#GoodIdeaSlovakia
Oficiálna stránka Veľvyslanectva SR vo Washingtone DC 🇸🇰
Welcome to the official Page of the Embassy of Slovakia to the US. We welcome your questions & suggestions. E-mail us at: [email protected]
Comments
Byl advent a spousta večírků...
STŘIH.
Je tady druhá půlka ledna, venku hnusně, práce nad hlavu a my ode dneška začínáme opět se Speciálním vysíláním pro národnostní menšiny. Pondělí, jako již tradičně, patří Slovákům.
Po ranném vysílání Praženice...
STŘIH.
Sofistikované opakování dějin z minulého pololetí.
"Preletíme to strihom, len tak v rýchlosti. Určite si všetci všetko pamätáte!" Poslouchejte od 17:00.
Moderuje: Institut Dana Račková
Slováci v Prahe Sme Slováci - We are Slovaks Slovenský Dom - Культурно-інформаційний центр "Словацький дім" Slovenský inštitút vzdelávania Slovenské veľvyslanectvo v Spojenom kráľovstve / Slovak Embassy in UK Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA Slovenské veľvyslanectvo v Rakúsku / Slowakische Botschaft in Österreich...
VEDELI STE, ŽE POSLEDNÝ ČLOVEK, KTORÝ SA PRECHÁDZAL PRED 50. ROKMI PO MESIACI MAL SLOVENSKÉ KORENE? 🚀
Bol to Eugen Andrew Cernan alias „Gene“, veliteľ poslednej pristávacej misie na Mesiaci v rámci programu NASA Apollo. Jeho stará mama Anna a starý otec Štefan Čerňan pochádzali z obce Vysoká nad Kysucou (okres Čadca). 🇸🇰
Môžeme byť hrdí, že Gene podporoval úzke vzťahy so Slovenskom až do svojej smrti pred štyrmi rokmi. Dokonca, už v roku 1974, mali československí občania možnosť vidieť a dotknúť sa vlajky, ktorú mal na Mesiaci. Neskôr v roku 1994, bol osobne ocenený najvyšším štátnym vyznamenaním SR – Radom Bieleho dvojkríža. Som si istý, že pre nás Slovákov zostáva jednou z najvýznamnejších osobností 20. storočia.
Teším sa, že aj Slovenská pošta vydala pri tejto príležitosti špeciálnu poštovú známku, ktorej autorom je akademický maliar doc. Igor Benca.
Vďaka za inšpiráciu Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA
Register now for an exclusive conversation on “30 Years of Slovak Foreign Policy” with H.E. Radovan Javorčík, Ambassador of the Slovak Republic to the United States, and FOS Vice-Chair Martina Hrvolova. The event will be livestreamed on January 18, 2023, at 4:30 pm. It is the first event in the
[email protected] series by Friends of Slovakia (FOS) and the Slovak American Society of Washington, D.C. (SASW) to commemorate the 30th anniversary of Slovak independence in 2023. Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA Slovak American Society of Washington, DC
https://www.eventbrite.com/e/30-years-of-slovak-foreign-policy-tickets-488353216617
DVE KRÁTKE, ALE OSUDOVÉ PARÍŽSKE ZASTAVENIA KOLOMANA SOKOLA 🎨
Koloman SOKOL, veľká osobnosť slovenskej aj svetovej grafiky a maľby, sa narodil pred 120 rokmi, 12. decembra 1902 v Liptovskom sv. Mikuláši. V pätnástich odchádza do Košíc, kde sa zoznámil s doktorom Máthém, ktorý v ňom nachádza talent a podporuje ho. Začne navštevovať súkromnú školu Eugena Króna, neskôr školu Gustáva Mallého. Štúdium pre neho znamená prvý vážnejší dotyk s výtvarným umením. Už počas študijných liet si vytváral vlastný výtvarný rukopis. Expresívny, so silným sociálnym akcentom.
Najväčšmi preslávil maliarske, grafické a ilustrátorské meno Slovenska vo svete. Napriek tomu, že patril k legendám, žil skromne, nezaujímal ho lesk slávy, len hodnota vlastnej tvorby.
