23/08/2022
Moria plné plastov!
Všetky moria a oceány sú plné plastov. Do kedy to budeme podporovať!
Vždy je vlastná skúsenosť lepšia ako 100 prednášok.
Na malom úseku pláže v severnom Taliansku, kde som bol s rodinou na dovolenke, som si urobil vlastné názory na neudržateľnosť našej konzumnej spoločnosti. Aj keď každé ráno pláže čistia a vyrovnávajú mechanizmy, každý deň som dokázal pozbierať na 100m úseku pláže plasty o objeme 5 litrov. To ukazuje na obrovské znečistenie morí plastovým odpadom, ktoré prehliadame. Okrem toho, že je to nesmierne neestetické kúpať sa a opaľovať medzi odpadkami, oveľa závažnejšie je omývanie plastového odpadu morskými vlnami a pieskom. Z tých potom vo vode zostávajú tzv. mikro-plasty, ktoré máme v našom tele už všetci, zvieratá aj ľudia.
Za posledné dva roky sa situácia namiesto zlepšenia ešte viac vyhrotila. Množstvo balených tovarov na jedno použitie, jedlo namiesto v reštaurácii domov, káva so sebou len v poplastovanom poháriku. Riešenie pandémie jednorázovými testami, ohromné množstvá respirátorov a masiek a mnoho iného čo svetovú spotrebu plastov na jedno použitie iba podporuje.
Aké budú dopady našich dnešných rozhodnutí? Ako možno zosúladiť riešenie pandémie pri výrobe toľkých jednorázových plastov s ochranou planéty? Neprinesie to ešte horšiu pandémiu súvisiacu so zanesením organizmov mikro-plastami a chorobami s tým spojenými?
Budúcnosť ukáže.
Ako to zastaviť?
Určite je potrebné zastaviť nezmyselnú produkciu plastov na jedno použitie. Iniciovať osvetu obyvateľstva v oblasti škodlivosti takéhoto konania na náš ekosystém. Všetko ide od nás spotrebiteľov. Pokiaľ my sami obmedzíme spotrebu, výrobcovia ju obmedzia tiež. Dopyt vytvára ponuku.
Vieme zaviesť aj dane a zákony na obmedzenie jednorázových plastov. Určite áno!
Teraz začnite od seba a obmedzte plasty na jedno použitie!
článok od Erik ELEK
https://www.hnutiezeleni.sk/265-2/