25/05/2026
🇵🇱🇪🇺🇺🇦 Intensywny dzień pod znakiem współpracy między Polską i Ukrainą!
🔹W Kijowie minister Katarzyna Pełczyńska - Nałęcz spotkała się z wicepremierem Ukrainy Tarasem Kaczką. Jak podkreślała szefowa :
💬 Polskie samorządy mogą podzielić się know-how, jak na poziomie regionalnym zarządzać pieniędzmi i w jaki sposób budować politykę regionalną. (…) W Polsce 44% pieniędzy z polityki spójności jest zarządzanych przez urzędy marszałkowskie. To się u nas bardzo dobrze sprawdziło, polecamy Ukrainie taki system zdecentralizowanego zarządzania pieniędzmi przez samorządy.
Wicepremier Taras Kaczka zadeklarował z kolei koordynację wymiany doświadczeń dotyczących budowy miejsc schronienia dla ludzi.
🔹W Buczy - o współpracy polskich firm z ukraińskimi samorządami i wzmacnianiu odporności wspólnot lokalnych - minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała z merem Anatolijem Fedorukiem.
💬 Bucza jest ogromnym symbolem odwagi, heroizmu, straszliwego okrucieństwa terrorystycznego państwa i reżimu rosyjskiego. Jestem tutaj, żeby pochylić czoła przed ofiarami strasznych rzeczy, o których usłyszał cały świat, ale też żeby rozmawiać o tym, co do przodu, czyli o rozwoju, o możliwych inwestycjach samorządowych – powiedziała minister