Clicky

Chicagowski Bazar Metodyczny

Chicagowski Bazar Metodyczny Lokalny Ośrodek Metodyczny

Szanowni Państwo, z wielką przyjemnością informujemy, iż w styczniu 2016 roku, przy wsparciu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, powołany został w Chicago Lokalny Ośrodek Metodyczny, LOM – inicjatywa Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Liderzy LOM będą kontynuować działania ODN SWP w Chicago poprzez przygotowanie i realizowanie lokalnych form doskonalenia za

wodowego nauczycieli, których celem jest wspieranie polonijnych środowisk nauczycielskich, pedagogicznych i ośrodków edukacyjnych.

Operating as usual

Smacznego 🥟🥧🍯
07/14/2022

Smacznego 🥟🥧🍯

Jakie polskie danie wspominasz najlepiej❓

Przedstawiamy wam nowy cykl
➡️“Kulinarna podróż po Polsce”

Chcemy wam przybliżyć oraz przypomnieć smaki dzieciństwa, które kiedyś królowały w Waszych domach. Zainspiruj się i razem ze swoim dzieckiem przygotuj Waszą ulubioną potrawę z Polski.

Bardzo będzie nam miło, jeśli podzielicie się z nami waszymi zdjęciami z tej kulinarnej przygody po Polsce. Już w przyszłym tygodniu pierwszy kulinarny region i jego skarby. 🚋🗺🍽

P hymnie
07/12/2022
Film dokumentalny „Dzieje hymnu polskiego”

P hymnie

Film „Dzieje hymnu polskiego”, zrealizowany został przez Departament Współpracy z Polonią i P***kami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Reżyseria -...

A może rodzinnie do muzeum 🤔
07/10/2022

A może rodzinnie do muzeum 🤔

Jesteśmy ciekawi Waszych doświadczeń oraz spostrzeżeń na wybrane tematy. Aby Was zachęcić, mamy małą niespodziankę 🤩
Skomentujcie wybrany artykuł na EPALE, a my nagrodzimy najciekawsze komentarze zestawem gadżetów EPALE 🎁
Lista artykułów biorących udział w akcji oraz szczegóły na EPALE
https://bit.ly/EPALE_zabierz_glos

O dzielnym 🇵🇱Misiu 🐻Wojtku
06/01/2022

O dzielnym 🇵🇱Misiu 🐻Wojtku

🐻 Kim był miś Wojtek❓

II wojna światowa była dramatyczną i ciemną kartą w historii świata. Ale i wówczas zdarzały się jaśniejsze momenty. Jednym z nich jest historia niedźwiedzia Wojtka, który – trochę przypadkiem – trafił do polskiego wojska i został... żołnierzem.

Po napaści Niemiec na ZSRS Józef Stalin zgodził się na mocy układu Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 roku na utworzenie polskiej armii złożonej z żołnierzy wypuszczonych z niewoli sowieckiej dzięki amnestii. W 1942 roku nowo utworzone wojsko, do którego mogli wstąpić deportowani Polacy, wraz z ludnością cywilną, zostało ewakuowane do Iranu. Tam kilku polskich żołnierzy kupiło od przygodnie spotkanego perskiego chłopca za dwie konserwy, tabliczkę czekolady i garść monet niedźwiedzia... Miś został on oficjalnie przyjęty do 2 Korpusu Polskiego i dosłużył się nawet stopnia kaprala!

Uwielbiał bawić się z żołnierzami i jeździć wojskowymi ciężarówkami. Wraz z polską armią przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Palestynę i Egipt, aż do Włoch, gdzie wziął udział w bitwie o Monte Cassino. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii – jednostki, do której należał Wojtek – stał się niedźwiedź niosący w łapach pocisk artyleryjski. Odznaka taka pojawiła się na samochodach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy.

ℹ Po zakończeniu działań wojennych, niedźwiedź wraz z wieloma polskimi żołnierzami został przetransportowany do Szkocji. Trafił do edynburskiego ogrodu zoologicznego, gdzie nie był szczęśliwy. Lata życia wśród ludzi nie pozwalały mu na przystosowanie się do życia wśród innych niedźwiedzi. W szkockim ZOO żył do 1963 roku.

🎞 Film animowany o misiu Wojtku: https://bit.ly/3zivObw

📷 Koloryzacja: Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii

05/29/2022

Dzisiaj w wieku 106 lat zmarła w Warszawie mjr Maria Mirecka-Loryś ps. "Marta" - ostatnia żyjąca przedwojenna działaczka Młodzieży Wszechpolskiej, oficer Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. W czasie II wojny światowej w randze kapitana Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych oraz Nagrodą Honorową IPN " Świadek Historii". Do końca życia aktywna na polu kombatanckim i narodowym.

