11/06/2026
Odboj mal počas druhej svetovej vojny mnoho podôb. Začínal sa tichými prejavmi odporu, ilegálnou činnosťou a vytváraním tajných sietí. V mnohých krajinách postupne prerástol do organizovaného a ozbrojeného odporu proti okupantom a domácim režimom.
Práve týmto témam sa bude venovať medzinárodná vedecká konferencia Odboj v dobe a pamäti, ktorá sa uskutoční 10. a 11. novembra 2026 v Banskej Bystrici.
Konferencia sa zameria na formovanie rezistencie v Európe a vo svete počas druhej svetovej vojny, spoluprácu odbojových organizácií, protiodbojovú činnosť, represie, propagandu, ale aj na otázku, ako sa odboj uchováva, skúma a pripomína v historickej pamäti.
Pozornosť bude venovaná aj úlohe pamäťových inštitúcií pri výskume, vzdelávaní a prezentácii dejín odboja.
Abstrakty príspevkov je možné zasielať do 20. septembra 2026. Viac informácií o tematických okruhoch, podmienkach prihlasovania a organizačných pokynoch nájdete v konferenčnej výzve.
Partnermi podujatia sú Múzeum Slovenského národného povstania, Vojenský historický ústav, Ústav pamäti národa a Slovenská historická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied.
Ďalšie dôležité informácie, témy a termíny nájdete tu:https://muzeumsnp.sk/engine/wp-content/uploads/2026/06/SK_konferencna_VYZVA.pdf