09/06/2026
Masarykova 20–22: Rekonštrukcia za 3,5 milióna alebo demolácia a nová budova za násobne viac?
Budova bývalého detašovaného železničného učilišťa mala byť za SAS vo vedení Ministerstva školstva SR rekonštruovaná z eurofondov. Počítať sa malo s presťahovaním Štátnej školskej inšpekcie a NIVAM-u.
V roku 2022 sa scelili pozemky pod areálom a budova sa vypratala. Dnes je v rozpočte vyčlenených približne 400-tisíc eur na jej zbúranie.
Zároveň platí, že:
✔️ Útvar hlavného architekta Košice vydal kladné stanovisko.
✔️ Krajský pamiatkový úrad konštatoval, že budova nespĺňa kvality kultúrnej pamiatky a nachádza sa mimo pamiatkovej zóny.
✔️ Podľa územného plánu ide o transformačné územie, kde je možná aj výrazne intenzívnejšia zástavba.
✔️ Objavil sa návrh zaradiť budovu medzi pamätihodnosti mesta, ten však nemá právnu silu zabrániť jej demolácii.
Dôležité je povedať aj to, že dnes nemáme potvrdené, aké budú ďalšie plány s pozemkom po prípadnej demolácii. Preto nechcem špekulovať, čo tam vznikne.
Napriek tomu považujem tento prípad za dôležitý precedens.
Ak sa totiž stane bežnou praxou, že sa staršie verejné budovy namiesto hľadania možnosti obnovy jednoducho zbúrajú, vytvárame nebezpečný model do budúcnosti. Nielen pre túto budovu, ale aj pre ďalšie objekty vo vlastníctve štátu či samospráv.
Preto sa budem majiteľa budovy pýtať:
➡️ Prečo sa upustilo od pôvodne plánovanej rekonštrukcie?
➡️ Aké odborné dôvody viedli k rozhodnutiu o demolácii?
➡️ Aké náklady bude mať celý proces?
➡️ Boli vyhodnotené aj alternatívy k zbúraniu budovy?
Pri nakladaní s verejným majetkom by malo byť samozrejmosťou najskôr vysvetliť, prečo je demolácia lepším riešením ako rekonštrukcia, modernizácia alebo iné možnosti využitia existujúcej budovy.