 5.... Na delu proti Šinkovem Turnu se na polno vračajo.

Še malo...🙂

Polona

18/03/2021

Hvala vsem, ki pomagate dvoživkam čez cesto.

Trenutno smo na 1.605 varno prenešenih.

Ponoči in ob večerih je še vedno hladno, zato se je selitev v te tednu maaaalce upočasnila.

Včeraj smo prenesli le 3 žabje korenjake večer pred tem le 6...

Vremenska napoved za danes kaže popoldanski dež, ki se nadaljuje v noč.

Temperature so sicer nizke, ampak zaradi dežja je velika verjetnost, da bo danes spet kaj več žabic, ki bodo potrebovale "taxi službo" do bajerja. :)

Če ste za večerni sprehod ob ograji, bo vsako vedro dobrodošlo.

Lahko pa, da zaradi nizkih temperatur ne bo prav veliko premikanja, v tem primeru ne mislite, da ste prišli zastonj.

Sprehodite se do bajerja in pokukajte za rob, mogoče poleg žabic zagledate tudi kaj drugega...😁👍

Kot vedno pa, kar že žabe regljajo 😁🐸🐸: varnost je na prvem mestu.

Odsevni jopiči in svetilke so obvezna oprema.

Za svojo varnost odgovarjate sami.

Prenešeno število dvoživk, pa mi pošljite na mail, ali na sms. Kar vam je lažje.

Lep dan vsem,

Polona P

Trenutno smo na 1.502 prenešeni h dvoživk.💚🐸👍Hvala vsem, ki večere preživljate na "sprehodu" na Šinkovem turnu in pomaga...
15/03/2021

Trenutno smo na 1.502 prenešeni h dvoživk.💚🐸👍
Hvala vsem, ki večere preživljate na "sprehodu" na Šinkovem turnu in pomagate žabicam cez cesto.
Vreme jim ne odgovarja najbolj. Prenašamo že več kot 1 mesec, pa smo maaaalo čez polovico lanskega števila prenešenih.
Ampak, ker se počasi daleč pride.....😉 smo optimisti!

Nocoj bo najbrz spet pestro, mokra cesta pa predstavlja se dodatno nevarnost. Pazite nase in na otroke, z njimi pobirajt...
14/03/2021

Nocoj bo najbrz spet pestro, mokra cesta pa predstavlja se dodatno nevarnost.

Pazite nase in na otroke, z njimi pobirajte SAMO za zaščitnimi ograjami.

Prosimo tudi, da prenasate v manjsih skupinicah, po 3 do 4 ljudi in si vedra z pobranimi dvozivkami ogledujete ZA zascitnimi ograjami ali pri bajerju.

Address

Vodice
1217

Telephone

040 207 016

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Pomagajmo žabicam Phliški bajer posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share