OgniwoPl

OgniwoPl Polska Szkoła "Ogniwo" prowadzi działalność edukacyjną i wychowawczą dzieci i młodzieży polskiego po
(21)

Polska Szkoła "Ogniwo" prowadzi działalność edukacyjną i wychowawczą dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych.

06/18/2023

❗📢 Zapraszamy wszystkich do udziału w otwartej 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝗻𝘁𝗮𝗰𝗷𝗶 𝗼 𝗸𝘂𝗰𝗵𝗻𝗶 𝗽𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷, jej tajnikach, zapomnianych przepisach, przywracaniu dawnych smaków, i wiele więcej! 👨‍🍳🍽😋

Wydarzenie odbędzie się 📆 w przyszły 𝗰𝘇𝘄𝗮𝗿𝘁𝗲𝗸, 𝟮𝟮 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮, 📌 𝘄 𝗖𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂𝗺 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗼-𝗦ł𝗼𝘄𝗶𝗮𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗺 The Polish & Slavic Center (PSC) (177 Kent Street, Brooklyn NY 11222) ⏰ 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗶𝗲 𝟭𝟴:𝟬𝟬. Wstęp na spotkanie jest wolny i bezpłatny.

Prelekcję poprowadzi 𝗠𝗮𝗰𝗶𝗲𝗷 𝗡𝗼𝘄𝗶𝗰𝗸𝗶, 𝘀𝘇𝗲𝗳 𝗸𝘂𝗰𝗵𝗻𝗶 𝗠𝘂𝘇𝗲𝘂𝗺 𝗣𝗮ł𝗮𝗰𝘂 𝗞𝗿𝗼́𝗹𝗮 𝗝𝗮𝗻𝗮 𝗜𝗜𝗜 𝘄 𝗪𝗶𝗹𝗮𝗻𝗼𝘄𝗶𝗲, gdzie współtworzy program edukacyjno-badawczy dedykowany kuchni polskiej.
Doświadczenie zawodowe zdobywał w Wielkiej Brytanii oraz Francji. Po okresie fascynacji nowoczesną kuchnią europejską postanowił połączyć swoje zamiłowanie do historii ze sztuką kulinarną i poświęcił się pracy rekonstruktorskiej oraz przepisom polskim pochodzącym z XVII i XVIII wieku. Maciej jest miłośnikiem i popularyzatorem dawnych odmian warzyw, owoców oraz dzikich roślin jadalnych. Współlaureat prestiżowej nagrody Europa Nostra 2019 oraz Wybitny Szef kuchni polskiej według Gault&Milleau 2018. Promuje tradycyjną kuchnię Polski w kraju na świecie m.in. we Francji, ZEA, Japonii, Korei, USA, Bliski Wschodzie. Miłośnik podróży, pracy w ogrodzie i bonsai.

Organizatorami spotkania są Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku i Centrum Polsko-Słowiańskie.

06/18/2023

WAŻNE INFORMACJE❗️❗️❗️

06/08/2023
Gratulacje, nagrody, dyplomy, kwiaty, życzenia i prezenty na wspaniałym Balu Absolwentów.W piątek 19 maja nasi uczniowie...
05/28/2023

Gratulacje, nagrody, dyplomy, kwiaty, życzenia i prezenty na wspaniałym Balu Absolwentów.
W piątek 19 maja nasi uczniowie klasy ósmej i maturzyści zakończyli Polską Szkołę Ogniwo.
To był naprawdę niesamowity rok,
mieliśmy naprawdę wybitnych uczniów i przewspaniałych rodziców. Bal Absolwentów był uwieńczeniem ich sukcesu.
Wszyscy super się z nimi bawiliśmy, na długo w pamięci pozostaną cudowne wspomnienia.

05/28/2023

Zapraszamy wszystkich na 𝗫𝗜𝗩 𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹 𝗧𝘆𝗴𝗼𝗱𝗻𝗶𝗸𝗮 𝗣𝗹𝘂𝘀, który odbędzie się w weekend 𝟯 𝗶 𝟰 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯 𝗿. 𝘄 𝗚𝗲𝗿𝗺𝗮𝗻 𝗠𝗮𝘀𝗼𝗻𝗶𝗰 𝗣𝗮𝗿𝗸 (89 Western Highway, Tappan NY 10983).

Konsulat Generalny RP jest patronem honorowym wydarzenia.

