Embassy of Kosovo in Washington, DC

Embassy of Kosovo in Washington, DC Official page of the Embassy of Kosovo in Washington, DC. To see updates in your news feed, just click on 'Like'.

Operating as usual

09/20/2021
Photos from Vjosa Osmani's post
09/11/2021

Photos from Vjosa Osmani's post

20 vite më parë ndodhën sulmet terroriste në territorin e SHBA-ve me ç'rast humbën jetën rreth 3000 persona.Kosova pa he...
09/11/2021

20 vite më parë ndodhën sulmet terroriste në territorin e SHBA-ve me ç'rast humbën jetën rreth 3000 persona.
Kosova pa hezitim u rreshtua me SHBA-të dhe gjithë ata të cilët i mbrojnë vlerat më sublime të civilizimit.
Pas 20 viteve vazhdojmë t'iu përulemi të gjitha viktimave dhe atyre që humbën më të dashurit e tyre.

🇽🇰🇺🇸
#WeRemember911 #NeverForget

Photos from Ministry of Foreign Affairs and Diaspora - Republic of Kosovo's post
09/09/2021

Photos from Ministry of Foreign Affairs and Diaspora - Republic of Kosovo's post

Javën e kaluar në Detroit, në Kishën Katolike Shqiptare "Shën Pali", është mbajtur mbledhja komemorative për ta nderuar ...
09/07/2021

Javën e kaluar në Detroit, në Kishën Katolike Shqiptare "Shën Pali", është mbajtur mbledhja komemorative për ta nderuar jetën dhe veprën e z. Gjon Lulgjuraj.
Me këtë rast janë lexuar telegramet e ngushëllimit të dërguara nga Kryeministri i Republikës së Kosovës z.Albin Kurti dhe Presidenti i Republikës së Shqipërisë z.Ilir Meta.
Edhe njëherë shprehim ngushëllimet e sinqerta për familjen dhe miqtë e z. Gjon Lulgjuraj.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeeACvdfmwEVPWhYGswJjtIdJfjT-1N4OawclkRGaKP2w5ipw/viewform
09/07/2021
EducationUSA 2021 Southeastern Europe Virtual Fair, September 21 - Student Registration

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeeACvdfmwEVPWhYGswJjtIdJfjT-1N4OawclkRGaKP2w5ipw/viewform

Learn about studying in the United States! Join the EducationUSA Team and 35 U.S. colleges and universities for the EducationUSA Virtual Fair on September 21 at 18:30 CET. The university/college rooms will be open for two and a half hours. The EducationUSA Southeastern Europe Virtual Fair is FREE to...

Once again, the US shows global leadership and solidarity. Thank you 🇺🇸, for the generous vaccine donation today! We are...
09/06/2021

Once again, the US shows global leadership and solidarity. Thank you 🇺🇸, for the generous vaccine donation today! We are grateful for the continuous and strong support of our American friends.

09/03/2021

Sot kisha kënaqësinë të zhvilloj një bisedë telefonike me Zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, znj. Kamala Harris.

Partneriteti i shkëlqyeshëm dhe raportet e veçanta ndërmjet Kosovës dhe SHBA-ve ishin në qendër të kësaj bisede. Me këtë rast, i kam shprehur zv.presidentes Harris mirënjohjen e përhershme të popullit të Kosovës për mbështetjen e vazhdueshme nga SHBA-të dhe kam ritheksuar se SHBA-të mbeten partner kryesor strategjik i vendit tone në procesin e konsolidimit të shtetësisë.

Diskutuam edhe për situatën me pandeminë, me ç’rast falënderova edhe njëherë SHBA-të dhe presidentin Biden për donacionin prej mbi 500.000 vaksinash, të cilat pritet të vijnë këtë fundjavë. Një veprim i tillë e ka vulosur edhe njëherë miqësinë e palëkundshme në mes të dy vendeve tona, si dhe është dëshmia më e pastër e përkrahjes së parreshtur të SHBA-ve për vendin tonë.

