Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu jest jednostką organizacyjną zapewniającą realizację ustawowych celów i zadań Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Elblągu, na obszarze jego działania (obszarów przejść granicznych drogowych, kolejowych, lotniczych, rzecznych i morskich, portów lotniczych i morskich oraz jednostek pływających na obszarze wód terytorialnych), w tym w
zakresie sprawowania nadzoru nad warunkami:
1) zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
2) zdrowotnymi żywności, żywienia oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością,
3) higieny pracy,
4) higieny środowiska,
5) higieniczno-sanitarnymi w środkach transportu,
6) higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne
– mając w szczególności na względzie utrzymanie szczelnej bariery sanitarnej na granicy Rzeczypospolitej Polskiej i zewnętrznej granicy Unii Europejskiej w celu ochrony zdrowia ludzkiego.