05/22/2023

Konsulat Generalny RP zaprasza widzów w każdym wieku na wyjątkowy 𝗸𝗼𝗻𝗰𝗲𝗿𝘁 𝘇 𝗽𝗼𝗲𝘇𝗷𝗮̨ 𝘀́𝗽𝗶𝗲𝘄𝗮𝗻𝗮̨ 𝗪𝗶𝘀ł𝗮𝘄𝘆 𝗦𝘇𝘆𝗺𝗯𝗼𝗿𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 w pięknych aranżacjach dwóch polskich artystek-wokalistek: Karoliny Beimcik i Joanny Kucharczyk pt. “A Hundred Comforts. Portrait of A Woman”.

Koncert odbędzie się 𝟲 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯 𝗿. 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟴:𝟬𝟬 𝘄 𝗖𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂𝗺 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗼-𝗦ł𝗼𝘄𝗶𝗮𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗺 𝗽𝗿𝘇𝘆 𝗞𝗲𝗻𝘁 𝗦𝘁𝗿𝗲𝗲𝘁.

O projekcie:

“𝗔 𝗛𝘂𝗻𝗱𝗿𝗲𝗱 𝗖𝗼𝗺𝗳𝗼𝗿𝘁𝘀- 𝗣𝗼𝗿𝘁𝗿𝗮𝗶𝘁 𝗼𝗳 𝗔 𝗪𝗼𝗺𝗮𝗻” to projekt inspirowany twórczością polskiej poetki, Wisławy Szymborskiej. Muzyka skomponowana została przez artystki do wybranych wierszy noblistki z nadzieją, że ich udźwiękowienie otworzy słuchacza na to, co najbardziej charakterystyczne w jej poezji: melancholijny humor, ironię, dowcip oraz dialektykę przypadku i konieczności.

O artystkach:

𝗞𝗮𝗿𝗼𝗹𝗶𝗻𝗮 𝗕𝗲𝗶𝗺𝗰𝗶𝗸 to wokalistka jazzowa, skrzypaczka i edukatorka. Inspiracje muzyczne czerpie z różnych źródeł, między innymi z polskiej i ukraińskiej poezji oraz muzyki tradycyjnej. Konsultantka wokalna Global Music Institute - partnerskiej akademii Berklee College of Music w Indiach. Kuratorka wielu projektów muzycznych pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Zorya” – międzynarodowy projekt promujący polską kulturę muzyczną w Nowym Jork, „Komeda. Historie Pisane dźwiękiem”, „Mały Etnolog”. Występowała w wielu miejscach na świecie takich jak Nowy Jork, Waszyngton, Meksyk, Ukraina, Niemcy i Indie. W lipcu 2017 roku Karolina Beimcik została zaproszona do programu Citizen Artist Incubator w Linzu, którego patronem honorowym jest Yo -Yo Ma.

𝗝𝗼𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗞𝘂𝗰𝗵𝗮𝗿𝗰𝘇𝘆𝗸 jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Uniwesytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wokalistka, pianistka, pedagog. Była dyrygentką pierwszej w Polsce jazzowej grupy wokalnej Jazz City Choir. Laureatka szeregu nagród: m.in. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, „Stacji Kutno” Festiwalu Jeremiego Przybory, "Tribute to Szpilman", Tytułu Najlepszego Wokalisty podczas Johnny Raducanu’s Festival (Rumunia), II miejsca i Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Voicingers (Polska), II miejsca na festiwalu Nomme Jazz (Estonia) – gdzie otrzymała także nagrodę specjalną Norweskiej Akademii Muzycznej.

Organizatorem koncertu jest The Polish & Slavic Center (PSC)
Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku jest patronem honorowym

Kolejny rok szkolny już za nami! W sobotę 20 maja odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w szkole Ogniwo. Życzy...
05/21/2023

Kolejny rok szkolny już za nami! W sobotę 20 maja odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w szkole Ogniwo. Życzymy wszystkim udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!

05/21/2023

Debiut w Carnegie Hall wielokrotnie nagradzanej polskiej skrzypaczki Magdaleny Filipczak we wtorek, 30 maja o godzinie 20:00 w Weill Recital Hall Carnegie Hall.

Program inspirowany jest motywem fantazji, i zawiera rzadko wykonywane na żywo Fantazje Schuberta i Schönberga. Filipczak prezentuje również wybrane fragmenty swojego debiutanckiego albumu Essence of Violin, w tym Fantazję Wieniawskiego oraz wirtuozowskie utwory Lutosławskiego, Brittena i Saint-Saëns/Ysaÿe. Cherchant, skomponowany na tę okazję przez Stephena Coxe'a i dedykowany Magdalenie Filipczak, będzie miał swoją światową premierę.