Ndërkaq, zëvendëspresidentja Harris theksoi se SHBA-të janë thellësisht mirënjohëse ndaj Kosovës për bashkëpunimin e ngushtë dhe gatishmërinë e bujarinë e treguar për mikëpritjen e mijëra qytetarëve afganë.
Zv. Presidenja Harris shprehu po ashtu mirënjohjen e administratës Biden për mbështetjen e Kosovës në këtë mision dhe ritheksoi lidhjen personale dhe të thellë midis Administratës Biden dhe popullit të Kosovës. Gjatë bisedës, zv. Presidentja Harris përcolli falënderimin e saj të përzemërt për organizimin e ceremonisë për dhënien e Medaljes Presidenciale për Sundim të Ligjit për të ndjerin Beau Biden.

Në fund, e ftova zv. Presidenten Harris ta vizitojë Republikën e Kosovës, për t’i parë për nga afër sukseset tona të përbashkëta. 🇽🇰 🇺🇸

Atasheu i Mbrojtjes Nënkolonel z. Berat Shala filloi mandatin e tij në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Washington, ...
09/01/2021

Atasheu i Mbrojtjes Nënkolonel z. Berat Shala filloi mandatin e tij në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Washington, D.C.
z. Berat Shalës i urojmë suksese në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë, si dhe vazhdimësi në bashkëpunimin dhe forcimin e marrëdhënieve me aleatin dhe partnerin tonë strategjik në Shtetet e Bashkuara të Amerikës!

Mirë se erdhe Berat!

Atasheu i Mbrojtjes Nënkolonel z. Berat Shala filloi mandatin e tij në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Washington, D.C.
z. Berat Shalës i urojmë suksese në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë, si dhe vazhdimësi në bashkëpunimin dhe forcimin e marrëdhënieve me aleatin dhe partnerin tonë strategjik në Shtetet e Bashkuara të Amerikës!

Mirë se erdhe Berat!

Photos from Vjosa Osmani's post
08/30/2021

Photos from Vjosa Osmani's post

Kosovo welcomes the first group of Afghan refugees that have arrived in Kosovo today. Kosovo will shelter about 2000 Afg...
08/29/2021

Kosovo welcomes the first group of Afghan refugees that have arrived in Kosovo today. Kosovo will shelter about 2000 Afghans. We stand by our partner and friend the United States of America, and Afghan people in need during these difficult times. 🇺🇸🇽🇰

Today on the 111th birthday of Mother Teresa, we remember her noble service and big heart. As a symbol of peace and love...
08/26/2021

Today on the 111th birthday of Mother Teresa, we remember her noble service and big heart. As a symbol of peace and love, she is the embodiment of the values the Albanian people hold dear.

Sot, në ditëlindjen e 111-të të nënës sonë, Shën Terezës, kujtojmë përplot nderim simbolin e dashurisë dhe të paqes, e cila botës ia dhuroi vlerat e mira të saj e të popullit të saj shqiptar: dashurinë për njeriun, zemërgjerësinë dhe bashkëvuajtjen me më të dobtit.

President Vjosa Osmani together with USAID Kosovo Mission Director Ms. Zeinah Salahi signing a grant agreement amendment...
08/25/2021

President Vjosa Osmani together with USAID Kosovo Mission Director Ms. Zeinah Salahi signing a grant agreement amendment, where $3.8million is added to the grant. These grants will be used to improve and increase the efficiency of services to Kosovo citizens from accountable institutions. 🇽🇰🇺🇸

Thank you for the visit today General Xhavit Gashi, and congratulations on receiving the Distinguished Foreign Service M...
08/20/2021

Thank you for the visit today General Xhavit Gashi, and congratulations on receiving the Distinguished Foreign Service Medal by the State of Iowa.

Once again, the US shows global leadership and solidarity. Thank you 🇺🇸, for the generous vaccine donation today! We are...
08/20/2021

Once again, the US shows global leadership and solidarity. Thank you 🇺🇸, for the generous vaccine donation today! We are grateful for the continuous and strong support of our American friends.

