Środowiskowy Dom Samopomocy w Płocku

Środowiskowy Dom Samopomocy w Płocku Środowiskowy Dom Samopomocy funkcjonuje w Płocku od 25 lat. Środowiskowy Dom Samopomocy funkcjonuje w Płocku od 23 lat. Zaczynają czuć się znów potrzebni.

Jest miejscem gdzie można spotkać się z ludźmi, którzy się rozumieją, bo mają podobne problemy, którzy znają się i wiedzą jak się wspierać. To miejsce gdzie powstaje wiele ciekawych pomysłów i inicjatyw. Dom samopomocy czyli wzajemnego wsparcia. Jest placówką zapewniającą fachową pomoc osobom niepełnosprawnym potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Jest też środowiskiem wspierającym ro

dziny i bliskich, stanowiącym alternatywę pozwalającą im na pracę i wypoczynek. Życie z osobą niepełnosprawną i całodobowa opieka stanowi czasem niewyobrażalnie ciężkie doświadczenie i wyrzuca na margines społeczny także opiekuna, nie pozwalając mu na zawodowy czy osobisty rozwój.
„Dom” to jak najbardziej odpowiednia nazwa dla tego Miejsca. Ludzie samotni, skłóceni ze światem i odtrącani znajdują tu azyl, potwierdzenie swojej wartości, poczucie bezpieczeństwa i akceptację swojej inności. Rozwijają się osobowościowo, odkrywają talenty i zdolności. Zadziwiają niekiedy otoczenie swoimi możliwościami i postępami. Nasz Dom służy jako ośrodek dziennego wsparcia dla 30 dorosłych osób przewlekle psychicznie chorych (typ „A”) oraz 25 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną (typ „B”). Naszym głównym celem jest zapewnienie im profesjonalnej opieki oraz pomoc w przezwyciężaniu skutków niepełnosprawności w ramach prowadzonych zajęć wspierająco - aktywizujących. Podczas treningów i innych form aktywizacyjnych nasi uczestnicy poznają i rozwijają umiejętności dnia codziennego, odkrywają i doskonalą swoje talenty. Mają możliwość zaprezentowania ich w środowisku. Ważnym celem jest integracja ze środowiskiem lokalnym, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, scalających społeczność Płocka. Wobec niektórych osób docelowym efektem podejmowanych działań będzie usamodzielnienie życiowe i podjęcie przez nich pracy zawodowej. W ramach prowadzonych zajęć wspierająco-aktywizujących prowadzi się:
• trening funkcjonowania w codziennym życiu,
• trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów,
• trening umiejętności komunikacyjnych,
• trening spędzania wolnego czasu,
• poradnictwo psychologiczne,
• pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
• pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych,
• terapia ruchowa. Ponadto prowadzone są zajęcia z relaksacji, muzykoterapii, czytelnictwa, filmoteki, komputerowe, hortiterapii. Powyższe działania prowadzone są w pracowniach:
• kulinarnej (pracownia gospodarstwa domowego), gdzie prowadzona jest nauka podstawowych umiejętności dnia codziennego oraz związanych z przygotowywaniem potraw oraz obsługą sprzętu AGD. W ramach zajęć przygotowywany jest ciepły posiłek dla wszystkich uczestników (typ „A” i „B”),
• plastyczno-krawieckiej, tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie. Poszukujemy i rozwijamy zainteresowania, łączymy rzemiosło ze sztuką, umożliwiamy swobodną ekspresję (typ „A”),
• tkacko - koronczarskiej, gdzie obok rozwijania wrażliwości estetycznej usprawnia się manualnie, poprawia się percepcję wzrokowo-ruchową. Uczestnicy nabywają umiejętności praktyczne niezbędne w codziennym życiu. Tutaj powstają serwety i obrusy szydełkowe, richelieu, wyroby dzianinowe oraz prace na kanwie (typ „A”),
• gimnastyczno-rekreacyjna, gdzie usprawniamy, poprawiamy i utrzymujemy dobrą kondycję fizyczną poprzez zajęcia gimnastyczne, aerobik oraz ćwiczenia na sprzęcie sportowym. Organizowane są wspólne wyjścia do muzeów, galerii, kina, teatru, a w miesiącach letnich jeździmy na pikniki, wycieczki, imprezy integracyjne (typ „A” i”B”),
• pracownia wspomagania rozwoju, tutaj uczestniczymy w „Porannym Kręgu”, prowadzimy zajęcia w Sali Doświadczania Świata, zajęcia rewalidacyjne (terapia ręki), ćwiczenia manualne grafomotoryczne, uczymy się komunikować i rozwijać nasze kontakty interpersonalne (typ „B”),
• pracownia rozwijania twórczości, gdzie prowadzone są zajęcia z biblioterapii, muzykoterapii, komputerowe, plastyczne oraz gry i zabawy towarzyskie (typ „B”). Celem działalności środowiskowych domów samopomocy jest więc zapewnienie osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, umożliwienie pełnienia ról społecznych w rodzinie, pracy i środowisku lokalnym oraz zapobieganie i likwidowanie czasowej bądź trwałej niezdolności do życia w społeczeństwie. Wierzymy, że dzięki systematycznej pracy, nasi podopieczni otrzymają szansę na bardziej samodzielne życie i lepszą asymilację ze środowiskiem w którym żyją. Ważnym elementem tej asymilacji będzie znalezienie się również na rynku pracy i oferty zatrudnienia skierowane do niepełnosprawnych.

