08/09/2023
KREMNICA SA PO PRVÝ RAZ PRIPOJILA K PIETNEJ SPOMIENKE NEZABUDNUTÍ SUSEDIA
K celoslovenskej pietnej spomienke Nezabudnutí susedia, ktorá sa slávi pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia, sa včera po prvý raz pripojila aj Kremnica. Na podujatí, ktoré organizovalo združenie SOS Kremnica spoločne s organizátormi cesloslovenskej spomienky si prítomní vypočuli z audiozáznamov príhovory Ladislava Welwarda, ktorý prežil holokaust, taktiež emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka a modlitbu za zosnulých v aramejskom jazyku predniesol rabín Mikhail B. Kapustin. Moderátorka podujatia, novinárka Iva Zigová potom odovzdala slovo Valérii Solčániovej, vedúcej Štátneho archívu Banská Bystrica - pracovisku archív Kremnica, ktorá prítomným priblížila pohnuté osudy výstavby a zániku židovskej synagógy, ktorá sa nachádzala vo dvore dnešnej predajne Cyklosanté. Hneď vedľa nej sa dodnes nachádza dom, v ktorom žili kremnickí rabíni.
K najdojímavejším momentom podujatia patrilo čítanie mien obetí holokaustu, ale aj mien záchrancov. Mená postupne čítali primátor Kremnice Martin Novodomec, vedúca kremnického archívu Valéria Solčániová, Daniel Haas Kianička zo združenia SOS Kremnička, mestský poslanec Marián Vojtko, ktorého starých rodičov ocenili titulmi Spravodlivý medzi národmi za záchranu životov Židov pred holokaustom, či Tamara Vykysalá, ktorá patrí k posledným potomkom židovských rodín v Kremnici. Za obete holokaustu zapálili sviece na svietniku a položili kamienky aj riaditeľ Základnej školy na Angyalovej ulici Igor Kríž a učiteľka Základnej školy Pavla Križku Zuzana Dobiasová.
Do čítania mien záchrancov sa zapojili aj žiaci oboch škôl, ďalej Hanka Károlyová, Karin Morávková, Zdeno Gális a Magdaléna Kamhalová. Prítomným sa za účasť poďakovala Kveta Fajčíková, ktorá ich pozvala na vystúpenie kapely Mojše Band, reprezentujúcej židovskú hudobnú tradíciu zo Slovenska. Kapela má pevné postavenie na európskej scéne vďaka inovatívnemu pohľadu na židovské dedičstvo najmä z regiónov bývalého Uhorska a účastníkov spomienky ich hudobná produkcia mimoriadne oslovila.
Hoci sa k Nezabudnutým susedom Kremnica pripojila po prvý raz, už v minulosti sa tu z iniciatívy pána Milana Rybárskeho začali organizovať spomienky na obete holokaustu, za čo mu patrí veľká vďaka. Prvá takáto spomienka sa konala v roku 2007 na symbolickom židovskom cintoríne.
Súčasný projekt bude mať v najbližších týždňoch ešte pokračovanie - na chodníku smerom od Akropoly k evanjelickému kostolu osadíme v krátkom čase aj prvý kremnický Kameň zmiznutých - tzv. stolperstein. Bude to práve oproti domu, kde v minulosti žili kremnickí rabíni. Stolperstein bude poctou rabínovi Markusovi Reichardtovi, ktorý v našom meste pôsobil takmer 40 rokov a ktorého životná púť sa skončila tragicky v roku 1942 vo vyhladzovcom tábore v Sobibore. Táto fáza projektu bude určená nielen pre školy, ale pre každého, kto má záujem dozvedieť sa viac o histórii svojho mesta. O inštalácii kameňa vás budeme priebežne informovať.
Poďakovanie:
Projekt by sme nemohli realizovať bez partnerov, ktorým vyjadrujeme touto cestou veľkú vďaku:
Banskobystrickému samosprávnemu kraju a jeho predsedovi Ondrejovi Lunterovi za finančnú podporu tohto projektu
Štátnemu archívu Banská Bystrica – pracovisko archív Kremnica, menovite p. doktorke Solčániovej za pomoc pri bádaní po osudoch rabína Markusa Reichardta
Organizátorom celoslovenskej spomienky Nezabudnutí susedia, predovšetkým rodine Klementovej
Mestu Kremnica, že bolo ústretové voči osadeniu prvého kameňa stolperstein
Kapele Mojše Band, že medzi nás prišla
Občianskemu združeniu Antikomplex.sk a Andrejovi Čiernemu, s ktorými komunikujeme záležitosti ohľadom osadenia prvého kameňa stolpersteine.
A samozrejme tým, ktorí sa od začiatku podieľali na realizácii tejto myšlienky: Danielovi Haas Kianičkovi a SOS Kremnica, Akropole Kremnica a Zdenkovi Gálisovi, Ive Zigovej, Karin Morávkovej, Hanke Károlyovej a K. Fajčíkovej.
Text: K. Fajčíková, Kremnické noviny, foto: Silver Jurtinus