Przy fortepianie towarzyszyć jej będzie wybitna amerykańska pianistka Jessica Xylina Osborne.

Magdalena zagra na mistrzowskich skrzypcach Frencesco Rugeri (XVII wiek) dzięki wsparciu Beare’s International Violin Society w Londynie.

Więcej info i bilety: https://bit.ly/41h1RTO

05/21/2023

Już niebawem rusza osiemnasta edycja 𝗡𝗲𝘄 𝗬𝗼𝗿𝗸 𝗣𝗼𝗹𝗶𝘀𝗵 𝗙𝗶𝗹𝗺 𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘃𝗮𝗹!

10 i 11 czerwca w kinie Scandinavia House (58 Park Ave, Manhattan) będzie można zobaczyć filmy nowych talentów polskiego kina, o których mówi się już na świecie!

Festiwal będzie kontynuowany online do końca czerwca.

W tym roku obiecujące młode pokolenie polskich filmowców obejmie główną rolę w reprezentowaniu polskiego kina na Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku.
W programie znajdą się filmy, które wchodzą z sukcesem na ekrany polskich kin i zdobyły już nagrody na wielu festiwalach. Są wśród nich:
👉 CHLEB I SÓL - film Damiana Kocura.
👉 ROVING WOMAN - film Michała Chmielewskiego z udziałem Leny Góry i nominowanego do Oscara amerykańskiego aktora Johna Hawkesa.
👉 FILIP - film Michała Kwiecińskiego według powieści Leopolda Tyrmanda, który zdobył Srebrne Lwy na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni.
👉 NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI - komedia kryminalna Macieja Kawalskiego z rewelacyjną obsadą: Andrzej Seweryn, Marcin Dorociński, Tomasz Kot, Wojciech Mecwaldowski!

Filmom fabularnym towarzyszą pokazy filmów krótkometrażowych.

A także pokazywany wyłącznie podczas Festiwalu:
👉 HOMETOWN - film dokumentalny Anny Kokoszki, Romera i Mateusza Kudła, z udziałem Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza.

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku jest jednym ze sponsorów Festiwalu.

Gośćmi specjalnymi w tym roku będą: Ryszard Horowitz, Katarzyna Figura, Maciej Kawalski oraz Bartosz Nowacki.

Zapraszamy na stronę internetową (www.nypff.com) oraz na Facebook The New York Polish Film Festival i Instagram (IG: nypff) w celu uzyskania dalszych informacji.

05/21/2023
05/19/2023

Wakacje już tuż, tuż!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się w sobotę 5/20/23 o godzinie 9:30.

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na pizze i lody zaraz po zakończeniu.

05/14/2023

W dniu 13 maja 2023 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji „Dnia Mamy i Taty”, na którą uczniowie z klasy 1a i klasy 1 b zaprosili najbliższe i najważniejsze osoby w swoim życiu.
MAMA jest bardzo ważna, ale na drogach świata, razem z nią towarzyszy dzieciom- przyjaciel TATA.
Podczas dzisiejszej akademii, role się odwróciły, uczniowie stali się rodzicami i z humorem odegrali sceny „z życia wzięte”.
Drodzy Rodzice, dziękujemy za Waszą miłość, poświęcenie i ogromne serce.
Życzymy zdrowia, ogromnych pokładów cierpliwości i aby miłość, którą obdarzanie swoich bliskich wróciła do Was ze zdwojoną siłą.
Józef Ignacy Kraszewski napisał:
„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca- to miłość macierzyńska”.
Za pomoc w dzisiejszej akademii dziękujemy- Pani Ewie Blachno-Held, uczniom z klasy 6 i z klasy 7 oraz rodzicom.
I niech Dzień Mamy i Taty trwa cały rok!
Opracowała: Sylwia Drężek-wychowawczyni klasy 1b.

05/11/2023

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Wielickim, legendą himalaizmu, pierwszym zimowym zdobywcą Mt. Everestu, wielokrotnym uczestnikiem i kierownikiem wypraw w Himalaje, członkiem elitarnego Explorers Club.
Wydarzenie połączone będzie z projekcją filmu w reżyserii Grzegorza Lipca.
Spotkanie rozpocznie się 16 maja (wtorek) o godz. 19:00 w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku (233 Madison Ave., 10016 New York). Spotkanie prowadzone będzie w j. angielskim.
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o rejestrację poprzez link: https://forms.gle/UTwjA5fft7XcjBtJ6. Spotkanie ma charakter otwarty, zachęcamy do dalszego przekazywania zaproszenia.