Dziś wybraliśmy się na Jarmark Tumski. Oglądaliśmy kramy pełne rozmaitych osobliwości i skarbów.
29/05/2026

Dziś wybraliśmy się na Jarmark Tumski. Oglądaliśmy kramy pełne rozmaitych osobliwości i skarbów.

W ogródku ŚDS zrobiło się naprawdę smakowicie 🍔🍟😄Uczestnicy urządzili sobie mały piknik z McDonaldem w roli głównej. Był...
29/05/2026

W ogródku ŚDS zrobiło się naprawdę smakowicie 🍔🍟😄
Uczestnicy urządzili sobie mały piknik z McDonaldem w roli głównej. Były frytki, burgery i dużo śmiechu przy wspólnym stole 😊

Takie chwile smakują najlepiej! 🌞

🛋️ Drzemka mistrzówZwolniliśmy tempo i postawiliśmy na pełen relaks 😴Kanapy zajęte, koce rozłożone, oczy zamknięte… czyl...
28/05/2026

🛋️ Drzemka mistrzówZwolniliśmy tempo i postawiliśmy na pełen relaks 😴Kanapy zajęte, koce rozłożone, oczy zamknięte… czyli misja „odpoczynek” wykonana w 100% 🤭

Był czas na wyciszenie, regenerację i spokojną chwilę dla siebie 💙Bo czasem najlepszym planem dnia jest po prostu… odpocząć.

Nasza Asia obchodzi dziś swoje urodziny! Życzymy  by piękny uśmiech pojawiał się jak najczęściej na Jej twarzy 😀 i rozśw...
28/05/2026

Nasza Asia obchodzi dziś swoje urodziny! Życzymy by piękny uśmiech pojawiał się jak najczęściej na Jej twarzy 😀 i rozświetlał nasz świat. Niech każdy dzień przynosi Jej mnóstwo powodów do radości a MIŁOŚĆ i PRZYJAŹŃ okryją ją niczym ciepła kołderka. Wszystkiego najlepszego! Sto lat!!!💐🎂☘️

Dziś w Naszym Domu ŚDS  osbyły się wyjątkowe zajecia sprzyjające wartościom prozdrowotnym dotyczącym pielęgnacji i dbało...
21/05/2026

Dziś w Naszym Domu ŚDS osbyły się wyjątkowe zajecia sprzyjające wartościom prozdrowotnym dotyczącym pielęgnacji i dbałości skóry twarzy. Treść przywołanych i istotnych wiadomości została przekazana w formie prelekcji oraz ówcześnie przygotowanych maceratom z siemienia lnianego oraz żelu aloesowego. Proces zabiegowy rozpoczął się poprzez oczyszczanie twarzy, nakładaniu żelu aloesowego z dodatkiem esencji z lnu. Wracamy do natury i jej siły otulonej i zamkniętej w flakonie kosmetycznym ,oraz w maseczkach w płachcie. To była dla nas bogata nie tylko w witaminy lekcja, ale także w wiedzę pozostawioną w własnoręcznie wykonanym Zielniku.🌿💚

„Słowa zapisane gęsim piórem mają w sobie duszę dawnych czasów.” 🖋️📜📜✨ W Art Deco odbyły się wyjątkowe zajęcia poświęcon...
20/05/2026

„Słowa zapisane gęsim piórem mają w sobie duszę dawnych czasów.” 🖋️📜

📜✨ W Art Deco odbyły się wyjątkowe zajęcia poświęcone czasom Galla Anonima. Sympatyczna Pani Natalia wprowadziła uczestników w świat dawnego piśmiennictwa – było pisanie gęsim piórem, kałamarz i prawdziwa podróż do średniowiecza 😊
To była nie tylko świetna zabawa, ale też ciekawa lekcja historii i okazja, by poczuć klimat dawnych kronikarskich czasów. Dziękujemy za inspirujące zajęcia! 🖋️📖

„Usta milczą dusza śpiewa" 🎶 Na zajęciach muzycznych przenieśliśmy się w elegancki świat operetki „Wesoła wdówka". Pozna...
19/05/2026

„Usta milczą dusza śpiewa" 🎶 Na zajęciach muzycznych przenieśliśmy się w elegancki świat operetki „Wesoła wdówka". Poznaliśmy historię Hanny, słuchaliśmy pięknych melodii i podziwialiśmy najbardziej znaną scenę walca pełną wdzięku i lekkości. Nie zabrakło też odrobiny teatralnej zabawy- uczestnicy zaprezentowali kapelusze i ozdoby na głowę inspirowane klimatem operetki. Było muzycznie, stylowo i z uśmiechem.

INTERNATIONAL DAY of  SOCIAL COMMUNICATION - dzień, w którym warto przypomnieć słowa papieża o tym ,jak ważna jest dobra...
18/05/2026

INTERNATIONAL DAY of SOCIAL COMMUNICATION - dzień, w którym warto przypomnieć słowa papieża o tym ,jak ważna jest dobra , uważna i odpowiedzialna komunikacja. Podczas treningu komunikacyjnego rozmawialiśmy o tym, co pomaga nam lepiej słuchać, rozumieć i budować relacje oparte na szacunku. Najważniejsze elementy dobrej komunikacji przedstawiliśmy również na wykonanej przez uczestników gazetce tematycznej.

15/05/2026

Adres

Mickiewicza 7A
Płock
09-402

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:00 - 16:00
Wtorek 07:00 - 16:00
Środa 07:00 - 16:00
Czwartek 07:00 - 16:00
Piątek 07:00 - 16:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Środowiskowy Dom Samopomocy w Płocku umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij