06/11/2025
Velmi dobre napisany komentar! Odporucam precitat✌️
https://www.facebook.com/share/1Wr4RvVu7Z/?mibextid=wwXIfr
Rybníček reaguje na F**a: To s tým vítaním so zbraňou už ani nie je vtip
„Úctu si politik zaslúži za to, čo urobil, nie za to, že je pri moci,” odkazuje primátor Trenčína premiérovi.
Primátor Trenčína Richard Rybníček reaguje na vyjadrenia premiéra Roberta F**a, ktorý skritizoval Rybníčka za nedávny rozhovor v denníku Postoj.
F**a nahnevalo, keď Rybníček kritizoval papalášizmus vládnych politikov. Premiér k tomu natočil video, kde obvinil aj denník Postoj zo šírenia nenávisti a označil ho za protivládne médium.
„Pre nás, starostov a primátorov, je premiér partner. Už len preto, že tak ako vláda a poslanci, aj my sme volení občanmi a všetci sme zložili sľub, že im budeme slúžiť. Úprimne však musím povedať, že mám pocit, že pán premiér môj rozhovor pre internetový denník Postoj.sk vôbec nečítal,” reaguje na F**a Rybníček. „A áno, keď sa ma okrem iného novinári pýtajú, či som spokojný so štatnym rozpočtom a jeho dopadom na samosprávy, odpovedám: nie, nie som. Hovorím aj to, že tak táto vláda, ako aj tie predošlé, sa správali k peniazom určeným pre mestá a obce nedôstojne, ako keby si chodili ako na hotové. My pritom hospodárime zodpovedne a snažíme sa udržať služby pre ľudí napriek obrovským obmedzeniam.”
Rybníček v rozhovore povedal, že sa cíti ponížený, keď vidí, ako vláda robí výjazdové zasadnutia po regiónoch a primátori a ľudia v krojoch tam stoja s chlebom a soľou, vítajú ich a tancujú im. Fico jeho slová interpretoval tak, že Rybníček a denník Postoj odkazujú ľuďom, aby ho namiesto chleba a soli vítali „nabitou zbraňou“.
„Priznám sa, že po zhliadnutí videa pána premiéra som sa na chvíľu pýtal, či to myslí vážne,” tvrdí Rybníček. „Ak by ma v niektorej našej škole, škôlke, mestskom zariadení či na mestskej polícii vítali chlebom a soľou, myslel by som si, že si robia žarty alebo že im proste preskočilo. Nechodím žmoliť pšenicu ani „objímať kravy“, pretože symboly tradícií majú svoj význam a miesto. Žmoliť zrno má ten, kto tomu rozumie a kto mu vie dať hodnotu, a „objímať kravy“ majú tí, ktorí sa o ne starajú. Chlieb a soľ patria k úcte, k výnimočným momentom, nie k politickému píár. Zneužívať tieto symboly znamená ich znevažovať.”
Rybníček v statuse píše, že tradície si váži, ale práca politikov nie je podľa neho o tom, aby ich niekto vítal chlebom a soľou. „Nie sme králi ani prezidenti krajín. Sme v službe ľuďom. A úcta sa nezískava rituálmi, ale skutkami.”
„Mrzí ma, že premiér Fico vytvára dojem, akoby peniaze, ktoré poskytujú mestám a obciam dáva zo svojho. Nedáva. My obaja dočasne spravujeme verejné financie a majetok, ktoré patria našim občanom. Našou úlohou je ich rozumne a spravodlivo spravovať a rozdelovať aj spolu s poslancami. To je služba, nie privilégium,” pokračuje primátor.
Rybníček ďalej píše, že ak by samosprávy dostávali peniaze spravodlivo a s predvídateľnosťou, starostovia a primátori by o ne nemuseli „prosiť“ vládu.
„Pán premiér veľmi dobre vie, prečo to nefunguje. Pretože chýba odvaha na reformy, zodpovednosť za riadenie krajiny a namiesto riešení prichádza nezmyselná, nikam nevedúca politizácia vzťahov, tém a ľudí. A úprimne, to s tým „vítaním so zbraňou“ už ani nie je vtip. Úctu si politik zaslúži za to, čo urobil, nie za to, že je pri moci. Úctu si má získať skutkami, nie postavením.”
Viac čítajte tu: https://www.postoj.sk/184636/uctu-si-politik-zasluzi-za-to-co-urobil-nie-za-to-ze-je-pri-moci
Foto: Postoj/Adam Rábara