Szkoła Podstawowa w Gościszce

Szkoła Podstawowa w Gościszce FanPage Szkoły Podstawowej w Gościszce Wieś Gościszka położona jest w północnym krańcu województwa mazowieckiego, tuż przy granicy z woj. warmińsko- mazurskim.

Administracyjnie Gościszka należy do gminy Kuczbork powiatu żuromińskiego.Teren obecnej szkoły znajduje się w południowej części miejscowości. Z relacji mieszkańców Gościszki wynika, że szkolnictwo na terenie wsi istniało już przed II wojną światową. W czasie wojny działalność edukacyjna ustała. Działało tylko tajne nauczanie religii. Najstarsze dokumenty zachowane w szkole mówią o jej początkach

sięgających lat powojennych. Losy szkoły były różne. Zmieniały się budynki szkolne, jej kierownicy i dyrektorzy, pracownicy, a nawet nazwa szkoły widoczna na pieczęciach wielu dokumentów. Po wojnie szkoła posiadała budynek własny o dwóch izbach. W chwili obecnej stary budynek już nie istnieje. Zajęcia odbywały się także w pomieszczeniach wynajmowanych u gospodarzy. Najstarszym dokumentem, jaki zachował się jest księga ocen klas I-III z roku szkolnego 1938/39. Do szkoły (kl. I-III) uczęszczało 108 uczniów, nauczycielami byli Bobiński Stanisław i Lisowski Stanisław. Nauczane przedmioty: religia, język polski, historia, geografia, nauka o przyrodzie, arytmetyka z geometrią, rysunek, zajęcia praktyczne, śpiew, ćwiczenia cielesne. W archiwum szkolnym zachowała się również lista ocen uczniów klasy II Publicznej Szkoły Powszechnej w Gościszce za rok szkolny 1944/45. Pamiętne hasło "1000 szkół na Tysiąclecie" pozostawiło trwały ślad w postaci nowo wybudowanej i oddanej do użytku pięknej, jasnej szkoły. Ponieważ nowa szkoła posiadała od początku własne ujęcie wody oraz c.o., poprawiły się warunki sanitarne. W poprzednich lokalach nie było wody bieżącej, a sanitariaty znajdowały się na zewnątrz. W obiekcie znajdowała się również łaźnia z zainstalowanym natryskiem, gdzie mogli zażywać kąpieli uczniowie po lekcjach wychowania fizycznego. Po odbiorze technicznym budynku nauczyciele z rodzicami i młodzieżą przygotowywali szkołę do uroczystego otwarcia. Czyszczono sale i korytarze, dekorowano wnętrza, ustawiano sprzęt, meble, gromadzono pomoce naukowe. Wszystko lśniło czystością i świeżością. Uroczyste otwarcie miało miejsce 15 października 1966 roku. Na uroczystość otwarcia przybyli przedstawiciele władz lokalnych, powiatowych i wojewódzkich, oraz liczna młodzież z pobliskich szkół a także mieszkańcy wsi. Nowa szkoła "rozwijała swoje skrzydła " z każdym rokiem. W latach 70-tych przybywało coraz więcej sukcesów i wyników w nauczaniu. Placówka służyła nie tylko nauczaniu. Służyła także całemu społeczeństwu. Tu odbywały się zebrania miejscowej, aktywnej w środowisku Organizacji Partyjnej i innych społecznych organizacji: KGW, SKR (Spółdzielnia Kółek Rolniczych), ZMW (Związek Młodzieży Wiejskiej), LOK. Nasza ,,Tysiąclatka" na zorganizowanych spotkaniach nie raz gościła przedstawicieli szczebla gminnego, powiatowego, a nawet centralnego. To nie przypadek, ze w Gościszce na boisku szkolnym odbywały się 2-krotnie Powiatowe Uroczystości Święta Plonów zwane dożynkami. Obwód szkoły obejmował: wieś Gościszkę, Bagienice Duże, Małe i Nowe. Uczniowie ze szkoły w Bagienicach Nowych przeszły do naszej placówki w 1976 roku. Przez lata funkcjonowania przybywało także doświadczenia nauczycielom, którzy stosowali coraz nowsze metody nauczania, używając coraz to nowszych środków dydaktycznych. Z pracą dydaktyczną nauczyciele próbowali wiązać problemy wychowawcze, m.in. uczestnicząc w pracach społecznych na rzecz środowiska, w masowych czynach społecznych. Nauczyciele dyskutowali z uczniami na tematy polityczne i gospodarcze kraju i świata. Na lekcjach języka polskiego, historii, wychowania obywatelskiego, geografii i lekcjach wychowawczych podejmowano problematykę miłości do kraju ojczystego, problematykę pokoju światowego, obronności kraju itp. Nie została pominięta żadna ważna rocznica państwowa, wydarzenia polityczne czy gospodarcze. W roku szkolnym 1994/95 w szkole przeprowadzono prace remontowe i adaptacyjne. Wyremontowano łazienki oraz zaadoptowano pomieszczenie po sali do wychowania technicznego na salę gimnastyczną. Duży wkład w przebieg prac mieli rodzice. Rok 1996 to trudny okres dla samorządów gminnych. Przejmują one finansowanie szkół na swoim terenie. Stopniowo zostaje wprowadzany język angielski jako przedmiot obowiązkowy, wypierając język rosyjski. Sukcesywnie odbywają się prace remontowe. W ciągu niemal 70 lat naszą szkołę ukończyło ponad 1100 absolwentów. Losy większości z nich znamy. Przez te wszystkie lata szkoła i uczniowie wrośli w środowisko lokalne. Wielu wychowanków naszej placówki po ukończeniu szkół średnich i wyższych zajmuje odpowiedzialne stanowiska w naszej gminie, powiecie, przemyśle, handlu, służbie zdrowia i innych działach gospodarki. Dwoje naszych wychowanków pracuje obecnie w naszej szkole na stanowiskach nauczycieli. Przez wszystkie lata funkcjonowania szkoły dużą rolę pełnił Komitet Rodzicielski (dzisiaj Rada Rodziców).To rodzice byli niezastąpionymi, najbliższymi współpracownikami dyrekcji i każdego nauczyciela - wychowawcy. Pomagali w organizowaniu wycieczek, imprez, zabaw szkolnych.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia pełne spokoju, radości i rodzinnego ciepła....
24/12/2025