Cześć Jej Pamięci❗️🇵🇱🙏

O kimś kto zagrał hejnał 🎺
05/18/2022

O kimś kto zagrał hejnał 🎺

05/02/2022

Zawsze pod 🇵🇱

Może potańczymy 😘
04/29/2022

Może potańczymy 😘

O 🇵🇱Sprawiedliwych …
04/19/2022

O 🇵🇱Sprawiedliwych …

MAPA TYGODNIA: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

II wojna światowa to czas wielkiej tragedii, szczególnie dla narodu żydowskiego. Część z jego przedstawicieli, egzystując ciągle w obliczu śmierci, przeżyło okres wojny, a pomocy licznym z nich udzielili mieszkańcy Polski. Notuje się bowiem - zgodnie ze statystykami IPN - że w Polsce udzielono schronienia od 30 do 120 tys. Żydówek i Żydów. Od 1963 roku zaczęto honorować te czyny tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, o którym traktuje zaprezentowana dzisiaj mapa.

Trudno jednoznacznie określić, ile osób pomagało oraz ile osób skorzystało z owej pomocy. Bazować można na danych przedstawianych przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie, który przyznaje tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Opracowując mapę, opieraliśmy się na danych ze stycznia 2021 roku. Wówczas uhonorowanych było 27 921 osób. Największą grupę stanowili obywatele Polski (25,7 % całości). Wśród nich widnieją takie osoby, jak Irena Sendlerowa, siostry Stefania i Helena Podgórskie, Zofia Kossak-Szczucka, Czesław Miłosz wraz z bratem Andrzejem, Tadeusz Pankiewicz, Mieczysław Fogg, Jarosław Iwaszkiewicz wraz z żoną Anną, Jan Żabiński z żoną Antoniną czy Józef Ulma z żoną Wiktorią oraz sześciorgiem dzieci. Ze wszystkich ratujących Europejczyków wyróżniają się również obywatele Holandii (21,2 %), Francji (14,9 %), Ukrainy (9,6 %) i Belgii (6,4 %). Proporcje te zaznaczyliśmy na mapie poprzez ułożenie z pojedynczych punktów wieżowców - jeden punkt oznacza jedną osobę uznaną za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. Spis tychże osób można znaleźć z podziałem na kraje pod następującym linkiem: https://www.yadvashem.org/righteous/statistics.html, a dane dotyczące samych Polek i P***ków – wraz z historiami niektórych - tutaj: https://sprawiedliwi.org.pl/pl/o-sprawiedliwych/instytut-yad-vashem/lista-yad-vashem.

Zatrzymując się przy samym odznaczeniu, należy wspomnieć, że przyznawane jest ono nie-Żydom (osobom i rodzinom), którzy w czasie II wojny światowej z narażeniem własnego życia ratowali Żydów i Żydówki. Co istotne, za ratowaniem nie mogły płynąć korzyści finansowe dla wybawcy. Sprawiedliwym przyznaje się medal z wytłoczonym imieniem i nazwiskiem oraz napisem pochodzącym z Talmudu, który w tłumaczeniu brzmi „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” oraz dyplom i przywilej umieszczenia nazwiska na Murze Honorowym w jerozolimskim Ogrodzie Sprawiedliwych. Niegdyś przysługiwało również prawo do zasadzenia drzewka w parku otaczającym Instytut Jad Waszem. Do dziś odznaczona osoba może liczyć również na różnego rodzaju przywileje przyznawane przez światowe organizacje żydowskie.

Czy wiecie, na kiedy przypada Narodowy Dzień Pamięci P***ków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką?
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: http://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Zachęcamy do zapoznania sir z artykułem
04/03/2022

Zachęcamy do zapoznania sir z artykułem

Sposób, w jaki mówimy do dzieci, słowa które do nich kierujemy, stają się ich wewnętrznym głosem. Słowa mają moc, słowa kiełkują w umyśle. Zwłaszcza te, które wyrażają ważni dla dziecka dorośli.
Obraz: strona Sickworld

Trochę na wesoło 🍷🍷
03/30/2022

Trochę na wesoło 🍷🍷

Sąsiedzi Polski
03/25/2022

Sąsiedzi Polski

LEKCJA GEOGRAFII

Ukraina to nasz sąsiad, o którym przeciętny P***k mało co do tej pory wiedział. Miasta ukraińskie, które od biedy potrafilibyśmy wymienić to Kijów, Lwów, Donieck i Odessa. Bardziej zorientowani pewnie wymieniliby jeszcze Charków (ośrodek naukowy mający 13 uniwersytetów) i Hulajpole skąd pochodził ataman Machno. Dzięki tej okropnej wojnie WSZYSCY odrabiamy nieco wstydliwą, zaległą lekcję geografii.

