Administracyjnie Gościszka należy do gminy Kuczbork powiatu żuromińskiego.Teren obecnej szkoły znajduje się w południowej części miejscowości. Z relacji mieszkańców Gościszki wynika, że szkolnictwo na terenie wsi istniało już przed II wojną światową. W czasie wojny działalność edukacyjna ustała. Działało tylko tajne nauczanie religii. Najstarsze dokumenty zachowane w szkole mówią o jej początkach
sięgających lat powojennych. Losy szkoły były różne. Zmieniały się budynki szkolne, jej kierownicy i dyrektorzy, pracownicy, a nawet nazwa szkoły widoczna na pieczęciach wielu dokumentów. Po wojnie szkoła posiadała budynek własny o dwóch izbach. W chwili obecnej stary budynek już nie istnieje. Zajęcia odbywały się także w pomieszczeniach wynajmowanych u gospodarzy. Najstarszym dokumentem, jaki zachował się jest księga ocen klas I-III z roku szkolnego 1938/39. Do szkoły (kl. I-III) uczęszczało 108 uczniów, nauczycielami byli Bobiński Stanisław i Lisowski Stanisław. Nauczane przedmioty: religia, język polski, historia, geografia, nauka o przyrodzie, arytmetyka z geometrią, rysunek, zajęcia praktyczne, śpiew, ćwiczenia cielesne. W archiwum szkolnym zachowała się również lista ocen uczniów klasy II Publicznej Szkoły Powszechnej w Gościszce za rok szkolny 1944/45. Pamiętne hasło "1000 szkół na Tysiąclecie" pozostawiło trwały ślad w postaci nowo wybudowanej i oddanej do użytku pięknej, jasnej szkoły. Ponieważ nowa szkoła posiadała od początku własne ujęcie wody oraz c.o., poprawiły się warunki sanitarne. W poprzednich lokalach nie było wody bieżącej, a sanitariaty znajdowały się na zewnątrz. W obiekcie znajdowała się również łaźnia z zainstalowanym natryskiem, gdzie mogli zażywać kąpieli uczniowie po lekcjach wychowania fizycznego. Po odbiorze technicznym budynku nauczyciele z rodzicami i młodzieżą przygotowywali szkołę do uroczystego otwarcia. Czyszczono sale i korytarze, dekorowano wnętrza, ustawiano sprzęt, meble, gromadzono pomoce naukowe. Wszystko lśniło czystością i świeżością. Uroczyste otwarcie miało miejsce 15 października 1966 roku. Na uroczystość otwarcia przybyli przedstawiciele władz lokalnych, powiatowych i wojewódzkich, oraz liczna młodzież z pobliskich szkół a także mieszkańcy wsi. Nowa szkoła "rozwijała swoje skrzydła " z każdym rokiem. W latach 70-tych przybywało coraz więcej sukcesów i wyników w nauczaniu. Placówka służyła nie tylko nauczaniu. Służyła także całemu społeczeństwu. Tu odbywały się zebrania miejscowej, aktywnej w środowisku Organizacji Partyjnej i innych społecznych organizacji: KGW, SKR (Spółdzielnia Kółek Rolniczych), ZMW (Związek Młodzieży Wiejskiej), LOK. Nasza ,,Tysiąclatka" na zorganizowanych spotkaniach nie raz gościła przedstawicieli szczebla gminnego, powiatowego, a nawet centralnego. To nie przypadek, ze w Gościszce na boisku szkolnym odbywały się 2-krotnie Powiatowe Uroczystości Święta Plonów zwane dożynkami. Obwód szkoły obejmował: wieś Gościszkę, Bagienice Duże, Małe i Nowe. Uczniowie ze szkoły w Bagienicach Nowych przeszły do naszej placówki w 1976 roku. Przez lata funkcjonowania przybywało także doświadczenia nauczycielom, którzy stosowali coraz nowsze metody nauczania, używając coraz to nowszych środków dydaktycznych. Z pracą dydaktyczną nauczyciele próbowali wiązać problemy wychowawcze, m.in. uczestnicząc w pracach społecznych na rzecz środowiska, w masowych czynach społecznych. Nauczyciele dyskutowali z uczniami na tematy polityczne i gospodarcze kraju i świata. Na lekcjach języka polskiego, historii, wychowania obywatelskiego, geografii i lekcjach wychowawczych podejmowano problematykę miłości do kraju ojczystego, problematykę pokoju światowego, obronności kraju itp. Nie została pominięta żadna ważna rocznica państwowa, wydarzenia polityczne czy gospodarcze. W roku szkolnym 1994/95 w szkole przeprowadzono prace remontowe i adaptacyjne. Wyremontowano łazienki oraz zaadoptowano pomieszczenie po sali do wychowania technicznego na salę gimnastyczną. Duży wkład w przebieg prac mieli rodzice. Rok 1996 to trudny okres dla samorządów gminnych. Przejmują one finansowanie szkół na swoim terenie. Stopniowo zostaje wprowadzany język angielski jako przedmiot obowiązkowy, wypierając język rosyjski. Sukcesywnie odbywają się prace remontowe. W ciągu niemal 70 lat naszą szkołę ukończyło ponad 1100 absolwentów. Losy większości z nich znamy. Przez te wszystkie lata szkoła i uczniowie wrośli w środowisko lokalne. Wielu wychowanków naszej placówki po ukończeniu szkół średnich i wyższych zajmuje odpowiedzialne stanowiska w naszej gminie, powiecie, przemyśle, handlu, służbie zdrowia i innych działach gospodarki. Dwoje naszych wychowanków pracuje obecnie w naszej szkole na stanowiskach nauczycieli. Przez wszystkie lata funkcjonowania szkoły dużą rolę pełnił Komitet Rodzicielski (dzisiaj Rada Rodziców).To rodzice byli niezastąpionymi, najbliższymi współpracownikami dyrekcji i każdego nauczyciela - wychowawcy. Pomagali w organizowaniu wycieczek, imprez, zabaw szkolnych.