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia pełne spokoju, radości i rodzinnego ciepła.

Niech ten wyjątkowy czas przyniesie wytchnienie, życzliwość i piękne chwile spędzone w gronie najbliższych, a magia Świąt napełni serca nadzieją i dobrem.

Życzymy, aby nadchodzący Nowy Rok obfitował w zdrowie, pomyślność oraz satysfakcję z podejmowanych działań, a każdy kolejny dzień przynosił to, co najlepsze.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Gościszce🎄🎄🎄

W naszej szkole odbył się konkurs artystyczny "Eko-ozdoba", który skierowany był do uczniów naszej szkoły. Zadaniem ucze...
24/12/2025

W naszej szkole odbył się konkurs artystyczny "Eko-ozdoba", który skierowany był do uczniów naszej szkoły. Zadaniem uczestników było wykonanie ozdoby świątecznej z materiałów odpadowych oraz materiałów pochodzenia naturalnego.

Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach: oddział przedszkolny, klasy I-III i klasy IV-VIII. Do konkursu zgłoszone zostały 22 prace. Spośród prac konkursowych jury w składzie:

1. Halina Jarzynka: (Dyrektor Szkoły) - przewodnicząca
2. Sylwia Piekarska: (pedagog szkolny) - członek
3. Anna Kamińska: (radna gminy Kuczbork Osada) – członek

wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy spełnili kryteria regulaminowe konkursu i wykonali najciekawsze prace.

Wyniki konkursu:

Oddział Przedszkolny

I miejsce – Olgierd Barszczewski
II miejsce – Marianna Szeluga
III miejsce – Kornelia Kieczmer

Klasy I-III

I miejsce – Karolina Białecka
II miejsce – Jan Stachowicz
III miejsce – Aleksander Kosiński

Klasy IV - VIII

I miejsce – Filip Strach
II miejsce – Lena Łebkowska
III miejsce – Adam Kalinowski

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i gratulujemy nagrodzonym🙂

23/12/2025
17/12/2025

🎄 Szkolne Koło Wolontariatu już po raz drugi włącza się w świąteczną akcję „Podaruj uśmiech na święta”! ❤️

Zapraszamy całą społeczność szkolną do wsparcia dzieci z Zakładu Opiekuńczego w Kraszewie-Czubakach.

Zbieramy m.in. artykuły papiernicze, zabawki, książeczki, kaszki, kosmetyki pielęgnacyjne oraz dziecięce ręczniki i skarpetki.
📍 Miejsce zbiórki: Szkoła Podstawowa w Gościszce
📅 Do 18 grudnia 2025 r.

Razem możemy sprawić, że te święta będą dla najmłodszych pełne uśmiechu i ciepła. 💖✨
Dziękujemy za każdą okazaną pomoc! 🎁🎅

9 grudnia wybraliśmy się do Biblioteki Publicznej w Zielonej na warsztaty. Uczestniczyli w nich uczniowie klas I - III. ...
17/12/2025

9 grudnia wybraliśmy się do Biblioteki Publicznej w Zielonej na warsztaty. Uczestniczyli w nich uczniowie klas I - III. Podczas tych zajęć każdy z uczestników wykonał świecę żelową z motywem bożonarodzeniowym.🎄🎄🎄🎄

🏓 Sukces naszych uczniów w turnieju tenisa stołowego w Kuczborku! 🏓Z ogromną radością informujemy o świetnych wynikach u...
16/12/2025

