12/03/2024
AKTUALIZÁCIA 20.3: NADSTAVBA NA ZŠ NEBUDE!
Výzva na zvýšenie kapacít základných škôl
Vzhľadom na vyčerpanie alokácie žiadosťami o poskytnutie prostriedkov mechanizmu, ktoré splnili podmienky, bude výzva 20.3.2024 o 01:00 ráno uzavretá. Žiadosti o poskytnutie prostriedkov mechanizmu doručené (prostredníctvom UPVS alebo listinne) po tomto termíne nebudú zaradené do posudzovania.
https://www.minedu.sk/vyzva-na-zvysenie-kapacit-zakladnych-skol/
‐-----------
Milí rodičia budúcich prvákov,
Tešia sa už Vaše deti do školy na novú pani učiteľku/učiteľa a spolužiakov?
Kde ale budú chodiť do školy? Podarí sa postaviť nadstavba školy v našej obci do septembra, alebo budú žiaci musieť chodiť do "dočasných" tried?
Zaujímajú Vás odpovede na tieto, ale možno aj ďalšie otázky od nášho vedenia našej obce?
Ak áno, tak príďte vo štvrtok 14.marca 2024 do Matičného domu na zasadnutie obecného zastupiteľstva. Asi od 18hod sa začne pravidelná diskusia s občanmi. Odporúčam prísť skôr, lebo niekedy začne diskusia aj už od 17hod.
Asi dobre viete,že naša základná škola v Ivanke pri Dunaji má už dlhšie problém s vysokým počtom žiakov na škole. Nebudem sa vracať do histórie k tomu, že prečo k tomu nastalo. Skúsme sa v pár bodoch pozrieť na to ako vyzerá situácia na základnej škole na budúci školský rok:
- Zo základnej školy odchádza 71 deviatakov, ktorí sú momentálne v 3 triedach/učebniach. Počet očakávaných prvákov je na úrovni aspoň 4 nových tried. Skutočný počet prihlásených prvákov sa bude vedieť až po zápise, ktorý bude v piatok 5.aprila. Z uvedeného vyplýva, že minimálne jedna trieda pre nových prvákov na škole chýba.
- Už teraz ale niektorí žiaci/triedy v škole sedia v odborných učebniach ako napr. fyzikálna, alebo chemická trieda atď. A hlavne v chemickej triede je zle predstaviteľne, že tam pri tom zápachu budú naďalej sedieť žiaci počas celého školského roka.
- Pred dvomi týždňami sa uskutočnilo stretnutie vedenia základnej školy s vedením obce a zástupcami poslancov hlavne zo stavebno/dopravnej a kultúrno/školskej komisie, kde sa diskutovalo o možnostiach školy a obce. Ďalšie stretnutie je naplánované na 25.marca 2024.
- Obecný úrad deklaruje snahu získať financie na nadstavbu základnej školy prostredníctvom dotácie od štátu. Treba oceniť snahu obecného úradu, kde hlavne projektová manažérka pani Sláviková sa snaží všetko pripraviť tak, aby naša obec dotáciu na nadstavbu aj získala.
- Treba oceniť aj stanovisko starostu, ktorí na stretnutí poslancov tento týždeň deklaroval, že je v záujme obecného úradu prijať všetkých Ivanskych prvákov, ktorí majú nárok na prijatie podľa pravidiel určených vo VZN.
- Kde ale teda žiaci na našej základnej škole budú sedieť počas ďalšieho školského roku? Ak aj dostaneme dotácie od štátu na nadstavbu, do septembra sa asi nepodarí nadstavbu postaviť. Kde budú teda deti dočasne umiestnené? V priestoroch ZUŠ, bývalej VUB, alebo niekde inde?
- A čo nastane, ak predsa len nedostaneme dotáciu od štátu na výstavbu nadstavby?
Vidíme sa vo štvrtok v Matičnom dome. Ak sa chcete zapojit do diskusii občanov, nezabudnite sa pri príchode do Matičného domu zapísať do poradovnika diskutujúcich.
Pre tých, ktorí sa nemôžu zúčastniť osobne bude ako vždy k dispozícii online prenos z obecného zastupiteľstva.
Prajem ešte pekný deň.
Vlado Vaník