Zapraszamy! Zapisy na rok szkolny 2023/2024, sprzedaż podręczników. Sobota 5/13 w godzinach 8-10:30AM.
05/09/2023

Zapraszamy! Zapisy na rok szkolny 2023/2024, sprzedaż podręczników. Sobota 5/13 w godzinach 8-10:30AM.

5/6/23W końcu doczekaliśmy się prawdziwej wiosny! Piękne słońce,  kwitnące drzewa i... koniec roku szkolnego za rogiem! ...
05/09/2023

5/6/23
W końcu doczekaliśmy się prawdziwej wiosny!
Piękne słońce, kwitnące drzewa i... koniec roku szkolnego za rogiem! Klasa I i II LO postanowiły odprężyć nadwyrężone ciężką pracą umysły (😉) i zaprosić wiosnę do szkoły. Wspólnymi siłami ozdobiliśmy nasz parking kolorami zbliżających się wakacji.

5/6/23Zatem dobiegliśmy do mety! I to w jakim stylu.Nikt nie poległ, każdy ukończył bieg po polskość w pełnym tego słowa...
05/09/2023

5/6/23
Zatem dobiegliśmy do mety! I to w jakim stylu.
Nikt nie poległ, każdy ukończył bieg po polskość w pełnym tego słowa znaczeniu.
6 maja 2023 czwórka maturzystów Polskiej Szkoły ,,Ogniwo” Sebastian Dec, Joanna Oleksy, Sebastian Marczewski i Jakub Starnawski przystąpili do egzaminów maturalnych kończących cykl nauczania w ,,Ogniwie”.
Piękna pogoda za oknem, wyjątkowo ładnie przygotowana sala, dobre humory, głowa pełna wiedzy i wyobraźni oraz przyjazna komisja, sprzyjały produktywności i kreatywności naszych maturzystów.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Monika Zarzycka, życząc licealistom połamania piór. Tak też się stało. Oj łamały się …….emocji było mnóstwo.
W pierwszej części abiturienci pisali testy pisemne z historii i geografii, po czym przystąpili do ustnego egzaminu prezentując wybrane miejsca w Polsce. Zafundowali komisji świetne podróże nad Bałtyk, Pojezierze Drawskie czy do pięknego Torunia. Ostatnim wyzwaniem była deklamacja wiersza z pamięci okraszona własną interpretacją. Bzy, jaśmin, mimozy, melodie serc , ulotność, przemijanie, relacje międzyludzkie, mądrość i schyłek wędrówki na ziemi przywoływane w wypowiedziach czwórki wspaniałych, zachwycały komisję egzaminacyjną w składzie: Renata Starnawski, Danuta Rasztubowicz i Edi Bando.
Przed absolwentami ,,Ogniwa” 2023 teraz już tylko polonez wraz z balem maturzystów.

05/09/2023

𝗞𝗼𝗻𝘀𝘂𝗹𝗮𝘁 𝗚𝗲𝗻𝗲𝗿𝗮𝗹𝗻𝘆 𝗥𝗣 𝘄 𝗡𝗼𝘄𝘆𝗺 𝗝𝗼𝗿𝗸𝘂 𝘇𝗮𝗽𝗿𝗮𝘀𝘇𝗮 𝗻𝗮 𝗽𝗼𝗸𝗮𝘇 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 "𝗥𝗲𝗺𝗲𝗯𝗲𝗿 𝗧𝗵𝗶𝘀" 𝗼 𝗝𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗞𝗮𝗿𝘀𝗸𝗶𝗺.

👉 Po filmie odbędzie się sesja 𝗤&𝗔 𝘇 𝗽. 𝗖𝗹𝗮𝗿𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗬𝗼𝘂𝗻𝗴𝗶𝗲𝗺 - scenarzystą sztuki pt. "Remember This. The lessonn of Jan Karski", której ekranizacją jest prezentowany film.

⏰ Pokaz odbędzie się w najbliższy czwartek, 11 maja, o godzinie 19:00.
📃 Zapraszamy do zapisania się przez formularz, za pośrednictwem którego można też wpisać się na naszą listę mailingową: www.polishyouth.org/karski
👩‍🎓👨‍🎓 Pokaz skierowany jest głównie do uczniów liceum i studentów.

Współorganizatorami wydarzenia są Centrala Polskich Szkół Dokształcających i Polskie Stowarzyszenie Młodzieży.

