21/05/2026
Vyjadrenie ku klamstvám pána Daniela Kaničára
Verejný život a komunálna politika môžu prinášať aj kritiku, nesúhlas a aj tvrdé diskusie. To samozrejme rešpektujem. Čo však nerešpektujem, sú klamstvá, účelové očierňovanie a verejné podsúvanie nečestného konania.
Pán Daniel Kaničár ma zo svojho facebookového profilu Dan Kan v komentári k príspevku družstva spája s „kšeftami“ s Lukášom Krasňanským, predsedom VVDP Karpaty a uvádza aj ďalšie nepravdivé informácie.
Na tento komentár som sa rozhodla reagovať.
S družstvom VVDP Karpaty spolupracujem od roku 2011, keď som po prvýkrát požiadala družstvo, aby v rámci kultúrneho podujatia – vystúpenia folklórneho súboru Devín, pripravili pre hostí degustáciu vín. Ďalšie dlhoročné spolupráce potom nasledovali v pravidelnej účasti v alegorickom sprievode na pezinskom vinobraní, kde družstvo zabezpečovalo vyzdobený traktor, vlečku a burčiak. Družstvo nám vždy pripravovalo strapec pre krojovaných chalanov, ktorí kráčali v úvode sprievodu za Grinavu. Za túto spoluprácu sme družstvu nikdy neplatili, bolo to vnímané ako propagácia družstva a tiež podpora komunity a zviditeľnenie Grinavy.
Medzi ďalšie spolupráce občianskeho združenia Občianska iniciatíva Grinava, v ktorom som predsedníčka, patrilo dlhodobo aj bezplatné zabezpečovanie kontajnerov a pomoci pri jarných upratovaniach v grinavskom chotári a od roku 2022 aj v rámci celého mesta s názvom Zelený apríl a neskôr Zelený marec. Upratovania rovnako realizujeme od roku 2011. Tieto aktivity rovnako neboli nijako finančne odmeňované. Išlo o praktickú pomoc komunite, verejnému priestoru a prírode. My sme poskytli dobrovoľníkov a družstvo kontajner a dopravu. Ďalšie spolupráce spočívali napríklad v zabezpečení degustácie vín na niektorých spoločenských podujatiach, avšak pri týchto príležitostiach sme vo väčšine prípadov už za víno platili.
K intenzívnejšej spolupráci s družstvom došlo počas môjho poslaneckého mandátu, keď sme oslovovali družstvo na spoluprácu pri rôznych podujatiach. Išlo napríklad o stretnutia s občanmi v rámci poslaneckých dní, keď sme vyhodnotili, že centrum pre deti a mládež GrinGa nie je vhodné na tento typ stretnutí, tak sme požiadali družstvo o možnosť organizovať tieto stretnutia tam. Za všetky sme riadne zaplatili nájom. Družstvo nám pomohlo aj pri organizovaní koncertu skupiny Polemic, keď nám po negatívnom postoji mesta na poslednú chvíľu umožnili zrealizovať podujatie v ich priestoroch, rovnako sme zaplatili nájom.
Ďalšie spolupráce spočívali v organizovaní fašiangov, kde sme mali rozdelené časti podujatia a teda každá zo strán spoluorganizátorov si niesla vlastné náklady. Čo sa týka fašiangových zábav, v roku 2025 sme mali dohodu o vzájomnej spolupráci, ktorá spočívala v tom, že si sami upravíme a pripravíme dovtedy nevyužívaný priestor v budove VVDP a za to budeme mať k dispozícii tento priestor na fašiangovú zábavu bezodplatne. Investovali sme do výzdoby a rôznych úprav. V roku 2026 sme za fašiangy platili. Počas uplynulých rokov sme od družstva kupovali víno, sirupy alebo mušty na rôzne verejné podujatia v Grinave, ktoré sme organizovali - ako napríklad stavanie mája, deň matiek, jablkové hodovanie, deň detí, koncoročné podujatia a podobne. Čo sa týka darov od družstva na verejné podujatia, tak to boli niekoľkokrát bedničky s hroznom k letným filmovým premietaniam pre deti a niekoľko litrov burčiaku a mladého vína, ktoré sme dostali pre hostí na šarkaniády v chotári. Tieto dary sme odkomunikovali na sociálnej sieti ako poďakovanie družstvu a jeho propagáciu.
Osobitnou súčasťou spolupráce sú podujatia Oberačková slávnosť, ktoré si organizuje samo družstvo. Na spoluprácu na týchto podujatiach som bola oslovená v roku 2023 z dôvodu, že som mala viacročné skúsenosti s organizovaním iných verejných podujatí. Za tieto spolupráce som nikdy nedostala žiadne finančné prostriedky. Za spoluorganizovanie týchto podujatí som vždy dostala do daru krabicu vína s obsahom 6 kusov fliaš vína rôzneho druhu a minulý rok som ešte na vianočnom stretnutí dostala od družstva tašku s obsahom domácich produktov (víno, med, oblátky, údeniny) za spoluprácu počas roka.