Dziś gdy docierają do nas dramatyczne wieści z frontu poznajemy bohaterskie miasta, które dzielnie bronią się przed agresją Putina. Poznajemy Ukrainę. To taka nasza wojenna lekcja geografii.

Wszyscy już wiemy, że MARIUPOL to ważny port, centrum przemysłu stoczniowego i maszynowego.

CZERNICHÓW to przemysł tekstylny, pochodzi stamtąd znana fabryka instrumentów.

CZERKASY to leżące na lewym brzegu Dniepru historyczne miasto, którego początki sięgają XIII wieku.

CHERSOŃ to miasto leżące na szlaku między Krymem, a Odessą, ośrodek naukowy, tu działa Akademia Marynarki Wojennej.

MIKOŁAJÓW to ośrodek przemysłu stoczniowego i włókienniczego.

SUMY to miasto leżące na północny zachód od Charkowa. A jeszcze broniące się dzielnie Hostomel i Wołnowacha i wiele innych miast.

Przykre, że dowiadujemy się o tych miastach z okazji strasznych informacji z frontu. Tu zbombardowano szpital, tam szkołę, a gdzie indziej teatr. Okropna lekcja geografii znaczoną ludzką krwią.

Świat nie powinien tego zapomnieć Putinowi i r***im generałom. Był pokój w Europie, a zburzył go botoksowy dyktator o impreialnych marzeniach.

Autor ilustracji: Javad Sedeqi

Co mam teraz robić 🤪
03/14/2022
Skończyłam, skończyłem! Co mam teraz robić? Część II

Co mam teraz robić 🤪

Poprzedni wpis poświęciłyśmy klasowym kącikom dla dzieci, które wcześniej skończyły pracę i mogły wybrać, jak spędzić czas nie przeszkadzając tym, którzy potrzebują go więcej.  Propozycja ta s…

A wojna dalej 😢
03/11/2022

A wojna dalej 😢

Dziś mija 16. dzień od agresji Rosji na Ukrainę. Kijów wciąż bohatersko broni swojej suwerenności i integralności terytorialnej, wspomagany przez świat zachodni, w tym państwa NATO.

Wciąż też zadajemy sobie pytania o bezpieczeństwo Polski. Jednym z jego filarów jest właśnie obecność Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Kilka dni temu pokazaliśmy mapę porównującą potencjał NATO i ZBiRu mierzony liczbą personelu wojskowego (https://www.facebook.com/ATLAS2022UW/photos/a.133149355182899/470338321463999/).

Dziś porównanie wydatków na zbrojenia.


_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: http://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Tyle romantyzmu 😜
03/09/2022

Tyle romantyzmu 😜

✨ Koszulka ROMANTYZM! ✨👉 https://nadwyraz.com/romantyzm

Zainspirowani decyzją Sejmu RP, który ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu, sklep Nadwyraz.com stworzył koszulkę ROMANTYZM z najwybitniejszymi polskimi przedstawicielami tej wspaniałej epoki! Obok Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i parnasisty Norwida pojawia się Aleksander Fredro – jeden z najlepszych komediopisarzy w historii literatury polskiej – a także Narcyza Żmichowska, autorka Poganki, uważana za prekursorkę feminizmu w Polsce.

Nie zapomnieli również o naszych rodzimych muzykach światowej sławy – Fryderyku Chopinie i Stanisławie Moniuszce, ani o mistrzu malarstwa Janie Matejce.

Koszulkę ROMANTYZM, będącą hołdem dla najwspanialszych polskich twórców tej epoki, polecamy na prezent dla miłośniczki kultury, literatury i sztuki, a zwłaszcza estetyki XIX wieku.

Poznajemy polonizmy 🇵🇱👍
03/01/2022

Poznajemy polonizmy 🇵🇱👍

MAPA TYGODNIA: Migracje słów z języka polskiego

Niedawno zarysowaliśmy tematykę zapożyczeń w języku polskim. Na licznych przykładach ukazaliśmy, że jest to pokaźna grupa. W błędzie będzie jednak ten, kto pomyśli, że w historii notuje się jedynie tego rodzaju transmisję międzyjęzykową. Język polski miał bowiem znaczący wpływ na inne języki, szczególnie te, które występują w sąsiedztwie naszego kraju. Tego rodzaju proces jest śladem po dawnym istotnym znaczeniu Polski na mapie Europy. Okres ten rozpoczął się w XVI wieku, zakończył zaś wraz z rozbiorami Polski, choć mówi się, że jeszcze w XIX wieku język polski rezonował na języki pobliskich krajów.