❗️ Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o zapisanie się przez formularz.
Udany zapis oznacza, że są Państwo na liście, Konsulat nie wysyła dodatkowych maili potwierdzających.

Kwietniowy projekt "Kopernik" był maturalną przymiarką klasy II LO.  Oprócz  faktów historycznych i biograficznych z życ...
05/07/2023

Kwietniowy projekt "Kopernik" był maturalną przymiarką klasy II LO. Oprócz faktów historycznych i biograficznych z życia słynnego, polskiego astronoma uczniowie postarali się o przedstawienie szczegółów astronomiczne-fizycznych w języku polskim.
Gratuluję pomysłów, ciekawych prac i nowo zdobytej wiedzy!
Wychowawczyni: P. Anna Jurewicz

4/29/23Sobotnie zajęcia w najmłodszej grupie przedszkolaków.
05/05/2023

4/29/23
Sobotnie zajęcia w najmłodszej grupie przedszkolaków.

05/05/2023

MATURA 2023
W sobotę, 6 maja w naszej szkole odbędzie się matura.
W tym roku do egzaminu przystąpią uczniowie: Joanna Oleksy, Sebastian Dec, Sebastian Marczewski i Kuba Starnawski.
Naszym maturzystom życzymy powodzenia i połamania piór!!

3 maja 2023Wiwat maj, trzeci maj!Obchody 3 Maja w szkole "Ogniwo".
05/03/2023

3 maja 2023
Wiwat maj, trzeci maj!
Obchody 3 Maja w szkole "Ogniwo".

05/03/2023

3 maja 2023
Wiwat maj, trzeci maj!

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku, która była ukoronawaniem obrad Sejmu Wielkiego.
Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą ustrój prawny państwa.

W dniu 3 maja obchodzimy święto narodowe.
Zapraszamy do obejrzenia filmiku jak uroczyście obchodziła to święto nasza szkoła.
Dziękujemy klasie 4, LO2 i klasie 7 za przygotowanie apelu i dekoracji na to ważne narodowe święto.

Klasa 4, wychowawczyni P. Grażyna Solak
Klasa LO2, wychowawczyni P. Anna Jurewicz
Klasa 7, wychowawczyni P. Monika Siuda

05/03/2023
05/03/2023

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do konkursu plastycznego " " skierowanego do dzieci w dwóch grupach wiekowych, 7 - 10 lat oraz 11 - 15 lat. Konkurs ma na celu edukowanie w zakresie zasad wywieszania polskiej flagi państwowej, historii barw narodowych i ich znaczenia oraz przekazanie wiedzy dotyczącej ważnych wydarzeń i wybitnych postaci z dziejów Państwa Polskiego.

Uczestnicy konkursu wykonują pracę plastyczną zgodną z tematem podanym w regulaminie konkursu. Na każdej pracy konkursowej musi się znaleźć polska flaga państwowa lub biało-czerwony motyw. Prace przesyłają w formie elektronicznej (zdjęcie pracy) rodzice/opiekunowie prawni poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie: www.naszaflaga.pl

Udział w konkursie jest bezpłatny. Dla laureatów przewidziane są cenne nagrody. W każdej kategorii I nagroda wynosi 2000 PLN, II nagroda – 1000 PLN, III nagroda – 500 PLN. W 2022 r. do konkursu wpłynęło 2059 zgłoszeń.

Wierzymy, że konkurs może stać się wspaniałą okazją do wzmocnienia przez dzieci polonijne więzi z Ojczyzną.

Z poważaniem,

Wojciech Zacharski

05/02/2023

🇵🇱❤️

04/30/2023

Kochani❗️
Zapraszamy na
II Piknik Familijny WOŚP Trenton Dzieciom💛
11 Czerwiec ! Mega atrakcje dla dzieci ‼️‼️‼️⬇️
PROFESSIONAL LASER TAG by GameTruck❗️
Balloon Artist❗️
70’ Obstacle Course❗️
Snow Cone Maker❗️Cotton Candy❗️Water Dunk Tunk❗️
Konkurs plastyczny organizowany przez Druch Studio Gallery Trenton, Nj Brunswick Ave.
Konkursy i gry dla dzieci ❗️
Loteria fantowa❗️Live DJ❗️
Polskie szamanko z grila oraz pieczone przez Polish Legion prosie❗️
Dzieci do lat 15 - Wstęp Darmowy❗️
Więcej szczegółów na plakacie⬇️
🔺Gorąco Zapraszamy🔺

04/30/2023
Serdecznie zapraszamy na zapisy do naszej szkoły jutro w sobotę 4/29 w godzinach 10:30-1PM i w sobotę 5/6 w godzinach 12...
04/28/2023

Serdecznie zapraszamy na zapisy do naszej szkoły jutro w sobotę 4/29 w godzinach 10:30-1PM i w sobotę 5/6 w godzinach 12-2PM.

