Ženský spolok, ktorý už takmer 150 rokov pomáha hľadať špecifiká ženského prístupu v politickej, ekonomickej, sociálnej i súkromnej sfére či možnosti sebarealizácie a osobnostného rastu, ale i nachádzať krásu všedného dňa. augusta 1869 s cieľom vzdelávať slovenské ženy vo financiách, varení, výchove detí a kultúre. Členky Živeny sa učili poznávať históriu a čerpať z nej, učili sa ako viesť domácno
sť i ako získať peniaze na zlepšenie finančnej situácie rodiny. V roku 1919 založili prvú vlastnú školu Živeny a rodinnú školu, v roku 1922 prvé jasle na území Slovenska. Živenu viedli múdre, vzdelané ženy, s veľkým srdcom pre národnú hrdosť. V roku 1948 založili aj národopisnú skupinu a na návrh členky Živeny, speváčky a etnografky Ľuby Pavlovičovej – Bakovej ju nazvali Lúčnica.
Živena, spolok slovenských žien, má v súčasnosti na Slovensku viac ako 1000 členiek v 15. miestnych odboroch. Aktuálnou predsedníčkou Živeny je pani Magda Vášáryová, ktorá bola zvolená na Valnom zhromaždení v novembri 2013.
„V oblasti spolkového hnutia, v ktorom sa uplatňovala okrem kultúrno-výchovnej aj sociálno-charitatívna činnosť, najväčší kus práce vykonal miestny odbor Živeny.“ Prvá písomná zmienka o spolku Živena
v okrese Trebišov pochádza z roku 1936 a dozvedáme sa o nej z knihy Dejiny Trebišova. Rozhodli sme sa nadviazať na túto tradíciu a preto sa v mesiaci máj 2021 zišli zakladajúce členky nášho miestneho odboru. Na ustanovujúcej schôdzi bola za predsedníčku MO Živena zvolená Ing.Michaela Hustá a za podpredsedníčku Mgr.Ingrid Viktorová. V obnovení histórie najstaršieho ženského spolku v našom meste sme videli predovšetkým možnosť sebarealizácie, osobného rastu, poznávanie histórie a zachovávanie tradičných hodnôt ako sú solidarita, tolerancia, priateľstvo. Chceme inšpirovať ženy k duchovnému rozvoju prostredníctvom prednášok a seminárov a formovať a podporovať líderské osobnosti medzi ženami, vyvíjame dobrovoľnícku a charitatívnu činnosť. Aby sme oboznámili širokú verejnosť s tým, že v meste Trebišov vznikol najmladší odbor najstaršieho ženského spolku, zasadili smev novembri 2021 za účasti primátoraPhDr Mareka Čižmára a zástupcu primátora Ing.Petra Duča v meste lipu – symbol slovanskej vzájomnosti. V decembri sme vyrobili vianočné ikebany, ktoré sme rozdali do centier pre seniorov v okrese. V tomto roku plánujeme zorganizovať charitatívnu zbierku šiat, hračiek a detských kníha tiež organizovať ďalšie podujatia - od kurzu paličkovanej čipky až po návštevy kultúrnych podujatí.