Jeho umelecké úspechy spočívali v odpore ku chladnému akademizmu a silnom citovom náboji, ktorým korigoval najmä expresívnosť a drastickosť svojich grafických listov. V dielach pranieroval spoločenský poriadok plodiaci hlad a vysťahovalectvo. Všetko v expresívnej čiernej kontúre.
Prijali ho na Akadémiu výtvarných umení v Prahe, do grafickej školy Maxa Švabinského. Roku 1932 odišiel na štipendijný pobyt do Paríža, ktorý si predĺžil až do záveru roku 1933. V Paríži sa zoznámil s Františkom Kupkom, u ktorého študoval.
Ale najmä (osudové zastavenie prvé) si tu roku 1933 vezme za manželku Lýdiu Kratinovú, svoju spolužiačku z pražskej akadémie, maliarku a dcéru významného česko-amerického sochára. Bude ho sprevádzať počas zvyšku jeho túlavého života (Sokolova grafika z roku 1932 sa bude prorocky volať Ahasver...).
Počas vojny sa už z Mexika, kde žil od roku 1937, a od roku 1942 z USA podieľal na kultúrnej práci československého protifašistického odboja. Po vojne sa roku 1946 vrátil do Bratislavy, koncom roku 1948 vystavoval v parížskej Galérii Roux-Hentschel na rue de La Boétie. „Ak aj slovenského sedliaka nahradí Mexičanom, ak vzhľad jeho obrazov ovplyvní atmosféra - čo je vysvetliteľné a normálne - podstata Sokolovej duše zostáva vždy slovenská," napísal ďalší slovenský maliar a grafik ľavicového zmýšľania žijúci v tom čase ešte v Paríži, Imrich Weiner-Kráľ.
Práve táto návšteva Paríža (osudové zastavenie druhé) sa pre K. Sokola s manželkou stane odrazovým mostíkom k emigrácii. Do Československa sa maliar po komunistickom puči údajne v mene proletariátu (ktorý mal - aký to paradox - natrvalo odstrániť umelcom pranierovanú sociálnu nerovnosť) ďalších 51 rokov nevráti.
Okrem Slovenska ho za jedného zo zakladateľov národnej školy grafiky pokladajú aj Mexičania. Odbor grafiky, ktorý zakladal na Akadémii výtvarných umení, dodnes existuje. Stal sa čestným členom Zväzu mexických grafikov. Poznal sa s najslávnejším mexickým muralistom Diegom Riverom a jeho manželkou Fridou Kahlo (ktorej výstava ešte beží v parížskom Palais Galliera). Posledné desaťročia žil v americkom Tuscone, štát Arizona.
Jeho najznámejšie cyklické diela sú inšpirované okrem iného strachom o osud domoviny. Po páde komunizmu sa osobne i výstavami viackrát vrátil na Slovensko.
Ešte počas života daroval 48 svojich špičkových diel rodnému Slovensku, aby sa stali v roku 2002 základom pre založenie Centra Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši. Dar je prejavom silných pút, ktoré neboli pretrhnuté ani v obdobiach nepriazne osudu. [NB: Zaujímavé detaily k vzniku dnes už Galérie K. Sokola prináša komentár vtedajšieho primátora L. Mikuláša A. Slafkovského.]
Okrem množstva zahraničných ocenení, ktoré počas svojho plodného života Koloman Sokol získal, udelil mu prezident ČSFR Václav Havel v roku 1991 Rad Tomáša G. Masaryka. Prezident SR Michal Kováč mu v roku 1997 udelil Rad Bieleho dvojkríža II. triedy a v januári 2003 prezident SR Rudolf Schuster Rad Bieleho dvojkríža I. triedy.
ℹ️
www.osobnosti.sk
www.tfsimon.com/koloman-sokol.htm
www.teraz.sk
Galéria Kolomana Sokola
Slovenské veľvyslanectvo v Mexiku / Embajada de Eslovaquia en Mexico
Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA
SAVE THE DATE Friends of Slovakia (FOS) is pleased to announce
[email protected] - a collaborative project with the Slovak-American Society of Washington, D.C. (Slovak American Society of Washington, DC SASW) to commemorate the 30th anniversary of Slovak independence in 2023. Save the date for the first event – an exclusive conversation on “30 Years of Slovak Foreign Policy” with H.E. Radovan Javorčík, Ambassador of the Slovak Republic to the United States at Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA, and FOS Vice-Chair Martina Hrvolova. The event will take place on January 18, 2022, and you are invited. The link to register will be provided soon.