04/24/2023

Pierwsza Dama zachęca uczniów z polonijnych i polskich placówek oświatowych poza granicami kraju do udziału w Konkursie Słowem-Polska.Dwie pierwsze edycje za...

"Kwiecień plecień poprzeplata trochę zimy, trochę lata” - i tak było 22 kwietnia, gdzie przy pięknej słonecznej pogodzie...
04/24/2023

"Kwiecień plecień poprzeplata trochę zimy, trochę lata” - i tak było 22 kwietnia, gdzie przy pięknej słonecznej pogodzie klasa 3 wspólnie z rodzicami w ramach wyjścia integracyjnego udała się na lodowisko. Zimny lód, ale gorąca atmosfera, dobry humor i czerwone policzki, piruety i zawirowania - swoje „sportowe umiejętności” reprezentowali uczniowie oraz odważni rodzice. Reszta naszej klasowej gromadki gorąco im kibicowała w
„zimowym klimacie”. Z wielką uciechą uczniowie udali się na pizzę oraz słodki poczęstunek. Śmiech, gwar - fajna sprawa! Dla każdego super zabawa!
Klasa 3
Wychowawczyni: P. Alicja Malczyk

4/15/23Po ciężkiej przeprawie przez polskie pasma i masywy górskie na lekcji geografii klasa II LO postanowiła udać się ...
04/23/2023

4/15/23
Po ciężkiej przeprawie przez polskie pasma i masywy górskie na lekcji geografii klasa II LO postanowiła udać się w podróż dookoła świata. Dwie drużyny rywalizowały ze sobą wykupując najsłynniejsze światowe perełki turystyki. Zabawa, przygoda i uśmiech były naszymi przewodnikami.

Klasa II LO
wychowawczyni: P. Anna Jurewicz

04/20/2023
Dnia 1 kwietnia, uczniowie klasy 1b wybrali się na wycieczkę szkolną do Filadelfijskiego Muzeum Iluzji.W cudownym świeci...
04/17/2023

Dnia 1 kwietnia, uczniowie klasy 1b wybrali się na wycieczkę szkolną do Filadelfijskiego Muzeum Iluzji.
W cudownym świecie mirażu doświadczali niemożliwego. Weszli w świat pozorów, złudzeń i paradoksów, co stało się efektem czegoś pozornie niewytłumaczalnego. Jak to się stało, że Kalina widziała głowę Alicji na talerzu? Ciekawy był labirynt luster, który odsłaniał nas w wielu odbiciach i położeniach. Czy Kalina w odbiciu lustrzanym mogła być Alicja? Jak to się stało, że Alicja zawisła w powietrzu, zniknęła nam z oczu jej postać, a widoczne były tylko nogi?
Czy to zwinność i spryt pozwolił Bernardowi, Adrianowi i Alexowi wejść na ścianę budynku? Te i wiele innych niemożliwych przygód były efektem iluzji- umiejętnego oszukiwania naszych zmysłów. Uczniowie dali ponieść się fantazji, świetnie się bawili i choć zmęczeni z uśmiechem wrócili do domów.
Klasa 1B
Wychowawczyni P. Sylwia Drężek

04/16/2023

W sobotę 4-15-23 odbył się nasz pierwszy szkolny Konkurs Recytatorski, zainicjowany przez uczennice klasy 1LO.
Do konkursu zgłosiło się 20 uczniów z klas 1- LO.
Jury konkursu stanowili: Pani Alina Groblicka, Karolina Trzuskot i Pan Ryszard Druch. Konkurs poprowadziły uczennice klasy 1LO- Olivia Szymkiewicz i Kornelia Małecka
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Ogrome BRAWO za piękną recytację wierszy.
Dziękujemy sponsorom konkursu Pani Alinie Groblickiej, Panu Ryszardowi Druchowi i Pani Dyrektor Monice Zarzyckiej za wspaniałe nagrody!
Uczennicom klasy 1LO dziękujemy za pomysł, prowadzenie i nauczycielowi (Pan Edi Bando) za pomoc przy organizacji.

