21/05/2026
🏛️ Ogólnopolskie Seminarium Naukowe „Za kurtyną resocjalizacji. Po drugiej stronie muru”
Współpraca Zakład Karny w Koronowie z Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zaowocowała głęboką debatą nad przyszłością polskiej resocjalizacji podczas wyjątkowego seminarium organizowanego na terenie więzienia.
🔬 Wydarzenie to stanowi wyraźny dowód na rosnącą otwartość Służba Więzienna na dialog ze środowiskiem akademickim. Pozwala także na stałe podnoszenie efektywności oddziaływań penitencjarnych w oparciu o najnowsze badania naukowe.🤝
Uroczystego otwarcia seminarium oraz przywitania licznie zgromadzonych gości dokonali wspólnie przedstawiciele formacji oraz nauki. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: płk Marta Jakubowska – Dyrektor Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy, kpt. Konrad Kozłowski, specjalista Centralnego Zarządu Służby Więziennej, ppłk Tomasz Korytowski – Dyrektor Zakład Karny w Koronowie, prof. UMK dr hab. Małgorzata H. Kowalczyk, dr hab. Ditta Baczała, prof. UMK – zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych UMK.
W murach koronowskiego więzienia wybrzmiały wystąpienia wielu przedstawicieli współpracujących instytucji (m.in. Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Akademia WSB - WSB University, ANS w Pile).
💼 Merytoryczną część obrad otworzyły wystąpienia wybitnych ekspertów. Prof. dr hab. Macieja Bernasiewicza (UŚ) udowadniał, że skuteczna resocjalizacja w środowisku zamkniętym jest możliwa. Prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska (UG) przybliżyła wyzwania w pracy ze skazanymi z zaburzeniami osobowości, a prof. UJ dr hab. Mariusz Sztuka nakreślił logikę współczesnego uwięzienia. Kolejne panele zdominowały rozważania nad aspektami izolacji. Prof. UŁ dr hab. Aldona Nawój-Śleszyński omówiła problemy wykonywania kary pozbawienia wolności, prof. UŁ dr hab. Renata Szczepanik skupiła się na zmianie pokoleniowej w strukturach więziennych, a prof. UWM dr hab. Sławomir Przybyliński przeanalizował ikonografię tatuażu erotycznego.
🌱 Dyskusja przeniosła się także w stronę praktycznych narzędzi wsparcia. Prof. AWSB dr hab. Iwona Klonowska podjęła temat roli policji w pomocy byłym skazanym, a o strategiach radzenia sobie z żałobą mówiła prof. UMK dr hab. Małgorzata Fopka-Kowalczyk. Uczestnicy wysłuchali także wystąpień praktyków, w tym biegłej sądowej mgr Agaty Jastrząb (badania poligraficzne) oraz kurator Aleksandry Bełc (rola mediacji).
🛡️ Niezwykle cennym elementem seminarium był bezpośredni głos kadry koronowskiej jednostki, która na co dzień realizuje zadania resocjalizacyjne. Swoje prelekcje wygłosili m.in. ppor. O***a Gill, kpt. Jakub Niedźwiecki, por. Sylwester Gracz oraz mjr Zuzanna Heise wraz z zespołem terapeutycznym.
🎓 Wydarzenie zamykał panel młodych naukowców – studentek UMK. Został on połączony z projekcją autorskiego filmu „droga”, zrealizowanego na terenie koronowskiej jednostki. Przyszli pedagodzy zaprezentowali wyniki badań, które dotyczyły postaw pracodawców, wstydu oraz gotowości społecznej na powrót skazanych.
✨Seminarium podsumowali prof. UMK dr hab. Małgorzata H. Kowalczyk oraz ppłk Tomasz Korytowski. Podczas oficjalnego zakończenia podkreślali, że tak szeroka wymiana myśli między nauką a praktyką Służba Więzienna wyznacza nowe standardy. To właśnie we współpracy uniwersyteckiej teorii i unikalnego doświadczenia funkcjonariuszy kryje się klucz do tworzenia nowoczesnego systemu resocjalizacji.
Druh Włodek Koronowo