Thank you to the Albanian-American doctors who took part in this Public Service Announcement to raise awareness on the i...
08/17/2021
Disa mjekë shqiptarë në Amerikë bëjnë thirrje për vaksinim (VIDEO)

Thank you to the Albanian-American doctors who took part in this Public Service Announcement to raise awareness on the importance of getting the vaccine and together help curb the spread of Covid-19.

Pesë mjekë shqiptarë që jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës përmes disa video-mesazheve u kanë bërë thirrje popullatës në Kosovë që të marrin vaksinën kundër COVID-19. Nora Gashi, e cila është specialiste e mjekësisë interne në New Jeresy dhe Presidente e...

08/16/2021

The Government of the Republic of Kosovo has approved the provision of temporary and immediate protection to persons at risk of internal conflict in Afghanistan. During their stay in the Republic of Kosovo, the Afghan citizens will act in accordance with the legislation in force and enjoy their rights defined by the Law on Asylum.

Qeveria e Republikës së Kosovës
Ministry of Foreign Affairs and Diaspora - Republic of Kosovo

Photos from Ministry of Foreign Affairs and Diaspora - Republic of Kosovo's post
08/15/2021

Photos from Ministry of Foreign Affairs and Diaspora - Republic of Kosovo's post

08/15/2021

Following the recent developments in Afganistan, the Republic of Kosovo has positively responded to providing temporary shelter for innocent Afghan civilians, during this humanitarian emergency in Afghanistan. The people of Kosovo know well what it means to be forced to flee ones home and leave the place where you grew up and your loved ones behind. As such, in solidarity with the people of Afganistan and standing by our ally and strategic partner the United States of America, the President of Kosovo Ms. Vjosa Osmani has expressed readiness to welcome the Afghan citizens and provide a safe refuge for them in the Republic of Kosovo, while their immigration visas are processed.

08/14/2021

Administrata Postare e Kombeve të Bashkuara, UN Stamps, nderon Nënën Terezë duke e vendosur në pulla postare foton e saj.

Përmes kësaj pulle postare, kjo agjenci e OKB-së ka nderuar jetën dhe trashëgiminë e nobelistes Nëna Terezë për përpjekjet e saj të palodhshme ndaj njerëzve më me nevojë në botë.

https://unstamps.org/shop/mother-teresa-ny-definitive-us-1-80/

Falenderojmë Shoqatën e Mjekëve Shqiptaro-Amerikane për bashkëpunimin dhe mesazhin e dhënë lidhur me rëndësinë e vaksini...
08/13/2021
Disa mjekë shqiptarë në Amerikë bëjnë thirrje për vaksinim (VIDEO)

Falenderojmë Shoqatën e Mjekëve Shqiptaro-Amerikane për bashkëpunimin dhe mesazhin e dhënë lidhur me rëndësinë e vaksinimit kundër virusit Covid-19.

#vaksinohu

https://klankosova.tv/disa-mjeke-shqiptare-ne-amerike-bejne-thirrje-per-vaksinim-video-1/?fbclid=IwAR2nP8GQwWAyR6Uvwwn7qdAnP2LXs1oxqggr0Njxvg2Bl5wvvfyzULvLsTE

Pesë mjekë shqiptarë që jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës përmes disa video-mesazheve u kanë bërë thirrje popullatës në Kosovë që të marrin vaksinën kundër COVID-19. Nora Gashi, e cila është specialiste e mjekësisë interne në New Jeresy dhe Presidente e...

Today begins the 20th edition of DokuFest, International Documentary and Short Film Festival in Prizren. 📽This year Doku...
08/06/2021

Today begins the 20th edition of DokuFest, International Documentary and Short Film Festival in Prizren. 📽

This year DokuFest received over 3,000 applications, where the festival will present 106 films from 60 different countries, competing in 8 categories - showing a number of documentaries as well as an excellent collection of short films that have been recently produced.

Each year the festival brings the cinemas and improvised screening venues around Prizren’s historic city center. The festival is known for its lively atmosphere and the amazing enthusiasm in the city during these summer days. The festival will take place until August 14.