Zapraszamy za rok na II Konkurs recytatorski!

04/16/2023

Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele.
Serdecznie zapraszamy na warsztaty stacjonarne, które poprowadzi p.Agnieszka Kaczmarczyk.
Szczegóły na plakacie :)

Address

752 Big Oak Road
Morrisville, PA
19067

Opening Hours

9:30am - 1pm

Telephone

(267) 566-6208

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when OgniwoPl posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to OgniwoPl:

Videos

Share

Our Story

Misja Szkoły

Jesteśmy organizacją niedochodową, która daje dzieciom możliwość zdobywania wiedzy o języku, kulturze i historii kraju ich przodków - Polsce. Poprzez edukację pragniemy wzbogacić życie naszych studentów, umożliwiamy im stworzenie społeczności, w której wspólne doświadczenia i nawiązane przyjaźnie, ukształtują ich świadomość i umożliwią czerpanie z tradycji przodków przez całe życie.

Nearby government services


Other Morrisville government services

Show All

Comments

Wesołych, zdrowych Świąt Bożego Narodzenia życzy klasa 0 z wychowawczynią.
Niech te Święta, tak wspaniałe, będą całe jakby z bajek,
niechaj gwiazdka z nieba leci, niech Mikołaj tuli dzieci,
biały puch niech z góry spada, niechaj piesek w nocy gada,
niech choinka pachnie pięknie, no i radość będzie wszędzie!

Zdrowych i Wesołych Świąt: Pani Dyrektor i Zarządowi, Nauczycielom,Kolegom i Koleżankom oraz Rodzicom życzy Klasa 1b z Wychowawczynią.
Niechaj ta magiczna chwila w czasie Świąt Bożego Narodzenia
Wypełni ciepłem każdy mroźny dzień,
gdyż Boże Narodzenie ma w sobie jakieś ciepło szczególne,
które rozgrzewa nawet w dni pochmurne.
Niechaj gwiazdy przypominają,
Że czasem wystarczy jedynie
pomyśleć życzenie…
By spełniło się pragnienie.
Spełnienia wszystkich świątecznych życzeń!

Nagranie- uczennice klasy 5
Wychowawczyni: Pani Marta Tymoczko
12/17/22
Jaselka w szkole "Ogniwo".
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych świątecznych tradycji. Jednym z nich sa Jasełka.
W tym roku, w świąteczną atmosferę wprowadziła wszystkich klasa 6 (wychowawczyni P. Danuta Rasztubowicz) i klasa 0A (wychowawczyni P. Agnieszka Wierzbicki).
Dzieci odwiedzil oczywiscie Mikolaj i obdarowal wszystkich pieknymi prezentami.
Po przedstawieniu odbyło się spotkanie wigilijne dla uczniow i nauczycieli.
Serdeczne podziękowania dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli zaangażowanych w tegoroczna uroczystość szkolną.
12/10/22
Wielkimi krokami nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, a z nimi grudniowe tradycje. Jesteśmy tak silnie z nimi związani, ze nie wyobrażamy sobie aby było inaczej. Sprawia nam przyjemność obdarowywanie bliskich prezentami, wspólne biesiadowanie czy kolędowanie, spotkania z Mikołajem.
W minioną sobotę 5 klasa miała przyjemność zakolędować w Oddziale Polsko - Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Trenton.
Dziewczynki zaśpiewały kolędę pt.” Była noc” , dla osób pracujących w banku przyniosły wykonane samodzielnie kartki z życzeniami świątecznymi i czekoladki.
Wielką niespodzianką dla dziewczynek był Mikołaj, który rozdał im prezenty.
Dziękujemy Pani Basi Milewski za zaproszenie i życzymy wszystkim wesołych Świat Bożego Narodzenia i wielu pomyślności w Nowym Roku.
opt. P. Marta Tymoczko
12/10/22
Wielkimi krokami nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, a z nimi grudniowe tradycje. Jesteśmy tak silnie z nimi związani, ze nie wyobrażamy sobie aby było inaczej. Sprawia nam przyjemność obdarowywanie bliskich prezentami, wspólne biesiadowanie czy kolędowanie, spotkania z Mikołajem.
W minioną sobotę 5 klasa miała przyjemność zakolędować w Oddziale Polsko - Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Trenton.
Dziewczynki zaśpiewały kolędę pt.” Była noc” , dla osób pracujących w banku przyniosły wykonane samodzielnie kartki z życzeniami świątecznymi i czekoladki.
Wielką niespodzianką dla dziewczynek był Mikołaj, który rozdał im prezenty.
Dziękujemy Pani Basi Milewski za zaproszenie i życzymy wszystkim wesołych Świat Bożego Narodzenia i wielu pomyślności w Nowym Roku.

