08/06/2026
100 jaar voor de heer Gaspar Harry Adolf Arnold
De heer Gaspar Harry Adolf Arnold,
een nogal energieke man, met een slank postuur die een goed humeur heeft liefkozend en bekend staat als oom Harry of uncle Harry.
Meneer Harry Gaspar is geboren op 5 juni 1926 in het district Paramaribo.
Zijn ouders waren dhr. Henny Dalen en mw. Elizabeth Gaspar. Zijn grootvader dhr. Francisco Domingo, kwam uit Madeira ( in Portugal). Zijn grootvader was een heel goede landbouwer en dat heeft hij geërfd.
Oom Harry groeide op met zijn ouders, broer en zus, aan de Rust en Vredestraat, thans hernoemd tot de Frederik Derbystraat. Zijn jeugd was prettig en gezellig. Veel van de oude spelen van vroeger, zoals Eri Doris en Tiekie Paw, heeft hij gespeeld met de vriendjes in de buurt.
De Onderwijs instellingen die hij heeft doorlopen zijn alsvolgt:
* GLO de Themenschool (in de periode 1932 - 1940)
* ULO de Selecta school (in de periode 1940 - 1942)
* MULO Hendrik school (in de periode 1942 – 1944 )
Op de Hendrik school viel hij in de eerste weken al op vanwege zijn intelligentie en de goede basis die hij had meegekregen vanuit de Themenschool.
Het diploma van de Hendrik school behaalde hij op 18 jarige leeftijd.
Ongeveer een jaar daarna besloot hij Apotheker te willen worden. Hij ging in de opleiding voor Apothekers assistent en kwam in de leer terecht van Apotheker Ligeon in de periode 1945 – 1947.
*Loopbaan*
Uncle Harry heeft op verschillende plaatsen gewerkt, waar de resultaten zichtbaar zijn.
Hij trad in dienst van de Suralco, te Moengo waar hij werkte in het Laboratorium daana op het ministerie van Volksgezondheid, Vervuurt, manager / winkelhouder van een geweren winkel genaamd “De Vooruitgang, gevestigd aan de Knuffelsgracht in Paramaribo.
Verder voorman van een Harley Davidson motorfiets winkel. Hij trad wederom in dienst van 1968 tot 1978 bij het Ministerie van Volksgezondheid, alwaar hij zijn voltijdse werk cariere afsloot. "In deze periode was hij ondermeer in Nickerie gestationeerd als apothekers assistent bij de 'S lands apotheek Nickerie.
Hij heeft er voor enkele jaren met zijn gezin gewoond aan de Landingssstraat op het complex van de apotheek".
In het kort mag dus gezegt worden dat oom Harry de beroepen, Apothekers assistent, Ondernemer, Handelaar en Manager heeft vervuld tot zijn pensioen gerechtigde leeftijd.
Na zijn pensionering deed hij aan landbouw en daarnaast opende hij“Harry's Drugstore", die gevestigd was aan de Kankantriestraat.
*Het Gezinsleven*
Hij heeft in concubinaat geleefd met mw. M. Uiterloo en uit die relatie zijn er 2 zonen verwekt. Dhr. Harry trad vervolgens in het huwelijk met mw. C. Rees en uit dat huwelijk zijn 2 zonen geboren.
Na een scheiding hertrouwde hij met mw. V. Robertson waar er geen kinderen zijn voortgekomen. Momenteel is hij alleenstaand, maar geniet zondermeer van zijn kinderen en zijn 3 kleinkinderen.
Hij was als vader heel streng in de opvoeding, maar daarnaast ook erg lief en zorgzaam. Een leuk verhaal vertellen of voorlezen ontbrak nooit. Zo ook het brengen van lekkers naar huis, was voor hun als kind altijd een verassing en een feest.
Ondanks zijn drukke werkzaamheden, maakte hij altijd tijd voor zijn gezin en
was een zorgzame man.
De hobby's die oom Harry heeft zijn:
Handel, Landbouw & Tuinbouw en Moppen tappen.
Over het laatste kan hij boekdelen schrijven. Hij kan mensen altijd aan het lachen brengen totdat hun lachspieren verslapt raken.
De body building sport heeft hij ook beoefend in zijn jongeren jaren.
Mr. Gaspar leeft zeer gezond en is erg fit. Hij drinkt elke dag zijn zelf samengestelde vitamine dranken om zijn immuumsysteem sterk te houden. De enige gezondheidsklacht die dhr. Harry heeft is een slecht gehoor.
De vader van dhr. Harry Gaspar had de leeftijd van 105 jaar bereikt. Vandaar dat hij wist dat hij 100 zou halen. Dit is een motivatie om de leeftijdgrens te verhogen naar 120 jaar (en daar moest een ieder om lachen).
Een geheim om deze gezegende leeftijd te bereiken heeft hij niet, maar zegt wel dat hij altijd gezond heeft gegeten en geleefd. Zijn motto is "als iemand jouw iets gedaan heeft laat het gaan en vorm geen haat en wrok tegen de persoon".
Als kind is dhr. Harry in het geloof van de EBG gedoopt. Op 31 jarige leeftijd trad oom Harry toe tot de Islam. Hij weet niet precies wat de oorzaak is die tot zijn non activiteit heeft geleid. Hij gelooft wel dat er een Schepper is en wij moeten goed met elkaar leven.
De districtscommissaris van Paramaribo Noord Marlon Budike, overhandigde de enveloppe aan dhr. Gasper Harry Adolf Arnold, namens de president van de Republiek Suriname Hare Excellentie Jennifer Geerlings-Simons.
Verder kreeg hij uit handen van de Adjunct Districts- Secretaris M. Drenthe een verjaardagsoorkonde. De Adjunct- Districts Secretaris
N. Amnia, had de eer het levensverhaal te vertellen.