@Dokufest #DokufestXX

Deeply touched by the message of President Joe Biden, accepting the Presidential Medal on the Rule of Law - one of Kosov...
07/30/2021
Biden accepts posthumous Kosovo honor for late son's work

Deeply touched by the message of President Joe Biden, accepting the Presidential Medal on the Rule of Law - one of Kosovo’s highest honors, on behalf of his late son Beau Biden. Beau served in Kosovo among many other Americans who helped build our institutions over the past decades. Forever grateful for the American friendship and support. 🇽🇰🇺🇸

President Joe Biden accepts one of Kosovo’s highest honors on behalf of his late son, saying the Balkan nation “is in the hearts of the entire Biden family.”

Këtë javë Atasheu i Mbrojtjes Kolonel z. Ilir Qeriqi, përfundoi mandatin e tij në Ambasadën e Republikës së Kosovës në W...
07/29/2021

Këtë javë Atasheu i Mbrojtjes Kolonel z. Ilir Qeriqi, përfundoi mandatin e tij në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Washington, D.C.
Falenderojmë z. Qeriqi për kontributin e çmuar dhe punën e palodhshme në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë, për të forcuar mardhëniet me aleatin dhe partnerin tonë strategjik Shtetet e Bashkuara të Amerikës!

Suksese të mëtutjeshme, Ilir!

This week, the Defense Attache, Colonel Ilir Qeriqi completed his mandate at the Embassy of the Republic of Kosovo in Washington, D.C.
We thank Mr. Qeriqi for the valuable and tireless work for strengthening the relationship in security and defense with our ally and strategic partner, the United States of America!

Best of luck on your future endeavors, Ilir!

Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës
Forca e sigurisë së kosovës - FSK

Të gjithë besimtarëve myslimanë ju urojmë festën e Kurban Bajramit duke ju dëshiruar shëndet, begati dhe mirësi.Happy Ei...
07/20/2021

Të gjithë besimtarëve myslimanë ju urojmë festën e Kurban Bajramit duke ju dëshiruar shëndet, begati dhe mirësi.

Happy Eid al-Adha to all those who celebrate. May this day be filled with health, love, and happiness for you and your families.

Të gjithë besimtarëve myslimanë ju urojmë festën e Kurban Bajramit duke ju dëshiruar shëndet, begati dhe mirësi.

Happy Eid al-Adha to all those who celebrate. May this day be filled with health, love, and happiness for you and your families.

Konkurs për vend të lire pune në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Washington, DC.
07/19/2021

Konkurs për vend të lire pune në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Washington, DC.

Photos from Kosovo Olympic Committee's post
07/19/2021

Photos from Kosovo Olympic Committee's post

Photos from Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës's post
07/19/2021

Photos from Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës's post

Photos from Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës's post
07/16/2021

Photos from Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës's post

Rishpallje e konkursit për vozitës në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Washington, DC.Të interesuarit të aplikojnë n...
07/12/2021

Rishpallje e konkursit për vozitës në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Washington, DC.

Të interesuarit të aplikojnë në e-mail adresën: [email protected] deri më datën 26 korrik 2021.

Të nderuar, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në bazë të Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme në Republikën e Kosovës dhe Rr...
07/12/2021

Të nderuar,

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në bazë të Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme në Republikën e Kosovës dhe Rregullës Zgjedhore Nr. 03/2013 Votimit Jashtë Kosovës, ju mundëson votimin përmes postës, të gjithë qytetarëve që janë shtetas të Republikës së Kosovës, të cilët jetojnë jashtë Kosovës, po ashtu dhe qytetarëve që nuk janë shtetas, por kanë të drejtë për të qenë shtetas të Republikës së Kosovës.

