02/06/2026
Pár slov pána poslanca Národnej rady SR k nedeľnému stretnutiu v Ruskinovciach.Ďakujeme za podporu.
Ruskinovce. Jedna z obcí, ktorú komunisti vysťahovali spolu s ďalšími obcami Levočských vrchov (Blažov, Dvorce, Ľubické kúpele), aby tam zriadili vojenský výcvikový priestor. Obyvatelia vtedy museli opustiť všetko, čo mali a so slzami a pocitom krivdy odišli. Lepšie povedané, boli vyhnaní zo zeme svojich predkov.
Namiesto kostolných zvonov či spevov počas sviatkov, tam roky bolo počuť len streľbu, rachot vojenskej techniky a hurhaj nie výnimočne opitých príslušníkov ruskej posádky, ktorá nahradila domácich obyvateľov.
Desaťročia sa pôvodní obyvatelia a ich potomkovia snažia dovolať spravodlivosti, dostať sa ku svojej dedovizni, o ktorú bezohľadne prišli. Štát sa desaťročia tvári, že to rieši. Dokonca tam štát aj investoval peniaze do turistickej infraštruktúry.
Minister Kaliňák pred pár dňami oznámil, že tam hodlá vojenský výcvikový priestor obnoviť. Pamätníci i potomkovia sú v šoku, cítia sa opätovne oklamaní, podvedení a ponížení.
Cez víkend ma tam pozvali na stretnutie vysídlených obyvateľov. Čakal som pár ľudí, čo prídu horekovať nad do neba volajúcou nespravodlivosťou. Na moje prekvapenie tam bolo pár stoviek ľudí, ktorí sa chceli stretnúť, zomknúť, poradiť. Nie v zlobe, nenávisti, v agresívnych výrokoch a urážkach. Ale kultivovane, vecne, avšak odhodlane. Rozhodnutí čeliť pokračujúcej, ba znásobujúcej sa krivde. Veľa výrokov a myšlienok som si vypočul. Mnohé vo mne rezonujú doteraz. Najviac asi: „boľševik je boľševik. Ten vždy bezohľadne berie to, čo mu nepatrí“. A ešte: „my sme odtiaľ konečne jednu armádu vyhnali (rozumej Rusov), naše deti vyženú i ďalšiu. A konečne budú môcť chodiť po poliach a lesoch, čo patrili ich pradedom a po práve patria im“.
Sám seba sa pýtam, kde je právo, kde je ústava, kde je štát, kde je úcta, kde je demokracia? Kde sme sa to ocitli?
Urobím všetko čo je v mojich silách, aby som podporil týchto ľudí, túto krajinu. A chcem vyzvať všetkých, aby sa pridali. Nedajme si zobrať (ukradnúť) krajinu pod nohami. Brali ju našim predkom a chcú ju zobrať aj nám. Chcú ju zobrať našim deťom a vnúčatám.
(Fotografia: Múzeum Spiša)