Credit for the Friends of Slovakia newly launched logo for 2023 goes to a wonderful Slovak company Barney Studio
Nightsiren was screened at AFI Silver Theatre and Cultural Center as a part of European Union Showcase. Director Tereza Nvotova and lead actress Natalia Germani were there for Q&A. Thanks for having us!
Thanks Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA !
On November 11, Miss Czech-Slovak US 2022-2023 1st Runner-Up Anna Šedivý-Thompson traveled to Washington, DC to visit the Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA Though it was an incredibly rainy day in DC, Anna had a wonderful time meeting with Stanislava Buchtová, Cultural and Public Diplomacy Counselor at the Slovak Embassy, for a tour of the Embassy and a discussion about Slovak history, achievements, culture, and folk traditions. Anna was very excited to learn more about both Slovak-American cultural diplomacy and Czech-Slovak collaborations from Stanislava.
Anna wore a kroj from Heľpa, Slovakia.
🥁🥁🥁 Герой ІІ. світовой войны - Русин Михaл Стренк 🥰🥰🥰
⭐⭐⭐ Днес собі припоминaме нaроджіня Михaлa Стренкa, родaкa з русиньского селa Jarabina/Орябина, котрый двигав aмеріцкый флаґ по бої на острові Iwó-джіма з Японцамі 🎖🎖🎖
📷📷📷 Тот вынятковый момент быв звечнєный нa вецей поштовых знaмкaх 👏👏👏
Жрідло фоток/Žridlo fotok:
https://www.postoveznamky.sk/SSOSZ/odborna_sekcia.php?section_id=69
🥁🥁🥁 Heroj II. svitovoj vojnŷ - Rusyn Mychal Strenk 🥰🥰🥰
⭐⭐⭐ Dnes sobi prypomyname narodžiňa Mychala Strenka, rodaka z rusyňskoho sela Jarabina/Орябина, kotrŷj dvyhav americkŷj flag po boji na ostrovi Iwó-džima z Japoncami 🎖🎖🎖
📷📷📷 Tot vŷňatkovŷj moment bŷv zvečňenŷj na vecej poštovŷch znamkach 👏👏👏
#русины #сьмерусины
Rusínska obroda na Slovensku
Rusínska duša-duša Karpat
Мам Русиньску Народность - Mam Rusyňsku Narodnosť
Horný Zemplín
Mesto Medzilaborce - oficiálna stránka
Svidník-oficiálna stránka mesta
Mesto Snina - oficiálna stránka
Mesto Humenné - MsÚ
Mesto Stropkov - oficiálna stránka
Stará Ľubovňa - oficiálna stránka mesta
Obec Stakčín - oficiálna stránka
Milan Majerský
Michal Kaliňák - kandidát na prešovského župana
Dušan Velič
Viera Leščáková
Jaroslav Kmeť
Tomáš Šudík
Ladislav Kamenický
Richard Raši
Gyimesi György - NRSR
Miloš Svrček
Vihorlatská knižnica v Humennom
Vihorlatské múzeum v Humennom
Severovýchod Slovenska
Televízna Regina RTVS
Rádio Regina Východ
Rádio Paráda
Rádio Patria - Štúdio Košice
Podvihorlatské noviny
Ahoj Bardejov
Ľubovnianske noviny a TV - ĽMS
PUĽS - Poddukelský umelecký ľudový súbor
SITA Slovenská tlačová agentúra a.s.
Korzár
Rusínsky festival
Mladý Svidníčan
Podduklianske osvetové stredisko, Svidník
Krajská galéria v Prešove
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Ivan Korčok
Rastislav Káčer
Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA
U.S. Embassy Slovakia
Michael Strank/Michal Strenk
Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO
Sebavedomé Slovensko