🏓 Sukces naszych uczniów w turnieju tenisa stołowego w Kuczborku! 🏓
Z ogromną radością informujemy o świetnych wynikach uczniów Szkoły Podstawowej w Gościszce podczas turnieju tenisa stołowego, który odbył się w zeszły piątek w Kuczborku 👏

Indywidualne osiągnięcia naszych reprezentantów:

🔹 Klasy IV–VI (dziewczęta)
🥈 II miejsce – Marcelina Kaszuba

🔹 Klasy VII–VIII (dziewczęta)
🥈 II miejsce – Zuzanna Cechowska
🥉 III miejsce – Lena Łebkowska

🔹 Klasy VII–VIII (chłopcy)
🥈 II miejsce – Szymon Siedliński

Dzięki wspaniałej postawie zawodników nasza szkoła zajęła II miejsce drużynowo 🥈🎉

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły. 💪😊

21 edycja gminnego konkursu „Wyczaruj Świąteczny Nastrój Piosenką” za nami. Wzięło w niej udział 31 uczestników w dwóch ...
15/12/2025

21 edycja gminnego konkursu „Wyczaruj Świąteczny Nastrój Piosenką” za nami. Wzięło w niej udział 31 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych ze wszystkich szkół z obwodu gminy. Fundatorem nagród był Urząd Gminy w Kuczborku Osadzie, a patronat nad wydarzeniem objął Wójt Jacek Grzybicki.
Była to okazja do wymiany doświadczeń, spotkania zarówno dzieci, nauczycieli oraz rodziców w atmosferze zbliżających się świąt. Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy zaś pozostali uczestnicy upominki za udział.

Laureatką I miejsca z naszej szkoły, w młodszej kategorii wiekowej, została Martyna Białecka zaś w starszej kategorii laureatem III miejsca Filip Kazimierowski. Wyróżnienie wyśpiewała Karolina Białecka.

Organizator składa serdeczne podziękowania:
- Panu Mariuszowi Stańczakowi - dyrektorowi Firmy LDM Electronic za wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego;
- Panu Krzysztofowi Białemu - Biuro Rachunkowe za ufundowanie słodkości dla dzieci;
- Radzie Rodziców SP w Gościszce za ufundowanie 4 nagród - wyróżnień;
- Pani Annie Kamińskiej, Annie L**h i Sylwii Piekarskiej za przygotowanie i zorganizowanie poczęstunku.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że widzimy się za rok.

🧑‍🎄 Mikołajki w naszej szkole!5 grudnia upłynął w naszej szkole w niezwykle świątecznym nastroju. Samorząd Uczniowski pr...
09/12/2025

🧑‍🎄 Mikołajki w naszej szkole!

5 grudnia upłynął w naszej szkole w niezwykle świątecznym nastroju. Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów kreatywne warsztaty dekorowania pierników. Pyszne ciasteczka, które trafiły w ręce dzieci, zostały upieczone przez Panie z obsługi – z całego serca dziękujemy za ich trud i zaangażowanie! 💖

Uczniowie mogli także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na specjalnie przygotowanej dekoracji świątecznej, która wprowadziła wszystkich w magiczny klimat grudnia.

Dziękujemy za wspólną zabawę, uśmiechy i radosną atmosferę! 🎁✨





Podwójna niespodzianka w naszej szkole! W ubiegły piątek naszą szkołę odwiedziło aż dwóch Mikołajów!Pierwszy zawitał do ...
09/12/2025

Podwójna niespodzianka w naszej szkole!
W ubiegły piątek naszą szkołę odwiedziło aż dwóch Mikołajów!

Pierwszy zawitał do nas prosto z Urzędu Gminy w Kuczborku-Osadzie, a drugi przybył jako pomocnik pani radnej, Anny Kamińskiej. Obaj Mikołajowie zadbali o to, by na twarzach naszych uczniów pojawiły się szerokie uśmiechy – każdy z nich przyniósł dzieciom słodkie upominki. 🍬😊

Dziękujemy za tę wyjątkową wizytę oraz świąteczną atmosferę, którą wprowadziliście do naszej szkoły! ❤️🎄

09/12/2025

📢 Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego! ♻️

Drodzy Uczniowie i Rodzice!
Zapraszamy do włączenia się w szkolną akcję ekologicznego zbierania elektroodpadów. To świetna okazja, aby w bezpieczny i odpowiedzialny sposób pozbyć się starych, niesprawnych urządzeń.

Adres

Gościszka 82
Gosciszka
09-310

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:00 - 15:00
Wtorek 08:00 - 15:00
Środa 08:00 - 15:00
Czwartek 08:00 - 15:00
Piątek 08:00 - 15:00

Telefon

+48236576268

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Szkoła Podstawowa w Gościszce umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Szkoła Podstawowa w Gościszce:

Udostępnij