opt. P. Marta Tymoczko
Jan Brzechwa, Thanksgiving i Zerówka

Czasami wykorzystujemy otaczające nas pory roku i święta, aby zaangażować naszych uczniów do twórczego działania. Na naszych ostatnich zajęciach w Zerówce -klasy 0 i 0A rozmawialiśmy o Thanksgiving Day, czyli Święcie Dziękczynienia, najbardziej rodzinnym dniem w amerykańskim kalendarzu. Historia Thanksgiving nawiązuje do przymierza między Europejczykami i Indianami, zawartego 400 lat temu. Dziś najważniejszą tradycją święta jest spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi. Podczas wspólnej kolacji stół zastawia się charakterystycznymi dla Thanksgiving potrawami, przede wszystkim – ogromnym indykiem i warzywami pod różnymi postaciami. I tak oto dzięki warzywom poczuliśmy powiew polskości. Bo jak tu nie wspomnieć o wierszu Jana Brzechwy „Na straganie”, który posłużył nam do zabawy w teatr, jesienny teatr. Dlaczego teatr? Zabawy teatralne, odgrywają bardzo istotną rolę. Wspierają rozwój intelektualny dzieci, pomagają w kształtowaniu charakteru i osobowości. Niepozorna zabawa wpływa na rozładowywanie nagromadzonych emocji, przyswajanie postaw moralnych, a także ćwiczenie zmysłu obserwacji i kształtowanie zainteresowań.
11/19/22 A tak wyglądały przygotowania do uroczystego apelu z okazji ślubowania pierwszaków …
11/19/22
Sobotnie zajęcia klasy II LO. Tym razem mogliśmy sprawdzić swoje zdolności artystyczne. Mieliśmy okazję gościć w szkole Panią Krystynę Jurewicz, znaną na Warmii i Mazurach działaczkę kulturalną, propagującą twórczość ludową i rzemieślniczą, nagrodzoną m.in Statuetką Świętego Jakuba, członkinię Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Polsce.
Dzięki Pani Krysi poznaliśmy metodę tworzenia oryginalnych bombek choinkowych z jedwabnych wstążek wpinanych w styropianowe kule.
Rękodzieło to wywodzi się z japońskiej sztuki ozdobnictwa Kanzashi. Pozwala na kreatywne, kolorowe i pełne wyobraźni tworzenie ozdób nie tylko choinkowych. My postanowiliśmy przygotować naszym rodzicom świąteczną niespodziankę w patriotycznych kolorach, ale o tym...pssst!, dopiero w święta 🎅
Dziękujemy Pani Krysi za wspaniałą lekcję, fajną zabawę i nową, bardzo ciekawą umiejętność.
W sobotę w dniu 19.11.2022 r. w naszej Polskiej Szkole „Ogniwo” odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Do tego wydarzenia uczniowie przygotowywali od dłuższego czasu, pilnie ćwicząc powierzone im role. Galę rozpoczęli programem artystycznym, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, matematyczne, wokalne i taneczne. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w czerwonych kokardach pod szyją i w biretach na głowach w tymże samym kolorze nadszedł najważniejszy moment uroczystości. Było to złożenie uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor dotknięciem „magicznym ołówkiem” z dumą przyjmując je do grona uczniów swojej szkoły, w towarzystwie wychowawców klas, od których uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej, a jednocześnie był to dowód, że są gotowe do sumiennej w niej pracy. To doniosłe wydarzenie upamiętniliśmy pamiątkowym zdjęciem i poczęstunkiem. Był to czas zasłużonego relaksu po wielkich emocjach i przeżyciach, a jednocześnie zadowolenia bycia już prawdziwym uczniem.
Kochane Pierwszaki!
Cieszymy się, że jesteście w „naszej szkolnej rodzinie”. Życzymy Wam wspaniałych przyjaciół, najlepszych ocen i samych sukcesów.
Dziękujemy osobom, które przyczyniły się do naszej uroczystości, aby miała charakter galowy: Pani Dyrektor, Pani Ewie, Pani Karolinie, starszym uczniom biorącym udział w części artystycznej: Mayi Jeż i Alexowi Szyszko, uczniom występującym w poczcie sztandarowym jak również rodzicom za ich zaangażowanie i pomoc.
Opr. EM
#}