31/05/2026
Rozdrobená opozícia bez lídra a neschopnosť dohodnúť sa na dôležitých veciach pomáha len a len Ficovi
✒️Píše Veronika Remišová pre Postoj (link na celý článok v prvom komentári)
🟡V diskusii sa ma nedávno pýtal moderátor, či by som šla s Tiborom Gašparom diskutovať do relácie. Odpovedala som jednoznačne nie. Pokiaľ si Gašpar nevysporiada svoje veci na súde, nemá dostávať priestor na obhajobu v médiach. Tým, že kolegovia v opozícii chodia Gašparovi robiť diskusných partnerov, mu umožňujú, aby šíril svoje klamstvá a zneužíval mediálny priestor na svoju obhajobu, ovpyvňovanie svedkov a verejnosti. Žiadny obžalovaný v dejinách Slovenska nemal takýto priestor, je to zlyhanie médií, ale aj opozície. Ak by s ním celá opozícia odmietla chodiť do diskusií, nemohli by ho volať, pretože normálne médiá (zatiaľ) ako-tak rešpektujú, že by mali mať v relácii aj oponenta, teda opozíciu.
🟡Ináč tu sa prejavuje neskutočné rozdrobenie opozície – celá opozícia pôsobí ako ovce bez pastiera, nevie sa zjednotiť na ničom podstatnom, ani pri veľkých témach, na ktorých skutočne záleží. Toto však nemôže spraviť nik iný, ako líder opozície, pretože najneskôr deň po voľbách ho čaká úloha sadnúť si zo všetkými stranami za jeden stôl, ak to teda s vládnutím myslí vážne. A ako chce, aby všetci spolu vychádzali, keď pôjde o všetko, ak teraz nevie opozícia zvoliť spoločný postup, keď v zásade o nič nejde (ťažké rozhodnutia sa robia pri zostavovaní vlády a vo vláde).
🟡Počas opozície 2016-2020 sme sa pravidelne stretávali, mali sme vytvorenú takzvanú “Opozičnú radu”, a spoločne sme plánovali podstatné veci ako protesty, odvolávania ministrov a dôležité tlačovky. Dokonca sme si aj pomáhali, čo sa dnes môže zdať neuveriteľné. Natália Blahová ťahala veľkú kauzu Čistý deň, ja som odhalila a riešila kauzu Plavčanových eurofondov a vďaka nášmu tlaku musel nakoniec minister Plavčan odstúpiť. Každý chvíľku ťahal pílku a vopred sme plánovali pri veľkých veciach spoločný postup. Nechodiť s Gašparom do diskusii je podľa mňa zásadná vec, najmä kým neskončí kauza Očistec a polícia sa nevysporiada s výpoveďou svedka, že Gašpar mal kryť vraždu.
🟡Mrzí ma, že namiesto budovania vzťahov v rámci opozície s politikmi, ktorí sa vedia zhodnúť na 2 pilieroch demokracie - obnova právneho štátu a proeurópske smerovanie, Michal Šimečka ide vzkriesiť Maďarskú alianciu. V mene hesla “čokoľvek, len nie Matoviča” buduje spojenectvá s človekom, ktorý volil a podporil lživú prezidentskú kampaň Petra Pellegriniho, novela trestného zákona mu začala vadiť až kvôli Benešovým dekrétom, nie kvôli zvráteným zmenám, ktoré pomohli zločincom a celý jeho politický život bol spojený s Orbánom. Toto úsilie Michala Šimečku môže dopadnúť podobne ako s Bugárom – vládou Roberta F**a.
🟡Len na pripomenutie, Béla Bugár si tiež povedal, “radšej s Ficom ako s Matovičom” a skončil vo vláde, počas ktorej zavraždili Jána a Martinu a robili sa najhoršie zverstvá. A po nej aj definitívne skončil, hoci mnohí sa ho snažili obhajovať, s tým, že “dosiahol”, aby Fico po vražde Kuciaka už nebol premiérom a nahradil ho Pellegrini – nuž, Bugár mal aj morálnejšiu možnosť.Mohol neísť s Ficom do vlády, alebo odísť po vražde z vlády a Fico by skončil v polovici volebného obdobia.
🟡Rozdrobená opozícia bez lídra a neschopnosť dohodnúť sa na dôležitých veciach pomáha len a len Ficovi, ktorý si už mädlí ruky.