23/04/2021
MNOHÉ DETI U NÁS NIE SÚ V ŠKOLÁCH MOŽNO PRETO, ŽE POLITICI MAJÚ VŠELIJAKÉ TITULY Z BÁRSJAKÝCH UNIVERZÍT
Máme radi dáta a riadime sa nimi pri formulovaní úsudkov. Aj pri hodnotení našej pandemickej situácie je dôležité porovnávať. Volá sa to benchmark. Aby sme neotravovali číslami, tak dávame dáta do grafov a pridáme komentár. Benchmarkovať sa človek učí v náročnom prostredí na školách, pri štúdiu, vo firmách, na zložitých projektoch, od ostatných, od lídrov, od expertov, od autorít, od staršich. Ak niekto na školu nechodil, ak nečítal a neštudoval, ak robil na jednoduchých projektoch, väčšinou sám, lídrov nevidel, neuznáva, expertov má na srandu, autoritou je sám-sebe-si a starší sú mu na posmech, tak má(me) problém.
Ak niekto flákal posledné 2 roky na provinčnej fakulte provinčnej vysokej školy a veľmi pravdepodobne nie je tým človekom, ktorý by mal pozerať diplomové práce iných, lebo ani vlastnú poriadne nenapísal, tak by nemal byť kritickým hodnotiteľom reportov iných autorít a kapacít, lebo je možné, že im nerozumie.
Ak sa snaží v "partii" (koaličná rada?) dokonca robiť kompromisy nad dodanými reportami, ohýba dáta, čísla a aj ich zle interpretuje, tak môže vzniknúť nežiadúci výsledok, zlé rozhodnutie a nebodaj to ovplyvní životy stoviek ľudí. Úplne a celé zle by bolo, ak by to nemali byť stovky, ale stovky tisíc ľudí.
Nám sa to veľmi pravdepodobne stalo a stáva opakovane a preto nám deti sedia doma a nie v škole. Zatiaľ nám naplno išli len priemysel a automobilky, ale aj tie už stoja, lebo nie sú čipy. Takže už je doma aj pracovná sily spoza pásov. To nie je dobrá správa pre túto krajinu. Ale čítali sme, že hute idú naplno. Vďaka za dobré správy, lebo HDP je HDP! Potrebujeme rast. (pardon, odskočli sme od témy).
My nie sme štatistický úrad, interpretujeme dáta a ich vplyv na náš život. Na včera, na dnes na zajtra. Radi by sme mali aspoň malý vplyv a dopad na spôsob riadenia a správy vecí verejných - to je politika (z toho gréckeho slova). Ďakujeme za pochopenie.
📊 Ponúkame graf toho, ako sa počas 111 dní roka 2021 vysporiadali z pandémiou v Európe. Do grafu sme dali tie krajiny, kde došlo k poklesu oproti začiatku roka.
👉 Mnohé krajiny rastú, ale niekoľko krajín klesá
👉 Niektoré klesajú z nízkych, niektoré z vysokých hodnôt
👉 Slovensko KLESLO z vysokých hodnôt (3260 k 3. januáru)
👉 Slovensko KLESLO zásadne a pomaly (na 1/5 čísiel): 578
👉 Slovensko je v TOP3 v celej Európe
👉 Susednou krajinou k nám je Česko, čo len potvrdzuje dobrý trend, lebo je geograficky a chovaním podobná krajina a aj prepojenia (čo je pre šírenie vírusu dôležité) sú významné.
Tento graf je jedným z dôležitých podkladov pre akékoľvek budúce rozhodnutia. Je len jedným z viacerých grafov.
EPITEAM: prosíme zvážiť pri rozhodnutiach pri farbení okresov a púšťaní detí do škôl. Ak by ste mali aj fundamentálne dáta o 50 tisíc školákov, ktorí nastúpili do posledných ročníkov stredných škôl 8. marca pred 7 týždňami, tak by Vám to dotvorilo odpoveď na otázku:
SÚ ŠKOLY NA SLOVENSKU BEZPEČNÉ ALEBO NEBEZPEČNÉ?
Od 8. marca sme ponukli ako jediná krajina očkovanie učiteľom a nebolo to preto, aby sa cítili bezpečne v Lidli, na omši alebo od pondelka vo fitku a na terase na káve, však? Či?
No, ak nemáme plné nemocnice tých maturantov, ak nám školáci nenakazujú očkovaných učiteľov, ak dokonca školáci chodia domov k rodičom, ktorí sa od 40 rokov majú možnosť zaočkovať, tak šup-šup do školy s nimi, lebo nám končí školský rok. Už druhý apríl a máj sú mnohí školáci doma. Do školy možno ani netrafia.
Čítanie s porozumením je na Slovensku problém a nepredpokladáme, že na úrovni vedenia niektorých politických strán je to inak. Liekom na to je diskusia. ALE NIE MEDZI SEBOU. S INÝMI. V TOMTO PRÍPADE S ANALYTIKMI. ZVÁŽTE.
❗Nakoľko beží čas a už sme pripravili tisíce grafov a reportov, tak: We come up with bold ideas and rigorous evidence.
Viac v našich interaktívnych mapách, grafoch a tabuľkách:
https://databezpatosu.sk/reporty-a-interaktivne-mapy/