27/05/2026
W dniu dzisiejszym w Ostrzeszowskie Centrum Kultury odbyło się IV Forum Bezpieczeństwa Publicznego organizowane przez Wójta Gminy Kobyla Góra Wiesław Berski. Tegoroczna edycja okazała się ogromnym sukcesem frekwencyjnym – w wydarzeniu uczestniczyło aż 800 młodych osób, dlatego forum zostało podzielone na dwie tury. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich z powiatu ostrzeszowskiego.
Wśród prelegentów oraz uczestniczących instytucji znaleźli się:
• Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie
• Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie
• Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Przedborów
• RM-Kamil Wawrzyniak
• Ośrodek Psychologiczno-Terapeutyczny Remedium
• WOPR Ostrów Wielkopolski
Forum było ważną lekcją odpowiedzialności i bezpieczeństwa. Młodzież wysłuchała prelekcji dotyczących m.in. hejtu w internecie, zagrożeń nad wodą, niebezpieczeństw związanych z wadliwymi i przegrzewającymi się ładowarkami do telefonów, a także szeroko pojętego bezpieczeństwa w codziennym życiu.
Najbardziej poruszającym momentem wydarzenia było świadectwo osadzonego z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim, który opowiedział młodzieży swoją historię. Przyznał, że dla działalności związanej z narkotykami zniszczył sobie życie – został namierzony, zatrzymany i obecnie odbywa karę 5 lat pozbawienia wolności. Podkreślał, że bardzo żałuje swoich decyzji i gdyby mógł cofnąć czas, nigdy nie wybrałby tej drogi. Jego słowa były mocnym i dającym do myślenia przesłaniem dla wszystkich uczestników.
Mamy nadzieję, że tegoroczne forum pozostanie w pamięci młodych ludzi jako wartościowe i ważne doświadczenie, które pomoże im podejmować mądre oraz odpowiedzialne decyzje w przyszłości.
- I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej- Curie w Ostrzeszowie,
- Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie,
- Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie,
- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Kobylej Górze,
- Szkoła Podstawowa im. Józefa Kulli w Mąkoszycach,
- Szkoła Podstawowa w Parzynowie,
- Szkoła Podstawowa w Rojowie,
- Szkoła Podstawowa nr. 1 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrzeszowie,
- Szkoła Podstawowa nr. 2 im. M. Dąbrowskiej w Ostrzeszowie,
- Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Doruchowie,
- Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego w Mikstacie,
- Szkoła Podstawowa im. Unicef w Grabowie nad Prosną,
- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Czajkowie.