Opracowując zaprezentowaną mapę przyjęliśmy założenie, wedle którego polonizmy, czyli wyrazy polskie zakorzenione w innych językach, to wszystkie leksemy przepływające do innych języków za pośrednictwem języka polskiego (zarówno zapożyczenia rdzenne, jak i pośrednie). W tym miejscu należy również zaznaczyć, że duża część słów, które znalazły się na mapie może być w użyciu tylko w pewnych częściach danego kraju czy w dialektach, niektóre z nich mogą być też w pewien sposób anachroniczne.

Szczególnie liczną grupę polonizmów możemy znaleźć u naszych wschodnich sąsiadów (w Ukrainie, Białorusi i Rosji; przybyły one najczęściej poprzez historyczny język r***i) oraz na południu (w Czechach). Procesy, które stoją za tym faktem są różnorakie. Mogą nimi być dawny prestiż języka polskiego i polskich tekstów kultury, prowadzone wojny i konflikty czy różnego rodzaju współprace międzynarodowe. W ich efekcie w języku ukraińskim znaleźć możemy następujące słowa: гармата ‘armata’, шкіра ‘skóra’, жарт ‘żart’, скліп ‘piwnica’ (dawniej w j. polskim występowało również takie określenie na miejsce pod sklepem), процесія ‘procesja’, w języku białor***im: фартух 'fartuch', немаўлят 'niemowlę', фарба 'farba', слюсар 'ślusarz', пакой 'pokój', гаспадар 'gospodarz', студэнт 'student', выбітны ‘wybitny’, a w języku rosyjskim np. броня 'zbroja', капитан 'kapitan', капрал 'kapral', рыцарь 'rycerz', бунт 'bunt', замок 'zamek', аптека ‘apteka’, бутылка ‘butelka’, юмор ‘humor’, энергия ‘energia’, король ‘król’, награда ‘nagroda’, кредит ‘kredyt’, рынок ‘rynek’, хлопец 'chłopiec' czy хата 'chata' (wśród nich jest wiele polonizmów korelujących z wojowaniem, które w sporej części są pozostałością po wojnach polsko-moskiewskich z XVI i XVII wieku). Jak natomiast idzie o język czeski, okres najintensywniejszej transmisji słów z języka polskiego przypada na XIX wiek, kiedy to po dwóch stuleciach germanizacji rozpoczął się proces odrodzenia języka czeskiego. Zaczerpnięto wówczas z naszego kraju chociażby takie wyrazy, jak: báje ‘bajki, mity’, půvab ‘powab, wdzięk, urok’, vzor ‘wzór’, ponurý ‘ponury’, nudný ‘nudny’, slovník ‘słownik’, slovo/výraz ‘słowo/wyraz’, mazurka ‘taniec mazurek’, okres ‘okręg, powiat’, uwaha ‘uwaga’.

Język polski miał stosunkowo silny wpływ również na język litewski, rumuński, niemiecki i słowacki. Za przykłady niech posłużą: 1. J. litewski: agurkas 'ogórek', kopūstas 'kapusta', vyšnia 'wiśnia' , šalavijas 'szałwia', rabarbaras 'rabarbar', kronika 'kronika', komedija 'komedia', parlamentas 'parlament', monarchija 'monarchia', 2. J. rumuński: cancelar ‘kanclerz’, comandă ‘komenda’, seim ‘sejm’, parlament ‘parlament’, tribunal ‘trybunał’, staroste ‘starosta’, căpitan ‘kapitan’, hatman ‘hetman’, vodcă ‘wódka’, 3. J. niemiecki: Gurke ‘ogórek’ (dawniej w j. polskim ten wyraz również zapisywano z „u”), Dalli, dalli ‘dalej, dalej; szybciej’, Grenze ‘granica’, Quark ‘twaróg’, Zeisig ‘czyżyk’, Stieglitz ‘szczygieł’, Schlimak ‘ślimak bez skorupy’ (wiele słów przetransportowano do j. niemieckiego poprzez j. serbołużycki i połabski), 4. J. słowacki: milovať 'kochać, miłość', počuť 'słyszeć', sused 'sąsiad', sen 'sen, marzenie' (sporo z nich przywędrowało do Słowacji poprzez dialekty orawskie).

Które z wymienionych słów najbardziej was zdziwiło? Czy potraficie wymienić polonizmy występujące w języku angielskim?