Për të votuar përmes postës, qytetarët që jetojnë jashtë vendit duhet të Aplikojnë për Regjistrim si votues jashtë Kosovës, nga data 10 korrik deri me datën 18 gusht 2021.
Me qëllim të informimit sa më të saktë të qytetarëve që jetojnë jashtë vendit për të drejtën e votës, KQZ-ja ju dërgon formularët për aplikim, materiale dhe informata për kohën dhe mënyrën e aplikimit dhe dorëzimit të aplikacioneve në adresën e KQZ-së.
Për më shumë informata, klikoni në linkun: https://www.kqz-ks.org/sherbimet-per.../votimi-me-poste/
Ju lutem, për çfarëdo paqartësie eventuale, mos hezitoni të na kontaktoni!

Të nderuar,

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në bazë të Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme në Republikën e Kosovës dhe Rregullës Zgjedhore Nr. 03/2013 Votimit Jashtë Kosovës, ju mundëson votimin përmes postës, të gjithë qytetarëve që janë shtetas të Republikës së Kosovës, të cilët jetojnë jashtë Kosovës, po ashtu dhe qytetarëve që nuk janë shtetas, por kanë të drejtë për të qenë shtetas të Republikës së Kosovës.

Për të votuar përmes postës, qytetarët që jetojnë jashtë vendit duhet të Aplikojnë për Regjistrim si votues jashtë Kosovës, nga data 10 korrik deri me datën 18 gusht 2021.
Me qëllim të informimit sa më të saktë të qytetarëve që jetojnë jashtë vendit për të drejtën e votës, KQZ-ja ju dërgon formularët për aplikim, materiale dhe informata për kohën dhe mënyrën e aplikimit dhe dorëzimit të aplikacioneve në adresën e KQZ-së.
Për më shumë informata, klikoni në linkun: https://www.kqz-ks.org/sherbimet-per.../votimi-me-poste/
Ju lutem, për çfarëdo paqartësie eventuale, mos hezitoni të na kontaktoni!

Today marks the 22nd anniversary of the murder of the Bytyqi brothers. Agron, Yll and Mehmet Bytyqi were executed by the...
07/08/2021

Today marks the 22nd anniversary of the murder of the Bytyqi brothers. Agron, Yll and Mehmet Bytyqi were executed by the Serbian police forces. They sacrificed their lives while trying to save the lives of others, holding until their last breath the most humane values. Even after 22 years, we hold the belief that those responsible for the murder of the Bytyqi brothers will be brought to justice. The American-Albanian heroes are the best example of the unshakeable bond between our nations.

May the memory of Agron, Yll and Mehmet Bytyqi remain eternal!

Sot shënojmë përvjetorin e 22-të të vrasjes së vëllezërve Bytyqi. Ylli, Agroni dhe Mehmeti u vranë nga forcat policore serbe. Ata u sakrifikuan duke mbrojtur jetët e të tjerëve, duke ruajtur deri në frymën e fundit vlerat më të larta njerëzore. Edhe pas 22 viteve mbetemi me besimin se përgjegjësit për vrasjen e vëllezërve Bytyqi do të dalin para drejtësisë! Heronjtë tanë Shqiptaro-Amerikan, janë shembulli më i mirë i lidhjes së pashkëputshme në mes të dy popujve.

I përjetshëm qoftë kujtimi për vëllezërit Bytyqi!

Photos from Kuvendi i Kosovës - Skupština Kosova's post
07/07/2021

Photos from Kuvendi i Kosovës - Skupština Kosova's post

Address

2175 K Street NW
Washington D.C., DC
20037

General information

If you have questions about passports and travel documents please contact the Consulate General of Kosovo in New York, or visit our website: http://www.ambasada-ks.net/us/ Comments posted on this page are the views of individuals and do not represent the views of the Embassy of Kosovo. Please note that any offensive comments will be deleted.

Opening Hours

Monday 9am - 5pm
Tuesday 9am - 5pm
Wednesday 9am - 5pm
Thursday 9am - 5pm
Friday 9am - 5pm

Telephone

(202) 450-2130

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Embassy of Kosovo in Washington, DC posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Embassy of Kosovo in Washington, DC:

Videos

Nearby government services


Other Public & Government Services in Washington D.C.

Show All