13/04/2026
CENTRUM MESTA OZELENIE🌳
Pred pár dňami sme dokončili dlhodobo plánovanú výsadbu zeleného pásu stromov na ulici M. R. Štefánika. Ide skôr o obnovu starej výsadby stromov, ktorej zvyšky tu rástli ešte do roku 2014. Pri rekonštrukcii chodníka po nich ostali len diery v dlažbe. Kedysi tu rástli jasene a po ich odumretí sa stala ulica, hlavne v letnom období, prašnou a extrémne teplou.
🍁Preto sme sa rozhodli, že stromy vrátime naspäť a urobíme ulicu pestrejšou. Ako kultivar sme zvolili javor poľný, ktorého listy sa vyfarbujú do tmavočervena. Tento druh dreviny nie je náročný na pôdu, znáša letné suchá aj spevnené plochy a mestské prostredie. Pestovatelia ho odporúčajú na výsadbu uličných stromoradí. Chodník je dostatočne široký, takže aj po vytvorení zeleného pásu zostala zachovaná jeho minimálna, normou požadovaná šírka. Po rozobratí betónových kociek bola odstránená vrstva štrku, pod ktorým je už pôvodná zemina a stromy sa môžu zakoreniť. Dreviny sú vysadené do vyhĺbených výsadbových jám v hĺbke viac ako pol metra, a tie zodpovedajú veľkosti koreňového balu. Okolo nich v dĺžke celého záhonu zostala ponechaná vrstva štrku, ktorá bude slúžiť ako drenáž. Následne bol celý pás vyplnený zeminou a bude doplnený výsadbou trvaliek s postupným efektom kvitnutia počas celého vegetačného obdobia🌿🌹.
‼️Ostro sa preto ohradzujeme voči zneniu zavádzajúceho článku v istom slovenskom denníku, ktorý znehodnotil snahu našich zamestnancov o zdravšie a krajšie mestské prostredie. Považujeme preto za dôležité situáciu vysvetliť, keďže v denníku sme na to ako samospráva, ktorá výsadbu realizuje, priestor nedostali. Veríme, že v konečnom dôsledku ocenia prínos zelene najmä obyvatelia, ktorí v dotknutej lokalite bývajú👍.