_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: http://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

02/24/2022

Dzisiaj tylko to

KreatywnaPedagogika🤔 dziękujemy
02/20/2022
fajny JĘZYK OJCZYSTY

KreatywnaPedagogika🤔 dziękujemy

Bywają takie książki, które są źródłem nieustających edukacyjnych i twórczych inspiracji. Tak się dzieje, gdy „Dawniej, czyli drzewiej” , wpada w ręce polonistki/polonisty. Małgorzata S…

02/15/2022

O kobietach w AK pamietajmy, dzięki Marek Adamczyk👍

Tylko dla dorosłych 🥟🍷
02/09/2022
Did Mickiewicz Eat Potatoes? The Favourite Foods of Famous Poles

Tylko dla dorosłych 🥟🍷

What was Adam Mickiewicz’s favourite meal? What did Czesław Miłosz reach for when he wanted a snack? Knowing the culinary preferences of famous authors, artists, and politicians gives us a fuller picture of the individual and help us get to know them. When we discover what a person liked to eat ...

Jak bazar to i stragan z umiejętnościami 😘
01/20/2022

Jak bazar to i stragan z umiejętnościami 😘

Stragan z umiejętnościami poleca się na godziny wychowawcze w starszych klasach, zabierzcie go śmiało na zajęcia w szkole średniej, a tak wiele dowiecie się o swoich uczniach. Jak wykorzystać to zadanie i zrobić z niego udaną lekcję przeczytacie na blogu: https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2018/10/19/stragan-z-umiejetnosciami/

Coś dla nas w Chicago 🌬🌬😘
01/17/2022

Coś dla nas w Chicago 🌬🌬😘

PO WIETRZE jest świeże POWIETRZE 💨
POWIETRZE nie zawsze było POWIETRZEM. To bardzo stare słowo, notowane już w drugiej połowie XIV w., ale z całą pewnością dużo, dużo starsze, używane w okresie prasłowiańskim i pochodzące bezpośrednio od wyrażenia przyimkowego PO WIETRZE (w prasłowiańszczyźnie: *povětrьje < *po větru). Najpierw mówiono POWIETRZE na otwarte, odkryte miejsce, czyli miejsce, po którym hulał wiatr (dziś na takie miejsce mówimy WYGWIZDÓW). Później POWIETRZE zaczęło oznaczać pogodę: było więc dobre i złe powietrze – tak jak dziś jest ładna i brzydka pogoda. Od tego znaczenia powstało kolejne: POWIETRZE jako niebo – gradowe lub burzowe powietrze – tak jak dziś gradowe czy burzowe niebo. A stąd już prosta droga do POWIETRZA jako POWIETRZA – dawniej jednak w tym znaczeniu pojawiało się przede wszystkim „złe POWIETRZE” albo „morowe POWIETRZE”, a więc POWIETRZE jako droga rozprzestrzeniania się zarazy i jako sama zaraza. Dopiero rozwój medycyny, a wraz z nim wprowadzenie szczepień ochronnych, spowodowały stopniowe zanikanie epidemii chorób w Polsce (i w całej Europie), co z kolei sprawiło, że POWIETRZE przestało źle się kojarzyć i mogło zyskać współczesne neutralne lub pozytywnie zabarwione znaczenie.
[ESJP, II, 733; SEJP Bor, 473]

Address

6544 W. Higgins Avenue
Chicago, IL
60656

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Chicagowski Bazar Metodyczny posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Chicagowski Bazar Metodyczny:

Videos

Nearby government services


Other Public & Government Services in Chicago

Show All

Comments

Witajcie Kochani Rodacy, na wstępie to proszę wybaczcie że w ten sposób ale innaczej się nie da... , przekazuje prośbę do Polonii o wsparcie w obronie prawdy historii oraz czasu terażniejszego. Pomóżcie działać i bardziej
efektywnie działajcie w sprawie ratunku dobrego imienia jakim jest Prawda dla Naszej Ojczyzny!!! Szczęść Boże.
https://www.facebook.com/Komitet-przeciwdziałania-zniesławianiu-niszczeniu-Polski-i-P***ków-USA-342004003114416/?modal=admin_todo_tour
x

Other Public & Government Services in Chicago (show all)

Norwood Park Advisory Council Citizens for Merry Marwig Engine 119, Truck 55, Ambulance 39, Battalion 11 A1medi-cert The Veterans Club at Wilbur Wright College Matthew Bieszczat Volunteer Resource Center Chicago Incas Accurate Biometrics - Illinois Counseling Center of Illinois Express Apostille Services, LLC Puerto Rican Police Association - PRPA Alliance for Industry and Manufacturing Sunshine Learning center Tony Passero Spin Cycles Mural Chicago Chapter of Illinois Association of the Deaf