06/05/2020
VLÁDNUTIE CEZ TLAČOVKY? NEPRÍPUSTNÉ!
Ani takmer dva mesiace po vyhlásení núdzového stavu podľa ústavného zákona č. 227/2002 Z.z., nie je možné sa dopátrať oficiálnych a zákonných nariadení, na základe ktorých sa vykonávajú niektoré karanténne opatrenia. Nemá ich vláda SR, MV SR, MZVaEZ, ani ombudsmanka. Tá už aj napomenula ministra vnútra.
Už samotné vyhlásenie núdzového stavu nebolo celkom v poriadku. Bezpečnostná rada SR je obchádzaná, Ústredný krízový štáb nefunguje tak ako má a sú k nemu vytvárané štruktúry a rozhodnutia sú prijímané iným postupom ako predpokladajú naše zákony.
Poviete si malichernosť. Veď nakoniec všetky opatrenia fungujú a prijaté rozhodnutia sú právne. Absolútne súhlasím s tým, že opatrenia fungujú. Ale kto preberie právnu zodpovednosť za poškodenie zdravia tým občanom, ktorí boli umiestnení do štátnej karantény do spoločnej izby s nakazenými osobami. Čo ak by zomreli, alebo došlo k trvalému poškodeniu ich zdravia?
Tento konkrétny problém padá na vrub ešte Pellegriniho vlády. Ale ani nová chybu nenapravila. Akékoľvek opatrenia vyhlásené cez tlačovú konferenciu majú nulovú právnu hodnotu.
Na nesúlad so zákonným postupom dlhodobo upozorňuje bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek. Na karanténne opatrenia upozorňuje aj ombudsmanka. Bezvýsledne. Dnes sa im na N-ku venuje Ria Gehrerová.
https://dennikn.sk/1882207/nariadenie-ktorym-policia-uzavrela-hranice-zrejme-neexistuje-povinna-statna-karantena-moze-byt-protiustavna/
Citujem z článku:
"Ústredný krízový štáb 12. marca, rozhodol o tom, že od 16. marca zastaví medzinárodné vlakové, autobusové aj letecké spojenia, zaviedol povinnú 14-dňovú karanténu pre všetkých ľudí vracajúcich sa zo zahraničia a zákaz vstupu cudzincov bez trvalého alebo prechodného pobytu na Slovensku.
Problém je v tom, že ministerstvo vnútra ani ministerstvo zahraničných vecí nám nevedia poslať dokument, v ktorom sa o týchto nových pravidlách píše. Dozvedeli sme sa o nich len z tlačovej konferencie a z tlačovej správy.
Ministerstvo nám namiesto tohto dokumentu poslalo len link na dve tlačové správy a informačný leták, pod ktorým nie je nik podpísaný. Doteraz preto nie je jasné, na základe akého oficiálneho dokumentu polícia na hraniciach zastavuje ľudí, zamedzuje im vstúpiť na Slovensko alebo ich posiela do štátnej karantény."
Článok 13 Ústavy SR hovorí celkom jasne:
(1) Povinnosti možno ukladať
a) zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach a pri zachovaní základných práv a slobôd,
b) medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 4, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb, alebo
c) nariadením vlády podľa čl. 120 ods. 2.
(2) Medze základných práv a slobôd možno upraviť za podmienok ustanovených touto ústavou len zákonom.
(3) Zákonné obmedzenia základných práv a slobôd musia platiť rovnako pre všetky prípady, ktoré spĺňajú ustanovené podmienky.
(4) Pri obmedzovaní základných práv a slobôd sa musí dbať na ich podstatu a zmysel. Takéto obmedzenia sa môžu použiť len na ustanovený cieľ.
Článok 120 Ústavy SR hovorí:
(1) Na vykonanie zákona a v jeho medziach môže vláda vydávať nariadenia.
(2) Ak tak ustanoví zákon, vláda je oprávnená vydávať nariadenia aj na vykonanie Európskej dohody o pridružení uzatvorenej medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na strane jednej a Slovenskou republikou na strane druhej a na vykonanie medzinárodných zmlúv podľa čl. 7 ods. 2.
(3) Nariadenie vlády podpisuje predseda vlády.
(4) Nariadenie vlády sa musí vyhlásiť spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
Riadiť krajinu cez tlačovky a konzília jednoducho nie je možné. Aj dobrý úmysel musí predsa byť realizovaný zákonnou formou.
Edit /21.22, 5.5.2020/
Poznámka: Za dva mesiace sme mohli urobiť jeden jednoduchý vládny portál, kde by boli zverejňované všetky opatrenia prijímané štátom,. Od ekonomických až po opatrenia obmedzujúce práva občanov. Občan aby bol ako stopovací pes, alebo celý deń sedel pred obrazovkou a robil si poznámky...