S Lukášom Krasňanským sme ešte spoluorganizovali alebo rôzne participovali na verejnom a komunitnom živote v Grinave napríklad pri požehnaní mladým vínam, pri ochutnávkach mladých vín, družstvo zabezpečilo výzdobu na kruhovom objazde pri Tescu a podobne. Za tých 15 rokov spolupráce s družstvom toho bolo naozaj veľa.
K ďalším nepravdivým výrokom pána Kaničára iba stručne – podľa mojich vedomostí, Lukáš Krasňanský nemôže poľovať v Grinave. Čo sa týka oplotenia vinohradov, nejde o rozmar ani o snahu niekoho obmedzovať. Ide o praktickú ochranu poľnohospodárskej pôdy a úrody pred škodami divou zverou, ktorá reálne ohrozuje samotné prežitie vinohradov. Kto tvrdí opak, mal by zároveň povedať, aké účinné riešenie ponúka namiesto toho. Nestačí oplotenie odmietať. Treba povedať, ako inak účinne ochrániť vinohrady.
Príkladom výmyslov pána Kaničára je aj jeho tvrdenie, že som vybavila asfaltovanie cesty do chotára.
K oprave cesty pri hlavnom vstupe do vinohradov pri MŠ Orešie uvádzam, že ako poslanci za mestskú časť Grinava sme boli o už pripravenom návrhu riešenia informovaní e-mailom dňa 31. 7. 2025 vedúcim referátu dopravy a technickej infraštruktúry. Návrh bol v tom čase už pripravený, predtým prerokovaný aj s predsedom družstva, materiál na úpravu cesty bol už k dispozícii a mesto plánovalo zabezpečiť výber zhotoviteľa. Nešlo teda o žiadne zákulisné vybavovanie, ale o štandardnú pracovnú komunikáciu mesta s poslancami za mestskú časť a so subjektom, ktorý v dotknutom území dlhodobo pôsobí. Na uvedený e-mail som ešte reagovala dňa 4. 8. 2025 s tým, že som sa pýtala na možnosť doplnenia krátkeho úseku pri vjazde do viníc z ulice Orešie, ktorý býva po dažďoch pravidelne zanesený náplavami, ale keďže to nebolo v pláne, nepodarilo sa to zrealizovať.
Pán Kaničár sa ma nikdy nespýtal na žiadne z týchto informácií, nikdy sme osobne nekomunikovali, ani sme sa nestretli, okrem jednej jeho účasti na poslaneckom dni, kde bol medzi ďalšími hosťami.
Z verejne dostupných zdrojov možno zistiť, že pán Kaničár je prepojený so spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti kybernetickej bezpečnosti a sama sa prezentuje zásadami ako jasná komunikácia, obchodná etika a vzájomný rešpekt. O to zvláštnejšie pôsobí, keď človek z takéhoto prostredia bez overenia faktov šíri po sociálnych sieťach klamstvá a povýšenecké komentáre.
Družstvo VVDP Karpaty považujem za integrálnu súčasť Grinavy. Je neoddeliteľne spojené s našou históriou, s vinohradníckym charakterom miesta, kde žijeme, je spojené s prácou ľudí a s identitou Grinavy. S družstvom a s ľuďmi, ktorí mi a nám vždy pomohli, budem spolupracovať aj ďalej. Ďakujem Soni, Drahuške, Danke, Ivete, Mirovi, Vladovi, Stankovi, Peťovi, Denisovi, Lukášovi a mnohým ďalším za pomoc a spoluprácu. Vytvorili sme množstvo pekných podujatí a verím, že budeme spolupracovať aj ďalej.
Chápem, že niekomu by vyhovovalo, aby tieto nezmysly pána Kaničára mali reálny základ. Nemajú. Chápem aj to, že ak niekomu z rôznych osobných dôvodov, spolu s ďalšími jednotlivcami, prekáža činnosť a fungovanie družstva, používa rôzne zbrane a v domnelej anonymnej bezpečnosti internetu šíri nepravdy, arogantné osobné útoky a klamstvá. Lenže ani internet nie je priestor bez zodpovednosti. Aj takéto konanie má hranice. Morálne, verejné aj právne.
Pripájam faktúry, obraty na účte občianskeho združenia Občianska iniciatíva Grinava a fotografie z dlhoročnej spolupráce s grinavským družstvom VVDP Karpaty.