15/06/2026
ДАЈКОВИЋ ИМЕНОВАО НОВО ПАРТИЈСКО РУКОВОДСТВО И ПРЕДСТАВИО ПРОГРАМ СТРАНКЕ: “НИСМО ГОСТИ У ЦРНОЈ ГОРИ, МИ СМО СВОЈИ НА СВОМЕ!”
На заједничкој сједници партијских органа Слободне Црне Горе, одржаној у Српској кући у Подгорици, донесено је више важних кадровских, организационих и програмских одлука којима странка улази у нову фазу политичког и теренског јачања.
Сједницу је отворио предсједник Слободне Црне Горе Владислав Дајковић који је поручио да 13. јун није изабран случајно већ да управо од овог датума почиње политичко одбројавање до наредних избора.
Дајковић је истакао да је иза Слободне Црне Горе година тешког рада, одрицања, притисака и свакодневног рада на терену, али и година у којој је странка показала да није пролазан политички пројекат, већ жива идеја са дубоким упориштем у народу.
“Неки су очекивали да ћемо нестати са политичке мапе, неки да ћемо пристати на понижавајуће компромисе и ћутање зарад неколико функција, а неки да ћемо под притиском повити кичму. Нисмо ућутали и нисмо се повукли“, поручено је са сједнице.
Дајковић је истакао да је Слободна Црна Гора напустила подгоричку власт онда када је постало јасно да политика престаје да служи народу, а почиње да робује фотељама, личним интересима и трговини принципима.
Он је казао да је подгоричка власт пала оног момента кад је градоначелник Подгорице Саша Мујовић умјесто дијалога са Зећанима изабрао полицијске пендреке, те да је након тога власт изгубила сваки легитимитет, што се у међувремену и потврдило.
На сједници је поручено да Слободна Црна Гора неће ћутати зарад фотеља о кључним питањима положаја српског народа у Црној Гори. Најављена је жестока борба поводом положаја српског језика, двојног држављанства, националних симбола, односа према Косову и Метохији, НАТО пакту, као и санкција Русији, које су, како је истакнуто, супротне вољи великог броја грађана.
У оквиру кадровског јачања, за генералног секретара Слободне Црне Горе именован је Павле Зиројевић, који ће бити задужен за координацију организационог рада, јачање локалних одбора, унапређење унутрашње комуникације, спровођење одлука страначких органа и повезивање програмских циљева са конкретним радом на терену.
За вршиоце дужности потпредсједника Слободне Црне Горе до одржавања наредног Конгреса именовани су угледни људи из сфере науке, просвете, здравства и привреде: Владо Стијовић, др Милован Живковић, Жарко Ненезић и проф. Дејан Мараш.
Проф. Дејан Мараш именован је и за предсједника Градског одбора Слободне Црне Горе Подгорица, чиме странка додатно јача организациону структуру у Главном граду, као једном од кључних центара будућег политичког дјеловања. За предсједника Економског савјета Слободне Црне Горе именован је магистар економских наука Горан Дашић.
Слободна Црна Гора тренутно има активне координационе одборе у петнаест градова, а до предстојећег Конгреса биће настављен рад на формализацији свих одбора, избору руководстава и именовању предсједника локалних организација.
Од септембра, Слободна Црна Гора покреће широку теренску кампању и планира отварање функционалних канцеларија у свим црногорским градовима. Како је поручено, странка неће ићи само тамо гдје је лако и гдје је подршка сигурна већ и тамо гдје је политичка борба најтежа, јер се идеја брани управо тамо гдје је притисак највећи.
На сједници је представљен сажет партијски програм “СВОЈИ НА СВОМЕ” и најављено је да ће велики организациони пресјек бити направљен на партијском Конгресу, који је планиран за 13. октобар. На Конгресу ће бити изабрани комплетни страначки органи и дефинисани даљи правци политичког, организационог и програмског дјеловања у сусрет изборима заказаним за 13. јун идуће године.
МЕДИЈСКИ ТИМ СЦГ